یکشنبه، 23 مرداد 1401| 14 August 2022
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایلام:

سازمان قضایی نیروهای مسلح ایلام پرونده معوقه ای ندارد

۱۴۰۱/۰۴/۰۶ ۱۰:۰۳ چاپ کدخبر: 18264

آفتاب ایلام |رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایلام با بیان اینکه این سازمان هیچ پرونده معوقه‌ای دراستان ندارد، گفت:در راستای تحقق سند تحول قوه قضاییه در وضعیت موجود پرونده معوق و مسنی در دادسرای نظامی استان وجود ندارد.

به گزارش آفتاب ایلام ،عباس گوهری روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران، اظهار داشت:آمار ورودی های پرونده به سازمان قضایی نسبت به سال گذشته در ایلام ده درصد کاهش یافته که این موضوع ناشی از آموزش‌های گسترده در یگان‌های نظامی و انتظامی استان بوده‌است.

وی گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح دراجرای اصل ۱۷۲ قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان تشکیلات و دادگاه تخصصی ایجاد شده‌ که وظیفه آن رسیدگی به جرایم و تخلفات کارکنان نیروهای  مسلح است.

عباس گوهری اظهار داشت:‌رسیدگی به تخلفات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان های وابسته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مستضعفان و سازمان های وابسته، نیروی انتظامی و سازمان های وابسته و ارتش جمهوری اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین تخلفات کارکنان وزارت اطلاعات از جمله وظایف سازمان قضایی نیروهای مسلح می‌باشد.

وی اظهار داشت: به منظور حفظ اسرار نیروهای انتظامی و نظامی، سرعت و قاطعیت در بررسی پرونده‌های ناشی از تخلفات نیروهای مسلح و همچنین حمایت و صیانت از نیروهای مسلح از جمله اهداف شکل گیری سازمان قضایی نیروهای مسلح است.

 گوهری با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم و نظارت بر حفظ و رعایت حقوق شهروندی از رسالت های مهم سازمان قضایی نیروهای مسلح است و دراین حوزه اقدام های مهمی انجام شده است، گفت: تشکیل مستمر مجامع استانی پیشگری از وقوع جرم به منظور آسیب شناسی، بررسی علل و انگیزه های ارتکاب جرم در نیروهای مسلح و ارائه راه حل برای پیشگیری از وقوع جرم به صورت مستمر برگزار می شود که نقش مهمی در کاهش جرایم داشته است.

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایلام گفت: حضور قضات سازمان قضایی در یگان های نظامی و انتظامی به منظور آگاه سازی و همچنین تشریح جرایم و قوانین مرتبط با نیروهای مسلح، موضوعات امنیتی و حقوق شهروندی از جمله دیگر اقدام های سازمان قضایی نیروهای مسلح برای پیشگیری از جرم در نهادهای نظامی و انتظامی است.

وی با بیان اینکه آموزش های حقوقی به کارکنان و سربازان نیروهای مسلح نقش موثری در کاهش جرایم نیروهای مسلح داشته است، گفت: آموزش های عمومی حقوقی و قضایی در رسانه ها مغفول مانده است که باید در تولیدات رسانه ای کشور ان آموزش ها به طور جدی توجه شود.

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایلام گفت: آشنایی کامل ضابطان به حقوق ارباب رجوع و رعایت حقوق شهروندی به عنوان یک اصل مهم در سازمان قضایی مورد تاکید قرار گرفته است که در این راستا بازدید از بازداشتگاه های نیروی انتظامی به صورت مستمر بازرسی می‌شود.

به گزارش آفتاب ایلام ،شهید آیت‌الله بهشتی اولین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و ۷۲ تن از یاران وی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت شهید رسید؛ اول تا هفتم تیرماه هفته قوه قضاییه نام‌گذاری شده‌است.

انتهای پیام/نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان