شنبه، 01 مهر 1402| 23 September 2023

آفتاب ایلام |سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزری استان ایلام از ذخیره ۱۱هزار و ۳۴۹ تن انواع کودهای کشاورزی یارانه‌دار در انبارهای این شرکت خبرداد.

به گزارش آفتاب ایلام؛ سیامک بیگی با بیان اینکه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان وظیفه تهیه و تدارک، توزیع، حمل و نقل و فروش انواع نهاده‌های مورد نیاز کشاورزی به ویژه کودهای شیمیایی را عهده‌دار است، اظهار کرد: برنامه کودی استان در سالجاری، ۵۷ هزار و ۴۶۲ تن انواع کود شامل ۴۳ هزار و ۶۶۱ تن کود ازته ، ۹ هزار و ۹۸۰ تن فسفاته و ۳هزار و ۸۲۱ تن کود پتاسه می باشد.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۱۱ هزار تن انواع کودهای کشاورزی یارانه‌دار در انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان ایلام برای کشت‌های پاییزه استان ذخیره شده است.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایلام خاطرنشان کرد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان با ۵۸ کارگزار فعال در ۱۲ شهرستان استان عملیات توزیع را انجام می‌دهد.

بیگی افزود: این شرکت با تأمین کودهای کشاورزی مورد نیاز استان ایلام، به‌طور میانگین سالیانه مقدار حدود ۶۰هزار تن انواع کودهای کشاورزی برای استان تأمین، تدارک و توزیع می‌کند.

وی اظهار کرد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با تلاش و پشتکار و در راستای خودکفایی کشور در تولید کودهای کشاورزی موفق به افزایش ۸۵ درصدی تولید در کودهای پتاسه و ۱۱۴ درصدی تولید در کودهای فسفاته شده است که این مهم سهم بسزایی در تغذیه گیاهی و متعاقب آن افزایش تولید محصولات کشاورزی استان به ویژه محصولات اساسی همچون گندم، جو داشت.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایلام یادآور شد: بر اساس تصمیم وزارت جهاد کشاورزی در اردیبهشت ماه سال‌جاری، به‌منظور رفع نگرانی کشاورزان از تأمین کودهای کشاورزی مورد نیاز خود، علاوه بر چهار محصول اساسی گندم، جو، کلزا و چغندرقند به دیگر محصولاتی که به عنوان الگوی کشت در استان معرفی شده‌اند کودهای کشاورزی یارانه‌دار تخصیص یافت به‌طوری که در پنج ماهه ابتدایی امسال ۷ هزار و ۸۸۰ تن انواع کودهای شیمیایی در قالب الگوی کشت برنامه ریزی شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان توزیع شده است.

وی درباره کیفیت کودهای کشاورزی تأمین و تدارک شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، تأکید کرد: فرایند تأمین، تدارک و توزیع تا مصرف کودها، توسط دولت در چارچوب «سامانه کنترل کیفی» با نظارت کامل صورت می‌گیرد و از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار بوده و اگر کود تقلبی و بی‌کیفیت وارد برنامه توزیع شود به طور سیستماتیک شناسایی و از چرخه توزیع خارج می‌شود.

بیگی در همین راستا تعداد ۲۶ مورد عملیات بازدید و پایش میدانی از توزیع کود در سطح استان انجام گرفت و همچنین تعداد ۳۸ مورد از کودهای وارده به انبار نمونه‌برداری و برای انجام آنالیز و کنترل کیفی به مرکز تحقیقات کاربردی نهاده‌های کشاورزی کرج ارسال شد که پس از دریافت تائیدیه‌های استاندارد در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

انتهای پیام/نویسنده: وجیهه فتاحی
همرسانی کنید:

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان