شنبه، 11 آذر 1402| 02 December 2023

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ چندی است بیماری کرونا شرایط کشور ما را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار داده است، این تأثیرگذاری کرونا ویروس موجب تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارهای مردمی و برنامه‌های دولتی شده است. از طرفی روزانه با مصوبات گوناگون در راستای پیشگیری از این ویروس سرکش و مُخرب مواجه هستیم. در بسیاری از موارد مقامات قضایی نیز به این دستوران پیشگیرانه ورود و به‌عنوان مرجع اقتدار به دستورات پیشگیرانه صحه گذاشته‌اند.

بیشتر بخوانید

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، سینماها، شبکه حمل‌ونقل درون استانی و دورکاری کارمندان دولت و توصیه و تأکید در خانه ماندن ازجمله این تصمیمات است.

در کنار این اقدامات پیشگیرانه هستند افراد، اصناف و اداراتی که برنامه‌های پیشگیرانه را جدی نگرفته و سلامت شهروندان را با خطر مواجه کرده‌اند. ازجمله این افراد، اصناف و ادرات در استان ایلام می‌توان به جایگاه داران سوخت اشاره کرد که نه‌تنها اتمامِ‌حجت دادستان مرکز استان ایلام بلکه مصوبات کارگروه مقابله با شیوع کرونا استانی و حتی سازمان متبوع را هم نادیده گرفته‌اند.

بی‌توجهی به اتمامِ‌حجت دادستان و مصوبه کارگروه مقابله با کرونا را در جایگاه‌های سوخت ایلام نمونه‌ای بارز از این اقدامات پیشگیرانه است که مورد بی‌توجهی و خودسری قرارگرفته است و شهروندان ایلامی را با خطر جدی مواجه کرده است.

متصدیان جایگاه از رعایت نکات پیشگیرانه اجتناب می‌کنند

رضایی از شهروندان ایلامی حاضر در جایگاه سوخت بلوار سردار شهید قاسم سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: در این جایگاه و سایر جایگاه‌های سوخت، متصدیان جایگاه از ریختن سوخت اجتناب و شخص باید خودش اقدام به سوخت‌گیری کنند.

وی نبود، دستکش، مواد ضدعفونی‌کننده مراجعه افراد مختلف و دست دادن به نازل‌های سوخت شیوع ویروس کرونا در ایلام را تسریع و شهروندان را با خطر مواجه کرده است.

اراده‌ای برای اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد

دیگر شهروند ایلامی که خود را حسینی معرفی کرد به خبرنگار تسنیم گفت: مصوبات پیشگیرانه نیازمند اجرا است اما در ایلام گویا اراده‌ای برای اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد.

وی افزود: نمونه این اقدام همین جایگاه‌های سوخت است که مورد بی توجهی قرار گرفته است.

سوخت‌گیری توسط متصدیان جایگاه هزینه براست

یکی از جایگاه داران سوخت در ایلام که تمایلی به انعکاس نام و جایگاه سوخت خود نداشت به خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: سوخت‌گیری توسط متصدیان جایگاه هزینه بر و موجب آن می‌شود که ما نسبت به افزایش کارگر اقدام کنیم.

به گفته این جایگاه دار، در شرایط فعلی می بایست لوازم مورد نیاز از سوی مراکز بهداشتی در اختیار ما قرار گیرد و یا حداقل فروشگاه و یا داروخانه ای در سطح استان به ما معرفی شود تا اقدام به رعایت نکات بهداشتی کنیم.

حضور میدانی خبرنگاران تسنیم در ایلام حکایت از آن ندارد که بی توجهی به اولتیماتوم دادستان و مصوبه کارگروه مقابله با کرونا را در جایگاه‌های سوخت ایلام عیان و نیازمند برخورد جدی و نظارت تام است.

هشدار دادستان به جایگاه داران ایلام

هرچند در روزهای اخیر، افشار خسروی زاد، دادستان مرکز استان خطاب به مدیرعامل شرکت جمع آوری و پخش فراورده های نفتی استان ایلام دستوراتی را در راستای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و حفظ سلامت شهروندان با مضمون ذیل صادر کرده است:

«با عنایت به نظریه کارشناسان بهداشتی و مصوبه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا انجام سوختگیری توسط رانندگان خطر ابتلا به بیماری کرونا را در پی خواهد داشت بنابراین ضمن توصیه به رانندگان محترم جهت اجتناب از این امر و به منظور حفظ سلامت خود و دیگر شهروندان عملیات سوختگیری وسائط نقلیه را صرفا از طریق کاربران و نیروهای خدماتی مستقر در جایگاه سوخت سطح استان انجام دهند.

این درحالی است که به تمامی جایگاه داران سوخت متذکر شده‌ایم بلافاصله تمهیدات لازم را برای انجام این اقدام پیشگیرانه و سلامت محور معمول دارند.

بدیهی است بازرسی های نامحسوس توسط کمیته مدیریت و مقابله با بیماری کرونا دادستانی مرکز استان ، این اقدامات پیشگیرانه را رصد می نماید و با متخلفین برخورد قانونی لازم خواهد شد».

فرایند سوخت‌گیری و پرداخت بدون دستکش یکبار مصرف انجام نشود

علاوه بر دادستان ایلام؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز در ایام گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو اطلاعیه‌های وزارت بهداشت در مورد همکاری در جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به کلیه جایگاه‌داران توزیع فرآورده‌‌ مایع و CNG اعلام می‌شود تا فرآیند سوخت‌گیری و پرداخت در تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت توسط اپراتور جایگاه انجام و با دستکش یک بار مصرف جهت استفاده عموم مردم در دسترس قرار گرفته و فرایند سوخت‌گیری و پرداخت بدون دستکش یکبار مصرف انجام نشود و نازل‌ها و صفحه رمز کارت سوخت دیسپانسرها و همچنین اماکن عمومی جایگاه مانند سرویس بهداشتی مستمراً با مواد مناسب ضدعفونی و پایش بهداشتی شود.

سلامت شهروندان ایلامی را در معرض خطر

اما اولتیماتوم دادستان ایلام و معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز تا کنون نتوانسته است جایگاه داران سوخت ایلام را ملزم به اجرای نکات پیشگیرانه و مقابله‌ای با ویروس کرونا کند و این مهم امنیت و سلامت شهروندان ایلامی را در معرض خطر قرار داده است.

انتهای پیام/891/ی

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان