چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024
آفتاب ایلام رصد‌های وزارت اطلاعات نشان می‌دهد که خلیل آقایی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مرتکب جرم ارتشا (دریافت رشوه) شده است.

اگرچه برخی مراجع رسم دولتی، از جمله علی ربیعی، اتهام آقایی را مرتبط با پست‌های قبلی او دانستند، اما غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، اتهامات او را به پست اخیر او مرتبط می‌داند و یک منبع مطلع به نیز می‌گوید: اتهامات آقایی مربوط به پست قبلی (معاون امور پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی) و فعلی (ریاست سازمان جنگل‌ها) می‌شود و چند نفر از مرتبطین با پرونده او نیز به تازگی دستگیر شده‌اند. آن‌طور که این منبع مطلع می‌گوید: به‌زودی دادگاه معاون آقایی که اسفند‌ماه سال گذشته بازداشت شده بود، اما خبر رسمی درباره اتهام او منتشر نشده بود نیز برگزار خواهد شد.

منابع طبیعی مدیریت انفالی را برعهده دارد که متعلق به نسل فعلی و آتی است، اما یک امضای طلایی یا یک چشم‌پوشی از قانون توسط مدیران این مجموعه می‌تواند به راحتی حق ۸۰ میلیون ایرانی را تضییع کند. بخشی که مالکیت بیش از ۸۰ درصد عرصه‌های طبیعی را برعهده دارد، بسیار مستعد بروز تخلف است، بنابراین قسمت زیادی از وقت و انرژی دستگاه‌های ناظر و بازرسی، صرف نظارت بر عملکرد مجموعه عریض‌وطویلی می‌شود که حفاظت از آب و خاک کشور را برعهده دارد و می‌تواند با یک تبصره یا آیین‌نامه، بخشی از انفال را به گروه یا دسته‌ای خاص منتقل کند. از سال گذشته تاکنون شاهد چندین مورد بازداشت در میان مدیران منابع طبیعی در استان‌های مختلف غربی و شمالی کشور بوده‌ایم که اتهامات هیچ‌یک از این مدیران به سطح رسانه‌ها کشیده نشد.

یکی از این موارد، بازداشت معاون خلیل آقایی بود. اسفندماه سال گذشته بود که معاون سازمان جنگل‌ها بازداشت شد، ولی در خبر‌های رسمی هیچ بحثی از دلیل دستگیری او به میان نیامد. چند روز بعد از بازداشت این فرد، رئیس سازمان جنگل‌ها به‌جای او خسرو شهبازی را به این سمت منصوب کرد. در خبر‌های غیررسمی دلیل بازداشت وی مسائل شخصی و خانوادگی اعلام شد.

این پرونده مسکوت ماند و حالا خود خلیل آقایی؛ یعنی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز بازداشت شده است. البته کسی نمی‌داند که آیا ارتباطی بین پرونده خلیل آقایی و معاون سابق وی وجود دارد یا نه. فقط می‌دانیم که هر دو نفر متهم به تخلفاتی در حوزه پست‌های مدیریتی خود شده‌اند و این دادگاه است که مشخص می‌کند این دو نفر بی‌گناه هستند یا مجرم قلمداد خواهند شد.

بازداشت رئیس پس از اعترافات پسرش
آن‌طور که در خبر‌های رسمی آمده، خلیل آقایی هفته گذشته بازداشت شده است. نخستین واکنش‌های بخش دولتی به بازداشت او از سوی عباس سمیعی، مدیر کل روابط‌عمومی سازمان جنگل‌ها بود که بازداشت رئیس این سازمان را مرتبط با پست قبلی او؛ یعنی معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، هم با ارجاع به صحبت‌های محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، اتهامات خلیل آقایی را مربوط به پست قبلی‌اش؛ یعنی معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کند. البته ربیعی تأکید می‌کند که آقایی در مظان اتهام است و باید منتظر نظر دستگاه قضائی ماند.

اما با وجود این اظهارنظر‌ها در سطح دولت، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، در برنامه پیک نیمروزی بعد از ساعت ۱۴ ششم آبان سال ۹۸ رادیو ایران می‌گوید: این خبر که یکی از مسئولان ارشد سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور توسط دادسرای عمومی و انقلاب تهران بازداشت شده است، صحت دارد و فرد مذکور با صدور قرار بازداشت موقت از ناحیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران در بازداشت به‌سر می‌برد.

او تأکید می‌کند: علت بازداشت مسائلی است که در حوزه فعالیت‌های همین سازمان به او نسبت داده شده. با توجه به نوع اتهام و مستندات ارائه‌شده بازپرس رسیدگی‌کننده به پرونده، لازمه تحقیقات را صدور قرار بازداشت موقت دانسته است و به همین دلیل معاون وزیر جهاد کشاورزی در بازداشت موقت به‌سر می‌برد.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه می‌کند: از بیان جزئیات موارد اتهامی تا زمانی که دادگاه برگزار نشده است به موجب قانون معذورم و با توجه به اینکه پرونده هنوز در مراحل ابتدایی کار است، نمی‌توان زمانی را برای تکمیل تحقیقات پیش‌بینی کرد. البته شمس‌الله شریعت‌نژاد، رئیس هیئت تحقیق‌وتفحص سازمان جنگل‌ها به کشاورزپلاس می‌گوید: پس از بازداشت پسر خلیل آقایی و اعترافات او، رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است.

مرتبطان با پرونده آقایی دستگیر شدند
بر اساس آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، اتهام خلیل آقایی ارتشا (رشوه‌گرفتن) اعلام شده است و البته گروهی، اقدامات فسادستیزانه قوه قضائیه را عامل بازداشت او معرفی می‌کنند؛ اما گویا داستان چیز دیگری است. همان روز‌هایی که زمزمه‌های انتصاب آقایی مطرح بود، خبر‌های درگوشی از این حکایت داشت که وزارت اطلاعات با انتصاب آقایی در پست جدید موافق نیست و مراتب به مسئولان مربوطه نیز اعلام شده است. دلیل آن مخالفت‌ها شاید به بازداشت آقایی مرتبط باشد.

یک منبع مطلع  درباره بازداشت رئیس سازمان جنگل‌ها می‌گوید: پرونده خلیل آقایی از سال ۹۷ در وزارت اطلاعات در جریان بود. مواردی استخراج و به مرجع قضائی اعلام شد. اتهام ارتشا و چند مورد دیگر به او منتسب بود که به دلیل در جریان بودن پرونده، نمی‌توانم درباره تمام جزئیات آن صحبت کنم.

این منبع مطلع اضافه می‌کند: با توجه به موارد اتهامی، قرار شد مستندسازی درباره معاون وزیر جهاد کشاورزی تقویت شود. بعد از تکمیل اطلاعات، پسر خلیل آقایی بازداشت و البته بعد از مدتی آزاد شد. بعد از این جریان نیز خودش به اتهام ارتشا بازداشت شد.

او می‌گوید: در‌حال‌حاضر آقایی در بازداشت موقت به سر می‌برد و تا اتمام و تکمیل تحقیقات، بازداشت خواهد بود. بعد از تکمیل تحقیقات، در صورت صلاحدید مراجع ذی‌صلاح، تا مرحله تشکیل دادگاه و رسیدگی به پرونده که ممکن است روند آن چند ماه به طول انجامد، آقایی می‌تواند با قید وثیقه آزاد شود.

این منبع مطلع درباره شایعه‌های منتشرشده درباره رفع اتهام از خلیل آقایی و بازگشت او به محل کار تأکید می‌کند: اصولا وقتی قرار قضائی صادر می‌شود، دیگر فرد حق بازگشت به محل کار خود را ندارد. خلیل آقایی به اتهام ارتشا بازداشت شده و چند نفر از مرتبطان با پرونده او شامل متقاضیان و ارباب‌رجوع‌هایی که اقدام به پرداخت رشوه به او کرده بودند نیز بازداشت شده‌اند.

او یادآور می‌شود: بازداشت آقایی از سوی سربازان گمنام امام زمان (عج) و وزارت اطلاعات انجام شده است و پس از احضار او به دادگاه کارکنان دولت، شخص یادشده بازداشت شده است.

دادگاه معاون آقایی برگزار می‌شود
از اسفند سال ۹۷ که خبر بازداشت، معاون خلیل آقایی، در اخبار درگوشی منتشر شد و در نهایت آن را به یک دعوای خانوادگی نسبت دادند، تا امروز هیچ اطلاعات موثقی درباره پرونده حیدری‌پوری منتشر نشد. همگی باور کرده بودند او به دلیل شکایت یکی از اعضای خانواده‌اش بازداشت و بعد از رفع سوءتفاهم‌ها آزاد شده است؛ اما این منبع مطلع به «شرق» می‌گوید: ایشان هم به دلیل تخلفات اداری بازداشت شده است و درحال‌حاضر به قید وثیقه آزاد است. او اضافه می‌کند: دادگاه، معاون خلیل آقایی نیز به‌زودی برگزار خواهد شد.
 
 
منبع: روزنامه شرق
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان