دوشنبه، 04 تیر 1403| 24 June 2024

محمد کریمیان در گفت‌وگو با آفتاب ایلام، به آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایلام پاسخ و اظهار داشت: تا ساعت 9 صبح امروز دوشنبه 4 فروردین‌ماه 11 فوتی در میان مبتلایان به کرونا ویروس در ایلام ثبت و گزارش‌ شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: میانگین سنی فوت‌شدگان 70 سال است و فقط یک نفر 54 ساله جان خود را از دست‌ داده است.

وی به سابقه دیگر بیماری‌ها در میان فوت‌شدگان کرونا ویروس در ایلام اشاره و یادآور شد: اکثر فوت‌شدگان سابقه‌ بیماری مزمن شامل بیماری قلبی، سرطان و دیابت داشته‌اند.

مبتلایان به ویروس کرونا ایلامی‌های مقیم قم و تهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام به جغرافیای شیوع کرونا ویروس در استان ایلام اشاره و بیان کرد: تعدادی از مبتلایان به ویروس کرونا مسافران نوروزی و ایلامی‌های مقیم قم و تهران هستند که وارد استان شده‌اند.

وی افزود: از مجموع 11 نفر فوت‌ شده ایوان با 6 فوتی، دره‌شهر 2 فوتی، مهران 2 نفر و ایلام یک نفر فوتی در رده‌های اول تا چهار هستند.

کریمیان در پاسخ به این سوال که در میان شهرستان‌های 11گانه استان فقط شهرستان سیروان منطقه سفید است و آیا عامل خاصی سفیدی این منطقه را به‌وجود آورده است گفت: سیروانی‌ها خوش‌بین نباشند. تعدادی از سیروانی‌ها نیز به کرونا مبتلا شده‌اند اما محل سکونت خود را شهر ایلام اعلام کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام به نحوه راستی آزمایی اشاره و یادآور شد: همکاران دانشگاه علوم پزشکی در راستای راستی آزمایی و نقشه‌ پراکنی با خانواده‌های افراد تماس می‌گیرند و محل سکونت آن‌ها را مشخص خواهند کرد.

مبتلایان دره‌شهر به دلیل هم‌جواری با لرستان

تأثیر استان‌های هم‌جوار بر شیوع کرونا ویروس در ایلام نیز مورداشاره کریمیان بود که گفت: تعدادی از مبتلایان دره‌شهر به‌دلیل هم‌جواری با لرستان مبتلا شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام میزان صحت آماری در اعلام آمارهای دانشگاه علوم پزشکی ایلام را صد درصد واقعیت عنوان کرد و گفت: در استان ایلام اعلام آمارها مبتلایان صد درصد واقعی و بدون کتمان است.

هزینه دو میلیون تومانی تشخیص کرونا ویروس در ایلام اما رایگان

کریمیان به هزینه دو میلیون تومانی تشخیص کرونا ویروس در ایلام اشاره و یادآور شد: هزینه تست رایگان بوده اما کیت‌های تشخیص در ایلام محدود است و به‌سختی و از دیگر استان‌ها تهیه می‌شوند اما تاکنون با کمبود کیت تشخیص مواجه نبوده‌ایم.

وی در پاسخ به یک سؤال که آیا امکان دارد 70 درصد مردم مبتلا شوند افزود: بر اساس اپیدمی این ویروس چنانچه توصیه‌های بهداشتی رعایت نشود و ظرفیت بیمارستان‌ها و تخت‌های بیمارستانی مانند اسپانیا جوابگو نباشد و اقدامات درمانی و دفاعی کافی انجام نشود این امکان وجود دارد که تعداد مبتلایان افزایش داشته باشند.

ظرفیت بیمارستان‌های ایلام نیز با پاسخ رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مواجه و در این‌ ارتباط گفت: ایلام 200 تخت بیمارستانی برای بیماران مبتلابه کرونا اختصاص داده است. 400 تخت در قالب یک مرکز نقاهتگاه و یک بیمارستان صحرایی پیش‌بینی‌شده است.

وی در پاسخ به یک سؤال دیگر که آیا امکان دارد 70 درصد مردم مبتلا شوند افزود: بر اساس اپیدمی این ویروس چنانچه توصیه‌های بهداشتی رعایت نشود و ظرفیت بیمارستان‌ها و تخت‌های بیمارستانی مانند اسپانیا جوابگو نباشد و اقدامات درمانی و دفاعی کافی انجام نشود این امکان وجود دارد که تعداد مبتلایان افزایش داشته باشند.

وی در پاسخ به این سؤال که استناد دانشگاه علوم پزشکی در مورد تشخیص شهرستان محل سکونت مبتلایان چیست؟ گفت: برخی نمونه‌ها از شهرستان گرفته می‌شود و یا برخی از بیماران مشکوک به بیمارستان مصطفی اعزام می‌شوند. در ابتدا برخی از مبتلایان محل سکونت خود را به‌درستی اعلام نکردند و به‌تدریج محل سکونت افراد مبتلا راستی آزمایی می‌شود.

 تاکنون 4 پزشک و 3 پرستار در ایلام به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند

ابتلای کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام مورد اشاره کریمیان بود که گفت: تاکنون 4 پزشک و 3 پرستار در ایلام به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

کریمیان کمبود پزشک و پرستار در ایلام را رد کرد و افزود: با کمبود پرستار و کادر پزشکی مواجه نیستیم و بر اساس طیف‌بندی پرستاران در محل خدمت خود حاضر می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با توصیه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شهروندان ایلامی توصیه کرد و گفت: آرامش خود را حفظ کنید به کادر پزشکی اعتماد داشته باشید و از متهم‌کردن  دیگران خودداری کنید چرا که کشورهای توسعه‌یافته مانند آمریکا، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا نیز درگیر این ویروس هستند و کرونا فقط به ایران و ایلام سرایت نکرده‌ است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام آن بود که شهروندان از حضور در تجمعات، مراکز عمومی، مسافرت و معابر عمومی به‌شدت پرهیز نمایند و  باید ویروس کرونا را جدی بگیرند و اگر رعایت نکنند با شرایط سختی مواجه خواهند شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان