سه شنبه، 14 آذر 1402| 05 December 2023

سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم بارش برف و باران در مناطق مختلف از ورود ۲ سامانه بارشی به کشور طی هفته جاری خبر و نسبت به وقوع کولاک برف هشدار داد.

آفتاب ایلام، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی، امروز در غرب، شمال غرب، جنوب غرب، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز در استان های قزوین، البرز و تهران بارش باران، وزش باد شدید موقتی، گاهی رعدوبرق و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف پیش بینی شده است. شدت بارش ها امروز برای استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام و خوزستان است.

به تدریج از اواخر وقت امروز سامانه بارشی بخش هایی از مرکز و شمال شرق را نیز در بر خواهد گرفت.

فردا به تدریج از شدت بارش ها در شمال غرب، غرب و دامنه های البرز مرکزی کاسته شده و فعالیت سامانه بارشی در بخش هایی از استان های اصفهان، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی و شمال خراسان جنوبی به صورت بارش پراکنده و در استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت.

روز دوشنبه سامانه بارشی جدید از غرب وارد کشور شده و به تدریج استان های واقع در غرب، شمال غرب، جنوب غرب، ارتفاعات و دامنه های البرز و زاگرس مرکزی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز سه شنبه به تدریج از شدت بارش در شمال غرب و غرب کشور کاسته شده و در جنوب غرب، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز، ارتفاعات و دامنه های زاگرس مرکزی و نواحی شمال شرق کشور بارش ادامه خواهد داشت و اواخر وقت سه شنبه فعالیت سامانه بارشی به اتمام می رسد.

از ظهر روز چهارشنبه سامانه بارشی دیگری از شمال غرب وارد کشور خواهد شد. طی 5 روز آینده در مناطق کوهستانی و سردسیر، کاهش دید به دلیل وقوع مه و کولاک برف پیش بینی شده و در مناطق مستعد بارش تگرگ دور از انتظار نیست.

*توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران در مناطق گرمسیر گاهی رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف.

منطقه اثر:

شنبه 1400/09/27: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، البرز، قزوین، همدان، مرکزی و شمال بوشهر، جنوب آذربایجان غربی، شمال فارس.

یکشنبه 1400/09/28: جنوب کردستان، همدان، مرکزی، تهران، کرمانشاه، ایلام، البرز، قزوین، جنوب زنجان، غرب آذربایجان غربی و قم.

دوشنبه 1400/09/29: ارتفاعات استان های تهران، البرز و قزوین، قم، مرکزی، آذربایجان غربی، شمال فارس، شمال بوشهر، غرب کردستان و همدان.

سه شنبه 1400/09/30: سمنان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، همدان، گلستان، اردبیل، کرمانشاه، شمال ایلام، لرستان، بوشهر، فارس، مرکزی، غرب اصفهان، قم، خراسان رضوی، خراسان شمالی و شمال خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: احتمال آب گرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال برخورد صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده ها و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: پرهیز از رفت وآمد غیر ضروری بین شهری، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها و رودخانه ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ رو به ارتفاعات.

*توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی توأم با وزش باد شدید موقت، در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق و در نواحی سردسیر و ارتفاعات بارش برف

منطقه اثر:

شنبه 1400/09/27: خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، غرب اصفهان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ارتفاعات استان های البرز، تهران، قزوین.

یکشنبه 1400/09/28: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، لرستان، ارتفاعات غرب اصفهان، شمال فارس و شمال بوشهر.

دوشنبه 1400/09/29: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، غرب اصفهان.

سه شنبه 1400/09/30: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس و ارتفاعات استان های تهران، البرز و قزوین.

اثر مخاطره: جاری شدن رواناب، آب گرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی، کاهش دید و احتمال کولاک برف در جاده های کوهستانی، تأخیر و یا احتمال لغو پرواز، مسدود شدن جاده های کوهستانی و برف گیر

توصیه: پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل ها، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت کوهنوردی، عدم جابه جایی عشایر کوچ رو، جمع آوری دام ها از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و آمادگی فرمانداری ها و سایر دستگاه های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی.

انتهای پیام/نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان