شنبه، 12 فروردین 1402| 01 April 2023

آفتاب ایلام |رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایلام با بیان اینکه اعتبارات مصوب هزینه ای استان در سال 1401 مبلغ 650 میلیارد تومان است گفت: این میزان در لایحه بودجه سال 1402 بالغ بر 866 میلیارد تومان با افزایش 33.2 درصدی است.

به گزارش خبرنگار آفتاب ایلام،امین دوست محمدی روز چهارشنبه در نشست خبری با رسانه های جمعی استان به مناسبت دهه فجر برگزار شد اظهار داشت:ایجاد ثبات اقتصادی، عدالت محوری،کارآمدسازی نظام حکمرانی و اصلاح ساختار بودجه و اجرای طرح های پیشران و مهم توسعه ای از رویکردهای لایحه بودجه سال آینده است.

وی رویکردها و سیاست های کلان بودجه 1401 اسناد بالا دستی در تدوین بودجه 1402 را بر مبنای، سیاست های کلی برنامه هفتم، اسناد آمایش سرزمین و سند تحول دولت مردمی برشمرد و ادامه داد: هدف اصلی در تدوین بودجه سال 1402 دستیابی به رشد باثبات اقتصادی، عدالت محوری و کارآمدسازی نظام حکمرانی است.


«دوست محمدی»مهمترین ویژگی لایحه بودجه را مسئله محوری با هدف پیشرفت اقتصادی توام با عدالت، اصلاح ساختار بودجه مبتنی بر ایجاد شفافیت درآمد - هزینه، انضباط مالی، جلب مشارکت عمومی و خصوصی برای طرح های نیمه تمام، عدالت محوری، رعایت آمایش سرزمینی، امنیت غذایی و بهبود معیشت مردمی،توجه به طرح های مهم و اثرگذار اقتصادی، اصلاح الگوی کشت و توجه به زنان و خانواده دانست.

وی میزان مصوب منابع درآمدی استان در سال 1401 را مبلغ 933 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این میزان با 13.2 درصد رشد در لایحه بودجه سال آینده به یک هزار و 57 میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه اعتبارات مصوب هزینه ای استان در سال 1401 مبلغ 650 میلیارد تومان است افزود: این میزان در لایحه بودجه سال 1402 بالغ بر 866 میلیارد تومان با افزایش 33.2 درصدی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایلام مبلغ کل اعتبارات مصوب تملک دارایی های سرمایه استان در بودجه 1401 را بیش از ‌یک هزار و 529 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این میزان در لایحه بودجه سال آینده به یک هزار و ‌834 میلیارد تومان با 19.9 درصد رشد افزایش یافته است.

وی به تخصص اعتبار از محل اعتبارات گلوبال گریزی زد و گفت: مبلغ 905 میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی، مبلغ یک هزار و 450 میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان و مبلغ 817 میلیارد تومان از محل این اعتبارات در اختیار وزارتخانه ها برای استان تخصیص یافته است.

دوست محمدی در ادامه به علت کندی در روند تحقق پروژه ها اشاره داشت و گفت: عدم اطمینان از جهت درست مسیر توسعه استان ( بسته سیاستی)، تکیه بر نقشه راه توسعه استان (سند آمایش سرزمین )، فعال سازی سایر منابع اعتباری مغفول، جهت دهی هدفمند به منابع اعتباری و نظارت مستمر دقیق، واقعی و عملیاتی از جمله موارد کندی در روند اتمام طرح ها است.

وی در زمینه استخدام نیروی انسانی گفت:استخدام و صدور شماره مستخدم در بستر سامانه کارمند ایران از محل برگزاری آزمون های استخدامی مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی استان شامل داوطلبان آزاد، ایثارگران و معلولین به تعداد چهار هزار و 767 نفر و همچنین تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران سرافراز از محل اجرای بند د تبصره ۲۰ قانون بودجه سال 1400 و بند و تبصره 20 قانون بودجه سال 1401 به تعداد یک هزار و 553 نفر و نیز تبدیل وضعیت استخدامی از محل  تبصره یک بند ذ ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه،بندهای چ - ز ماده ۸۷ قانون برنامه ششم اعاده بکار جانبازان و آزادگان و استخدام از محل آراء شعب دیوان عدالت اداری به تعداد یک هزار و 12 نفر به مجموع 9 هزار و 332 نفر صورت گرفته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایلام در ادامه با اشاره بر اینکه۲۷ فصل نظام بودجه ریزی و ۱۸ حوزه ارزش افزوده در استان وجود دارد،تصریح کرد: به عنوان مثال ارزش افزوده بخش حمل و نقل که شامل حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات است، طبق بررسی اعتبارات استانی این حوزه طی ۱۰ سال گذشته یعنی از سال ۹۲ تاکنون حدود ۳۵۲ درصد رشد داشته در حالیکه سهم ارزش افزوده این بخش طی این سال ها از ۰.۵ درصد به ۰.۴ درصد کاهش یافته و رتبه این حوزه در کشور از ۲۹ به ۳۰ تنزل پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: مدیران با بهره گیری از سایر منابع از جمله جذب حداکثری سرمایه گذاری بخش خصوصی، افزایش درآمدهای مالیاتی، تسهیلات بانکی، منابع داخلی شرکت ها، تقویت مشارکت نهادهای انقلابی همچون بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سایر منابع شرایط مناسب را در جذب اعتبارات بیشتر فراهم کنند.


انتهای پیام/نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان