جمعه، 15 مهر 1401| 07 October 2022
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور:

زیست بوم و عدالت فرهنگی دو مولفه اصلی برنامه های فرهنگی دولت است

۱۴۰۱/۰۵/۲۳ ۱۶:۳۳ چاپ کدخبر: 18680

آفتاب ایلام |امامی با بیان اینکه توسعه فرهنگی در استان ها با محوریت زیست بوم و عدالت فرهنگی به عنوان دو گوهر باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: اربعین حسینی مشق انتظار برای ظهور حضرت حجت(عج) است.

 


 

به گزارش آفتاب ایلام، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، صبح امروز(۲۳ مرداد) در نشست شورای فرهنگ عمومی استان ایلام، با گرامیداشت یا و خاطره مرحوم دکتر عادل آذر، اظهار کرد: اربعین حسینی جلوه ها و برکات متعددی و متفاوتی دارد و  میلیون ها زائر ایرانی و دیگر کشورها، قدمگاه آنان در استان ایلام و مرز مهران قرار دارد.

« مجید امامی» با بیان اینکه اربعین حسینی مشق انتظار برای آمادگی در راستای ظهور حضرت حجت(عج) است، تصریح کرد: برای اینکه کارهای بزرگی در استان در حوزه راهبری حوزه فرهنگی انجام شود، نیازمند همراهی و همکاری مسئولان و مردم در این زمینه ها هستیم، بعد از شکل گیری دولت و تحول در شورای فرهنگ عمومی،  تعامل جدی با شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و نهادهای فرهنگی و دینی در سطح کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اعتقاد جدی داریم که سایر شوراهای فرهنگی هم در راستای شورای فرهنگ عمومی است، یادآور شد: در این زمینه نیز از ظرفیت های نهادهای فرهنگی از جمله در شهرداری ها و سپاه های استان ها به منظور ترویج فرهنگ عمومی با نگاه زیست بوم استان ها استفاده می شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور بیان کرد: دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی در استان ها باید تقویت شود و ایده ها و روش های نوین برنامه ریزی فرهنگی در محوریت فعالیت های شوراهای عمومی استان ها در نظر گرفته شود، توسعه فرهنگی در استان ها  با محوریت زیست بوم و عدالت فرهنگی به عنوان دو گوهر باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم بر این است که در بحث های فرهنگی زیست بوم محور باشد، یادآور شد: یکی از کانون های فرهنگی در سطح سپهر فرهنگی کشور، تعامل و پیوند میان مردم  دو طرف مرز بین مردم مرز نشین است و استان ایلام دروازه  صدور فرهنگ و ارزش های انقلاب اسلامی به سایر ملل به واسطه تردد میلیون ها زائر اربعین حسینی است.

امامی با بیان اینکه استان ایلام دارای تمدن بزرگ و تاریخی در سپهر تاریخ بین النهرین است، گفت: مسیر عاشقی از ورودی استان ایلام تا مرز مهران برای زوار اربعین حسینی است و بهترین زمینه برای معرفت عاشورایی  فعالیت های فرهنگی است که از باب مسئولیت های اجتماعی شرکت های فعال در سطح استان از جمله شرکت های حوزه نفت و گاز می توانند موثر باشند.

وی با بیان اینکه برخی از مشکلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی در استان ناشی از کمبود زیرساخت های فرهنگی است، تصریح کرد: موضوع برنامه های فرهنگی در ایام تردد زوار اربعین حسینی در سطح شهرستان های مختلف استان مورد توجه قرار گیرد که به زبان هنر در همین سکونتگاه ها و موقفگاه های زائر، اطلاع رسانی زیبا و همدلانه صورت گیرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه حفظ اصالت ها و مدیریت تغییرات، اصلی ترین وظیفه شوراهای فرهنگی عمومی است، تصریح کرد: محوری بودن شورای فرهنگ عمومی استان ایلام در برنامه ریزی توسعه فرهنگی کشور، با توجه به زیست بوم فرهنگی و عدالت فرهنگی و برنامه هفتم‌توسعه، در تحولات مثبت فرهنگی موثر است.

امامی با اشاره به اینکه اعضای حقیقی شوراهای فرهنگ عمومی استان ها افزایش و اعضای حقوقی هم کاهش پیدا خواهند کرد‌ و به عنوان یک قرارگاه فرهنگی توانمند در استان مرکز رصد فرهنگی آن استان خواهد بود، خاطرنشان کرد: حرکت فرهنگیِ نتیجه بخش، نیازمند همکاری بین دولت و مردم است، راهبری این حرکت بر عهده نماینده ولی فقیه در استان ها و استانداران خواهد بود. 

انتهای پیام/

 نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان