چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

اشاره: در ارتباطات سازمانی، روابط عمومی، جایگاه خاصی دارد و تشریفات، هنر روابط عمومی محسوب می شود. تشریفات به معنای نظم‌دهی و نظم بخشیدن در یک سازمان از اصول اولیه ارتباطات است. غیر از مجموعه‌ی روابط عمومی، سپردن امور اطلاع رسانی، تبلیغات و تشریفات به سایرین، تبعات منفی جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. مانند همین اتفاقی که در دوران استانداری قاسم سلیمانی دشتکی درایلام روی داده‌ست؛ پاسخگویی به منتقدان به جای استاندار، تبلیغات مُضحک بَنری با عبارت:

«از طرف جمعی از مردم….»

و دفاع ناشیانه و تعریف وتمجید برخی مدیران از استاندار که خود به ضد تبلیغ تبدیل شده و نتیجه معکوسی داشته است.

استاندارتشریفاتی

گفته می‌شود استاندار ایلام تشریفاتی، تشریف دارند. به هنگام سفرهای هوایی حتماً باید یکی از معاونین وی آیین بدرقه و استقبال را در فرودگاه ادا کنند. او وقتی به ایلام آمد، تشریفات را هم با خود آورد. روانه کردن دو اتوبوس جمعیت از هم تباران چهارمحالی‌اش با لباس‌های محلی به ایلام در روز معارفه‌اش مؤید این ادعاست. بعدها پس از انتقاد از این رویه، استاندار ایلام در بازدید از شهرستان‌ها هرچند فرمانداران را قسم می‌داد که درآیین استقبال، تشریفات را حذف کنند اما صدای بوق وکرنا و ساز و دهل‌ها، بلندتر و رساتر از صدای استاندار به گوش مردم می‌رسید. و این کم‌ترین خدمت ازطرف حامیان سیاسی درحق آقای استاندار بود.

استاندار زیرک

عملکرد دوساله‌ی استاندار ایلام درتضارب آرای اجتماعی و تولیدمحتواهای رسانه‌ای، از سوی منتقدان، مدام به چالش کشیده می‌شود اما او « رندانه و زیرکانه‌» از زیر بارمسئولیت پاسخگویی شانه خالی می‌کند. به نظر می‌رسد این مسئولیت را به اطرافیانش سپرده باشد تا به نیابت از او به عنوان مرجع پاسخگو ایفای نقش کنند اما دشتکی آنگونه که آن‌ها او را به نمایش می‌گذارند ظاهر نشده است.

اینجاست که مردم با پارادوکسی از تبلیغات حاوی «شعار» و «عمل» آقای استاندار، سردرگم مانده‌اند. آنجا که مستنداتِ توفیقات استاندار، پیوست تبلیغات حامیانش نیست و اگر هست با گزارش‌های سایت وزارتخانه‌ها، مغایرت فاحش دارد. از این جهت مردم پس از دوسال همچنان شاهد اغراق و اغواگری رسانه‌های نزدیک به استاندار درباره‌ی عملکرد او هستند.

استاندار پرهیاهو

قرآئن تبلیغاتی وهیاهو های گاه‌و بیگاه نزدیکان دشتکی حاکی از آن است که استاندار چهارمحالی تبار ایلام، سعی می‌کند به عنوان مدیری پرمشغله، استاندار معروفی جلوه یابد اما او حتی به اندازه‌ی سرهنگ «رئوفی» فرماندار دهه‌ی پنجاه ایلام هم معروف نیست شاید اخیراً مقوله‌ی اربعین و موقعیت شهرستان مرزی مهران، نامش را برسر زبان‌ها انداخته باشد اما به نفع اوست که محبوبیت را به معروفیت ترجیح دهد. و برای نیل به آن درمدت باقیمانده خدمتی ماندگار و متفاوت برای ایلامیان رقم بزند. دشتکی در دوسال گذشته، به هرکاری دست زده است تا نشان دهد که استاندار فعالی‌ست، الحق که جنب وجوش و تلاشگری‌ او در حوزه اربعین قابل تحسین است اما فعالیت‌های سازمانی‌اش درحوزه‌ی زیرساخت وتوسعه‌ی استان، برای مردم ایلام خروجی مطلوبی نداشته‌ست. درمیان حجم تبلیغات ،مردم بیشتر شاهد نوع جدیدی از سیاسی‌کاری‌ هستند تا توسعه سیاسی!

حقیقت استاندار ایلام

همان اندازه که انتقادهای فله‌ای و بدون استناد از استاندار،برای استان آسیب زا بوده، تبلیغات کاذب بنری، اغراق و اغواگری رسانه‌ای در باره عملکرد وی نیز به مراتب مخرب بوده و موجبات ناامیدی وسلب اعتماد مردم را نسبت به مسئولان ارشد استان فراهم نموده‌ست

متأسفانه برخی خواسته یا ناخواسته به طرز ناشیانه‌ای درتبلیغات رسانه‌ای خود با توهمی زایدالوصف، استاندار دشتکی را متفاوت، معجزه‌گر و ناجی معرفی می کنند. درحالی که نه وضعیت اسفبار توسعه‌ی ایلام و نه آمارهای کشوری و رسمی این تبلیغات و هیاهوهای کاذب را تایید نمی‌کند. سلیمانی دشتکی آدم خوش مشرب و شکیبایی‌ست. لبخند درمانی، هُنر اوست، اما او نه یَد بیضا دارد و نه معجزه‌ی عیسی! نه سیاستمداری «محمود زمانی قمی» را در چنته دارد و نه راهبرد عمرانی « میرمحمدغراوی» را. او نسبت به بیست استاندارقبلی، از امتیاز ویژه‌ای برخوردار نیست و برای ایلامیان فقط یک استاندار معمولی‌ رُخ نموده‌ست. مثل «یحیی محمدزاده»، مثل «عبدالمحمدزاهدی»، مثل «کریم شورانگیز» مثل…

اما کمی تشریفاتی‌تر، کمی زیرک‌تر، کمی پرهیاهوتر، همین!

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان