سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024
نجمه سیددخت

جایگاه مجلس شورای اسلامی در اندیشه روح الله (ره)

۱۴۰۲/۱۲/۰۴ ۲۱:۴۳ چاپ کدخبر: 20973

آفتاب ایلام |نجمه سیددخت

اهمیت‌ و جایگاه مجلس شورای اسلامی و نقش حضور مردم در صحنه، بـرهمه روشـن اسـت. هرچه ازعمر جمهوری‌ اسلامی ایران می‌گذرد، مردم متعهد و انقلابی ایـران اسـلامی به اهمیت و نقش تعیین کننده‌ خود در‌ تمامی‌ صحنه‌های انقلاب آگاه‌تر می‌شوند و راز دوام و بقاء انقلاب خود را بهتر درمی‌یابند.

 حـضرت امـام خمینی (ره)هـمه آحـاد مـلت را‌ بـه‌ شرکت درانتخابات فرا می‌خوانند:

"وصیت من‌ به‌ ملت ‌شریف آن است که در تمامی انتخابات چه‌ انتخابات ریاست جمهوری و چه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و... درصحنه باشند و اشخاصی را که انتخاب می‌کنند، روی ضوابطی‌ بـاشد‌ که‌ اعتبار می‌شود. عدم دخالت‌ مردم‌، از مراجع و علمای بزرگ تا طبقه بازاری و کشاورز و کارگر و کارمند، همه و همه مسوول سرنوشت ‌کشور و اسلام می‌باشند، چه در نسل حاضر و چه در نسل های آینده و چه بسا که در بعضی مـقاطع، عـدم‌ حضور‌ و مسامحه گناهی باشد که در راس گناهان کبیره است. پس علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد و الا کار از دست همه خارج خواهد شد و این حقیقتی است که بعد‌ از مشروطه‌ لمس نموده‌اید‌ و نـموده‌ایم. چـه علاجی بالاتر و والاتر از آن‌ است که ملت در سرتاسر کشور در کارهائی که محول به‌ اوست، بر طبق ‌ضوابط اسلامی و قانون اساسی انجام دهد."

پس همه اقشار‌ مـلت‌ در‌ سـرنوشت کشور اسلامی خود مسوول هـستند و هـمه باید شرکت در انتخابات را به عنوان یک وظیفه ‌‌شرعی‌ وقانونی خود بدانند و بدون هیچ گونه درنگ و مسامحه‌ای در صحنه‌های ‌حساس انقلاب حضور فعال‌ داشته‌ باشند و اگـر به خاطرعدم‌ حضور مـا در سـرنوشت جامعه، ضربه‌ای به انقلاب وارد شود‌، همه ملت‌ در پیشگاه خدا و شهدای عزیز مسوول خواهند بود. حضرت امام (ره) دراین‌ زمینه فرمودند:

"اگر خدای‌ نخواسته‌ بر اسلام یا کشور اسلامی از ناحیه عدم‌ دخالت در سـرنوشت جـامعه، لطمه و صدمه‌ای وارد شود، تمام‌ ملت در پیشگاه خدای قهار توانا مسوول خواهیم بود و نسل‌های‌آینده که ممکن است از‌ کناره‌گیری کنونی مورد هزار گونه تجاوز واقع شوند، ما را نبخشند. یکی از وظایف مهم شـرعی و عـقلی ما برای حـفظ اسلام و مصالح کشور حضور در حوزه‌های انتخابیه و رای‌دادن به نمایندگان صالح و کاردان و مطلع‌ بر‌ اوضاع سیاسی جهان و سـایر چیزهایی که کشور به آنها احتیاج دارد، می‌باشد و مجلس محتاج ‌به متخصصان رشته‌های مـختلفی اسـت کـه کشور احتیاج به آنها دارد."

بر همین مبنا نمایندگان محترم مجلس شـورای ‌ ‌اسـلامی باید در قبال این مسؤولیت مهم‌ احساس‌ وظیفه‌ نمایند و به دور از احساسات و اغراض جناحی بـه فـکر رفـع گرفتاری و مشکلات مردم محروم‌ کشورمان‌ باشند. در این زمینه حضرت امام (ره) چنین می‌فرمایند: "و ان شاءالله نمایندگان‌ مـحترم‌ مجلس‌ سنگینی بار مسئولیت و رسالت ‌خود را در این امر خطیر احساس کرده و می‌کنند و به خـوبی دریافته‌اند‌ که‌ نظام و مـردم از آنـان چه انتظاری دارند، که باید گفت مجموعه خواسته‌ها‌ و انتظارات‌ اسلامی‌ مردم از مجلس، رفع گرفتاری‌ها و محرومیت‌ها و دگرگونی در نظام پر پیچ و خم اداری کشور، از‌ انتظارات‌ به‌ حقی است که باید آنها را جدی بگیرند و نمایندگان مـحترم مجلس قبل‌ از‌ پرداختن به لوایح و تبصره‌ها و مواد غیر ضروری به فکر مسائل اصلی و کلیدی کشور باشند و بر اساس‌ اسلام‌ عزیز در کمیسیون‌ها با طرح قوانین و لوایح به سمتی حرکت کنند که‌ مـشکلات‌ اسـاسی مرتفع و سیاست‌های زیربنایی کشور در امور‌ فرهنگی‌ و اقتصادی‌ و اجتماعی و سیاسی در راستای کمک به محرومین‌ و رفع‌ استضعاف مدون و به مورد اجرا درآید."

بر اساس این قاعده حضرت‌ امـام‌ (ره) فرمودند: "مجلسی‌ که‌ اساس یک کشور است ‌باید محلی برای بحث و ساختن اخلاق جامعه باشد و انتقاد و استیضاح حق‌ مجلس‌ است؛ اما برخورد بـا مـتخلف بـا‌ آرامی‌ و طرح مسائل‌ اخلاقی‌، بهتر‌ رفع اختلاف مـی‌کند تـا‌ با الفاظ نیش‌دار و مقابله کردن با یکدیگر، خودشان را یک واعظ حساب کنند که می‌خواهند‌ مردم‌ را موعظه کنند و مردم هـم احـساس‌ کـنند‌ که‌ این‌ آقایان‌ خیر و صلاح آنها‌ را‌ می‌گویند".

امید است کـه خداوند توفیق دهد همه بتوانیم به رهنمودهای آن امام بزرگوار و جانشین شایسته‌اش‌ حضرت‌ آیه‌ الله خامنه‌ای عمل نموده و در مسیر اهـداف‌ عـالیه‌ آن امام‌ راحل‌ و ولی‌ امر مسلمین حرکت کنیم و همیشه مدافع اسلام و انـقلاب و ولایـت فقیه باشیم و مصلحت نظام اسلامی را مقدم بر همه چیز بداریم.

انتهای پیام/نویسنده: نجمه سیددخت
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان