دوشنبه، 17 بهمن 1401| 06 February 2023

آفتاب ایلام |مدیرکل بهزیستی استان ایلام با بیان اینکه تعداد معلولین استان ایلام برحسب نوع معلولیت، ۱۷ هزار مورد گزارش شده است، اعلام کرد:بیشترین نوع معلولیت با بیش از سه هزار نفر از این مجموع، معلولیت جسمی و حرکتی است.

به گزارش آفتاب ایلام ،حسین نورعلیوند روز شنبه به مناسبت 12آذرماه روز جهانی معلولان در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت:بعد از معلولیت جسمی، حرکتی معلولیتهای ذهنی، بینایی، شنوایی، روانی و صوت و گفتار به ترتیب بیشترین نوع معلولیت در این استان را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه سهم مردان از معلولیت در ایلام بیشتر از زنان است عنوان کرد:بیش از 60درصد معلولان در این استان را مردان تشکیل می دهند.

مدیر کل بهزیستی ایلام با ذکر اینکه عمده معلولان استان در شهرستان ایلام سکونت دارند گفت: بعد از ایلام شهرستانهای دره شهر، دهلران، چرداول، آبدانان، ایوان، بدره، مهران، ملکشاهی، سیروان و هلیلان بیشترین تعداد معلولان را دارند.
به گفته وی، افراد دارای معلولیت از طریق مراجعه به بهزیستی و تایید در کمیسیون معلولیت و یا شناسایی از طریق اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در مناطق روستایی و شهری استان شناسایی شده اند.

وی مسائل ژنتیکی را عمده ترین علت معلولیت در این استان برشمرد و گفت: معلولان این استان در زمینه های مختلف درمانی، توانبخشی، تحصیلی، معیشت، ازدواج و غیره زیر پوشش خدمات مستمر و غیر مستمر بهزیستی قرار دارند.
***عمده معلولان ایلام نزد خانواده ها نگهداری می شوند
مدیر کل بهزیستی ایلام با اشاره به فعالیت 6مرکز شبانه روزی نگهداری افراد دارای معلولیت در این استان گفت: 332نفر از مجموع معلولان استان در این مراکز نگهداری می شوند.
وی بیان کرد: خوشبختانه به علت بافت سنتی حاکم در این استان عمده افراد دارای معلولیت در نزد خانواده ها نگهداری شده و این اداره کل از طریق پرداخت حق پرستاری به خانواده ها از این مددجویان حمایت مالی می کند.
وی همچنین از فعالیت 9مرکز حرفه آموزی افراد دارای معلولیت و دو کارگاه تولیدی، حمایتی در این استان خبر داد و گفت: در این مراکز نیز آموزش های مختلف صنایع دستی به افراد دارای معلولیت ارایه که در این مراکز 325نفر در حال کسب مهارت هستند.
12لغایت 18آذرماه به عنوان هفته معلولان نامگذاری شده است.

انتهای پیام/نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان