سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024

آفتاب ایلام |سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با بیان اینکه از گذرگاه مهران بیشترین جمعیت زوار تردد می‌کنند، گفت: تردد انبوه و میلیونی زوار در ایام اربعین‌ حسینی(ع) نیازمند امکانات و شرایط متناسب با این جمعیت است.

به گزارش خبرگزاری آفتاب ایلام، محمدکاظم آل‌‌صادق امروز، دوشنبه، در نشست مشترک با مشاور وزیر داخلی عراق، با اشاره به برگزاری بسیار خوب کنگره اربعین حسینی(ع) در سال گذشته گفت: رضایت مسئولان ایرانی و عراقی از اربعین گذشته، مرهون تعامل و هم‌دلی مسئولان دو کشور در برگزاری این کنگره عظیم است.

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق با بیان اینکه باید تلاش شود که حوادث رانندگی در ایام اربعین حسینی کاهش یابد، افزود: همان‌طور که مشاور وزیر اعلام کردند خط‌کشی، راه‌ها و نصب علایم بیشتر در این مسیرها کار می‌شود که از این اقدام تشکر می‌شود.

آل‌‌صادق با تأکید بر بیشترین تردد زائران از گذرگاه مهران در ایام اربعین گفت: این میزان تردد در ایام اربعین حسینی نیازمند امکانات و فراهم کردن شرایط لازم است.

وی ادامه داد: سرویس‌های بهداشتی، سوله‌های خنک‌کننده و منابع نگهداری آب و یخ لازم است که با هماهنگی و تعاملی که بین دو طرف وجود دارد این نیازها شناسایی و آمارگیری می‌شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با تأکید بر اینکه یک سوله یخ در مرز مهران با موافقت طرف عراقی ایجاد خواهد شد، خاطرنشان کرد: باید نیازمندی‌های لازم را شناسایی و برطرف کرد تا اربعین بهتری نسبت به سال‌های گذشته رقم بخورد.

درخواست از عراق برای افزایش گیت‌های ورودی

معاون سیاسی استاندار ایلام نیز در این نشست با اشاره به مرز زرباطیه به عنوان مهم‌ترین مرز تردد زوار اربعین حسینی، گفت: هر ساله بیش از 50 درصد تردد زائران از این مرز انجام می‌گیرد و سال گذشته نیز سه میلیون و 700 هزار نفر از مرز مهران تردد کردند.

محمد سبحان حسنی امنیت طول مسیر در داخل کشور عراق و همچنین نزدیکی این مرز به عتبات عالیات را دلیل انتخاب این مرز توسط عمده زائران ایرانی و عراقی عنوان کرد و افزود: همچنین تعامل خوب بین مسئولان 2 کشور و استان‌های همجوار ایلام با عراق از دیگر دلایل انتخاب مرز مهران - زرباطیه برای تردد توسط زائران است.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث مهم در تردد زائران گرمای هوا است، تصریح کرد: باید شرایط برای تسهیل در تردد مسافران اربعین و کاهش توقف و ایستایی آنها در مرز فراهم شود.

حسنی با اشاره به مطلوب بودن تسریع تردد زائران از مرز در سال گذشته گفت: امسال نیز باید شرایط تسریع در تردد زوار مرز مهران بیشتر از سال گذشته باشد.

معاون سیاسی استاندار ایلام با بیان اینکه سال گذشته با هماهنگی های انجام شده بین پلیس گذرنامه ایران و عراق و دایر کردن سامانه سجاد، خروج زائران از مرز مهران تسریع یافت، تصریح کرد: از مسئولان عراقی خواستار افزایش تعداد گیت‌های مرز زرباطیه برای روزهای پیک تردد زائران هستیم.

حسنی به اعزام 500 دستگاه اتوبوس به عراق در اربعین امسال اشاره کرد و گفت: همچنین 250 دستگاه هم در مرز مهران در حالت انتظار مستقر می شوند که در صورت نیاز و ازدحام جمعیت، برای تردد زوار به عراق اعزام خواهند شد.

وی افزود: به منظور استقرار رانندگان اتوبوس و سایر افراد خدمات رسان از جمله تعمیرکاران نیز یک مکان تدارک دیده شود تا از ابتدای ماه صفر به عراق وارد شوند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام خواستار نظارت بر رانندگان در عراق شد و گفت: رانندگان باید با سرعت مطمئنه تردد کنند تا از بروز هرگونه حادثه‌ای پیشگیری شود.

وی نظارت بر نرخ های تعیین شده کرایه خودروها را یکی از مطالبات مهم زائران عنوان کرد و افزود: همچنین تابلوهایی برای درج قیمت ها در مکان های محل تردد زائران نصب شود.

معاون سیاسی استاندار ایلام تصریح کرد: برای تبادل سریع اطلاعات و هماهنگی های لازم باید یک مکان و فضای مناسب برای استقرار نماینده استان ایلام در مرز زرباطیه فراهم شود.

اجرای تمهیدات لازم برای اربعین‌حسینی از هم‌اکنون

مشاور وزیر داخلی و رییس ستاد اربعین عراق نیز در این نشست گفت: تمهیدات لازم برای اربعین‌حسینی از هم اکنون تدارک دیده می‌شود.

«اللوا ریاض الخیکانی» افزود: در چند روز گذشته با معاون وزیر در این خصوص مذاکراتی صورت گرفت و معاون وزیر تاکنون چندین جلسه در این خصوص برگزار کرده است.

مشاور امنیت ملی عراق ادامه داد: با رصد چهار گذرگاه اصلی مهران، چذابه، خسروی و شلمچه، باید کمبودهای این مرزها برای برگزاری اربعین‌ حسینی در این چهار مرز، شناسایی و برطرف شود.

انتهای پیام/نویسنده: لیلی خاکی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان