یکشنبه، 12 آذر 1402| 03 December 2023

قاسم سلیمانی دشتکی در گفت‌وگو با آفتاب ایلام، به زمینه‌های فراهم‌شده برای تحقق جهش اقتصادی موردنظر مقام معظم رهبری در استان ایلام اشاره و اظهار داشت:رهبر معظم انقلاب اسلامی با نام‌گذاری سال 99به‌عنوان جهش تولید ضرورت‌ها و نیازهای امروز جامعه را محور اساسی این شعار قرار داده‌اند و قطعاً تحقق این شعار نسخه شفابخش برای درمان مسائل و مشکلات امروز کشور است.

وی اظهار کرد: در دو سه سال اخیر دشمن تمام توان و ظرفیت خود را برای فشار بر اقتصاد و از کار انداختن تولید و اشتغال کشور به کار بسته است اما استقامت و پویایی ملت سلحشور ایران اسلامی موجب یاس و ناامیدی آن‌ها شده است.

استاندار ایلام در ادامه به ظرفیت‌های موجود در تحقق شعار سال در استان پرداخت و گفت: در سال گذشته اتفاقات مثبت و بسیار خوبی در استان در حوزه‌های مختلف رخ داد که امروز در بحث زیرساخت جهش تولید قابل‌طرح است.

وی به سرمایه‌گذاری بیش از 15 هزار میلیارد تومانی در استان اشاره کردو گفت: در این سال استان ایلام به‌عنوان امن‌ترین استان کشور برای سرمایه‌گذاری شناخته شد به‌طوری‌که با رشد بالای 200 درصد در ردیف 7 استان برتر کشور در این زمینه قرار گرفت.

استاندار ایلام افزود: برای سفر ریاست محترم جمهوری به استان قریب 21 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه آماده شد که انشاء الله ظرف یکی دو ماه آینده این میزان با به ثمر رسیدن پروژه مهم الفین به بیش از 30 هزار میلیارد تومان می‌رسد که این میزان قریب 75 برابر بودجه عمرانی استان برآورد می‌شود و این‌یک اتفاق عظیم در راستای توسعه استان است که می‌تواند به یک جهش مهم در تولید و اقتصاد استان منجر شود.

نماینده عالی دولت در ادامه به خیز بلند حوزه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی برای جهش اقتصادی در استان و کشور اشاره کرد و گفت: در این چند سال نظام و دولت سرمایه‌گذاری‌های مهم و عظیمی در استان انجام داده است که از آن جمله می‌توان به اختصاص 700 میلیارد تومان به میدان‌ها مشترک نفتی استان، سرمایه‌گذاری 1800 میلیارد تومانی در پروژه‌های لرزه‌نگاری و اکتشاف میدان‌ها نفتی در مناطق مختلف استان ازجمله ایوان، چرد اول، ایلام، آبدانان و دهلران، سرمایه‌گذاری بیش از 1200 میلیون دلاری در پتروشیمی و NGL دهلران، آغاز عملیات اجرایی پروژه مهم طرح نگه داشت میدان نفتی پایدار غرب و آبان با سرمایه بالغ‌بر 12 هزار میلیارد تومان، تقویت چاه‌های گاز استان بااعتبار 130 میلیون یورو وسرمایه‌گذاری 1200 میلیارد تومان در پروژه pp پتروشیمی ایلاماشاره کرد.

استاندار ایلام ادامه داد: انجام مقدمات اجرای پتروشیمی مهران، دره شهر و هلیلان، آماده شدن زمینه اجرای فاز دو پالایشگاه گاز استان، فراهم شدن بهره‌برداری از فاز دو پتروشیمی ایلام از دیگر اقدامات مهمی است که می‌تواند در تحقق شعار سال امسال باعث جهش تولید در استان شود.

سلیمانی دشتکی؛ در ادامه به بهبود وضعیت نرخ بیکاری استان اشاره کرد و گفت: ظرف یکی دو سال گذشته با انجام تمهیدات ویژه ازجمله ایجاد سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در استان و ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی در رفع موانع تولید، احیاء و راه‌اندازی طرح‌ها و پروژه‌های تولیدی در ستادهای اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید باعث ایجاد بیش از 6 هزار اشتغال‌زایی شد تا نرخ بیکاری استان تک‌رقمی شود و روند مثبتی به خود بگیرد به‌طوری نرخ بیکاری استان از بالای 17 درصد در قبل از دولت تدبیر و امید به 12.7 در سال 96 و امروز به 8.1 درصد رسیده باشد.

وی به آماده شدن زیرساخت مرزهای چیلات و چنگوله و استفاده بیشتر از ظرفیت مرز در جهت توسعه و تولید استان اشاره کرد و گفت: با توجه به دستور معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر ایجاد و راه‌اندازی مرز هلاله شمالی، زیرساخت‌های این مرز نیز در حال ساخت است تا استان ایلام نقش حائز اهمیت خود را در شرایط امروز کشور در مراودات تجاری و بازرگانی و اقتصادی با کشور عراق ایفا کند.

استاندار ایلام به دیگر ظرفیت‌های مرز در جهت توسعه استان اشاره کرد و گفت: باوجود توسعه کمی و کیفی زیرساخت‌های اربعین و افزایش تردد زوار از 50 درصدی در سال 96 به بیش از 65 درصد در سال‌های 97 و 98، شاهد افزایش مبادلات تجاری و بازرگانی و اقتصادی در مرز مهران بودیم.

سلیمانی تأکید کرد: امروز یک وحدت و همدلی مثال‌زدنی در استان ایلام بین مردم و مسئولان وجود دارد که حاصل این اتفاق مهم را می‌توان در مبدل ساختن بحران سیل فروردین‌ماه 98 به یک فرصت برای جذب اعتبارات بیش از 3 برابر بودجه عمرانی استان، ایجاد حماسه بزرگ اربعین و رفتار منطقی و به‌دوراز تنش مردم استان در قضایای اصلاح قیمت بنزین دید.

 

وی آینده پیش روی استان را روشن اعلام کرد و گفت: قطعاً این وحدت و آرامش، هماهنگی، همدلی، همفکری و همراهی لازم بین همه دستگاه‌های اجرایی و نهاده‌ای حاکمیتی استان و مردم به همراه دیگر ظرفیت‌های استان باعث هم‌افزایی در جهت توسعه و جهش تولید استان در فضای پیش رو خواهد بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان