سه شنبه، 08 خرداد 1403| 28 May 2024

آفتاب ایلام |دفاتر مراجع عظام تقلید مقدار و مبلغ فطریه رمضان سال ۱۴۰۱ را اعلام کردند. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مراجع عظام تقلید، نظر خود را درباره مبلغ و مقدار فطریه رمضان 1401 اعلام کردند که بدین شرح است:

دفتر آیت الله العظمی خامنه‌ای:
مکلف باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند برای هر نفر، یک صاع (تقریباً سه کیلوگرم) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت یا مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد، کافی است.

ضمناً زکات فطره امسال (1401) به‌قیمت گندم برای هر نفر، «چهل هزار تومان » اعلام شده است.
دفتر آیت الله العظمی سیستانی:
گندم: 40 هزار تومان
برنج ایرانی: 225 هزار تومان
برنج غیرایرانی: 60 هزار تومان
دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی:
گندم: 40 هزار تومان
برنج: 140 هزار تومان
دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی:
گندم: 40 هزار تومان
برنج ایرانی: 250 هزار تومان
برنج پاکستانی: 110 هزار تومان
برنج هندی: 75 هزار تومان

کفاره افطار غیرعمدی برای هر روز، یک مد طعام (حدود 900گرم به‌حساب گندم) است که باید به مسکین (فردی که معیشتش سختتر از فقیر است) پرداخت شود و در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به مسکین داد تا به‌وکالت از مکلف، برای خودش این مقدار طعام بخرد.

طبق اطلاعیه این مرجع تقلید، آیت‌الله‌ شبیری زنجانی، مبلغ 40هزار تومان را بابت زکات فطره هر نفر (به‌حساب قیمت گندم) و مبلغ 10هزار تومان را برای کفاره افطار اعلام کرد.
دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
گندم: 40 هزار تومان
برنج: 150 هزار تومان

براساس نظر آیت الله ‌مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ چهل هزار تومان (400.000 ریال) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ یکصد و پنجاه هزار تومان (1.500.000 ریال) اعلام شده است که مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

کفاره روزه غیرعمد مبلغ هشت هزار تومان (80.000 ریال) است که باید به‌صورت نان تهیه و پرداخت شود؛ همچنین کفاره روزه عمد مبلغ چهارصد و هشتاد هزار تومان (4.800.000 ریال) است.
دفتر آیت الله العظمی سبحانی:

گندم: 40 هزار تومان
برنج: 150 هزار تومان

میزان زکات فطره برای هر نفر، یک صاع (که تقریباً سه کیلو) گندم یا برنج یا جو یا خرما یا کشمش یا ذرت و مانند اینها است، مکلّف است پول یکی از اینها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد، محاسبه کرده و به فقیر بپردازد.

میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد چهل (40) هزار تومان است.
دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی:

بسم الله الرحمن الرحیم
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مؤمنین و مؤمنات، میزان زکات فطره ازسوی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «مد ظله العالی» به‌شرح ذیل اعلام شد:
شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نان‌خور او هستند، هر نفری یک صاع (3 کیلو) از خوراکی‌های رایج خود (مانند گندم، برنج و…) یا مبلغ آن را به‌عنوان فطریه بپردازد.
با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است تفاوت داشته باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.
دفتر معظم‌له مبلغ قوت غالب گندم را 40 هزار تومان و قوت غالب برنج ایرانی را 150 هزار تومان اعلام می‌نماید که مؤمنین در پرداخت یکی از آن مخیر می‌باشند.

انتهای پیام/نویسنده: منبع: خبرگزاری تسنیم
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان