چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

آفتاب ایلام ؛ ایلام با دارا بودن معادن پرشمار، اقلیم چهار فصل و تنوع ویژه آب‌ و هوایی برای کشاورزی، منابع غنی نفت و گاز، آثار گوناگون باستانی و جاذبه‌های توریستی و مرزی امن با وسعت 344 کیلومترمربع و همسایگی کشور عراق می‌تواند دل هر سرمایه‌گذاری را اعم از داخلی و خارجی برباید.

اما 8 استان از 31 استان کشور سهمی در سرمایه‌گذاری خارجی سال 1397 نداشتند که ایلام در ردیف نخست این استان‌ها قرار دارد و حتی طرح مصوبه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این استان مسبوق به سابقه نیست و ادامه این روند در مراکز رسمی آمار‌دهی کشور نیز در سال 98 ادامه داشته است و موفقیتی در روند سرمایه‌گذاری خارجی در ایلام حاصل نشده است.

به گفته کارشناسان سرمایه‌گذاری‌ها منابعی را شامل می‌شود که هیئت‌های سرمایه‌گذاری برای حضور در طرح‌ها به استان وارد کرده و پرونده آن در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده و سرمایه‌گذاری جذب شده آن دسته از منابعی است که سرمایه و ماشین‌آلات متقاضی برای اجرای طرح‌ها به استان وارد شده است.

انعکاس تحلیل سایت تجارت نیوز بر اساس تحلیل داده‌های وزارت صمت نام استان ایلام را در ردیف 7 استان دارای رشد سرمایه‌گذاری در حوزه  صنایع قرارداد و از ایلام عنوان استانی با بیش از 200 درصد رشد سرمایه‌گذاری یاد کرده که توانسته است استان‌های مهم و برخورداری همچون همدان، اردبیل، کرمان و آذربایجان غربی را پشت سر بگذارد.

آثار رشد 200 درصدی سرمایه‌گذاری در ایلام در زندگی مردم ملموس نیست

این تحلیل و خبر با آنچه در استان ایلام ملموس است همخوانی ندارد. بیکاری 35 درصدی مستند به تحقیقات علمی میدانی در بین 56 روستای ایلام، رتبه نخست تورم کشور، فقر و محرومیت و نبود زیرساخت‌ها و نبود نظام اطلاع‌رسانی مناسب از ظرفیت‌های اقتصادی استان ایلام و رشد قارچ‌گونه 200 درصدی ظرف 4 ماه بدون سابقه گذشته تحلیل‌گران اقتصادی و شهروندان ایلامی را با شوک روبه‌رو کرده است که اگر این رشد سرمایه‌گذاری در استان ایلام حقیقی است، چرا آثار ملموس آن در زندگی و معیشت مردم و کاهش آمار بیکاران مشهود نیست؟


رشد سرمایه‌گذاری مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در حوزه نفت و گاز استان ایلام است

جلال میرزایی افزایش روند رشد سرمایه‌گذاری در استان ایلام را مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در حوزه نفت و گاز استان ایلام عنوان و گفت: همین موضوع در تحلیل داده‌های صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت   باعث پیشتازی استان ایلام از برخی استان‌ها  شده است.

به گفته نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی وزارت نفت به‌عنوان یک سرمایه‌‌گذار شبه دولتی در طرح‌های نفت و گاز استان ایلام، سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی هلدینگ خلیح فارس  در پلی پروپیلن و مجتمع پتروشیمی ایلام و توسعه پالایشگاه گاز ایلام رونق و شکوفایی این دو بخش مهم اقتصادی استان را درپی داشته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره با سرمایه گذاری 60 میلیون یورویی لرزه‌نگاری مناطق نفتی استان بیان کرد: در مجموع سرمایه‌گذار مستقیم و غیرمستقیم این صندوق در بخش‌های مختلف اقتصادی استان منجر به رشد و توسعه در ابن بخش‌ها شده و اعلام رشد سرمایه‌گذاری درصدی نیز از این موضوع نشأت گرفته است.

رشد سرمایه‌گذاری در صنایع استان نیز متأثر از وضعیت مطلوب اقتصادی کشور

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان هم در با اشاره با رشد سرمایه‌گذاری در استان گفت: رشد اعلام‌ شده نتیجه سرمایه‌گذاری مستقیم در طرح‌های نفت و گاز و پتروشیمی استان است.

قدرت فیض‌اللهی ادامه داد: خوشبختانه وضعیت اقتصادی کشور روند روبه رشدی را نشان می‌دهد و رشد سرمایه‌گذاری در صنایع استان نیز متأثر از وضعیت مطلوب اقتصادی کشور بوده و یقیناً سرمایه‌گذاری صورت گرفته در صنایع نفت و گاز استان بارونق کسب‌ و کار منجر به ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بیان کرد: چشم‌انداز اقتصادی استان مطلوب است و این نتیجه همراهی، هماهنگی و تلاش تیم اقتصادی استان و در رأس آن استاندار ایلام است چرا که روز تعطیل و غیرتعطیل برای مدیران استان معنایی ندارد و از هر فرصتی برای جذب سرمایه‌گذار و رفع موانع بهره‌گیری می‌شود.

وی افزود: استان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی منحصر به‌فردی برخوردار است اما متأسفانه ضعف زیرساخت‌های رفاهی همچون هتل چند ستاره باعث شده تا روند حضور سرمایه‌گذاران بومی در استان با اخلال روبه‌رو شود، با این وجود اقدامات مناسبی از سوی یک سرمایه‌گذار برای احداث هتل صورت گرفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گفت: هفته گذشته یک گروه سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی برای حضور در طرح‌های اقتصادی استان ورود کرده و پس از رایزنی گفت‌و‌گو با مسئولان استان قول دادند که از طریق جذب منابع از طریق روسیه در طرح‌های متعدد استان مشارکت و سرمایه‌گذاری کنند.

آفتاب ایلام؛ در عصر حاضر سرمایه‌گذاری به‌عنوان موتور محرکه رشد اقتصادی، لازمه نیل به توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. افزایش سرمایه‌گذاری منجر به افزایش درآمد، ارزش افزوده، تولید، رفاه، اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و فقر اقتصادی با سرلوحه قراردادن فرهنگ مردم می شود، اما در واقعیت آن چه در ایلام ملموس است آن است که در ایلام افزایش درآمد، تولید، رفاه، اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و فقر اقتصادی تغییری نکرده است و این است که افزایش رشد 200 درصدی سرمایه‌گذاری در اذهان ایلامی‌ها تداعی کننده آمارهای بی اساس است و امید آن که افزایش 200 درصدی رشد سرمایه‌گذاری در استان ایلام واقعی باشد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

انتهای پیام/م

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان