سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024

هادی شیرخانی در گفت‌و‌گو با آفتاب ایلام اظهار داشت: سال گذشته 900 میلیارد ریال از محل منابع داخلی برای اصلاح، بهینه‌سازی و توسعه شبکه برق در این استان هزینه شد.

وی رویکردهای اتخاذ شده برای دستیابی به هدف مهم کاهش اوج مصرف و عبور از تابستان امسال بدون قطع برق خانگی را تشریح کرد و گفت: با اتخاذ این تدابیر در زمان اوج پیک مصرف برق در تابستان امسال علاوه بر نبود خاموشی، به کشورهای همسایه نیز صادرات برق انجام شد.

شیرخانی به بالاترین میزان مصرف برق در ایلام در سال جاری اشاره و تصریح کرد: بیشترین مصرف برق در 24 تیرماه به میزان 376 مگاوات به ثبت رسید و این میزان مصرف هر چند نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد اما بدون قطع برق خانگی تجربه‌ شده است.

مدیرعامل شرکت برق استان ایلام با بیان اینکه از هم‌اکنون نیز برنامه‌ریزی‌ها برای سال آینده در راستای مدیریت خاموشی‌ها آغاز شده است، خاطرنشان کرد: آگاهی شهروندان در حوزه مصرف بهینه و مدیریت آن بدون شک با انجام رسالت جامعه خبری شکل می‌گیرد و در این راه خبرنگاران در صف مقدم اطلاع‌رسانی قرار دارند.

شیرخانی با بیان اینکه سال گذشته 600 میلیون تومان جریمه مصرف خارج از سهم تعیین‌ شده این شرکت پرداخت شد، تأکید کرد: در حال حاضر 170 مگاوات ساعت در پیک مصرف داریم اما این میزان در تابستان به بیشترین مرز خود رسید.

وی در رابطه با هزینه برق مصرفی مشترکان نیز گفت: برای هر مگاوات برق 300 تومان هزینه می‌شود اما در نهایت به قیمت 70 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام نوسان برق در ایلام را ناشی از سرقت تجهیزات و انشعابات غیرمجاز دانست و اضافه کرد: افت، نوسان یا قطعی‌های مکرر برق در برخی نقاط استان حاصل سرقت یا کشیدن انشعاب‌های غیرمجاز خارج از شبکه‌های اصلی برق توسط افراد و مشترکان خانگی یا تجاری متخلف است.‌

شیرخانی این اقدام‌های نابه‌جا را ناشی از فقر فرهنگی، بی‌توجهی افراد به حقوق شهروندی و عدم آگاهی و دانش اصول شهرنشینی دانست و تأکید کرد: حفظ کرامت شهروندان و اموال عمومی از اولویت‌های همه مشترکان قانونمند است.

وی با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای این شرکت در استان گفت: نیروگاه 100‌ کیلوواتی دهلران و چندین واحد خانگی عمدتاً در بخش روستایی در نقاط مختلف استان در دست احداث است، همچنین پیگیر تأمین پست‌های فوق توزیع در استان نیز هستیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام با اشاره به اینکه این شرکت توزیع برق نقشی در خاموشی‌هایی که در تابستان گذشته به وقوع پیوست نداشته است، گفت: در حال حاضر در استان 170 مگاوات ساعت در پیک مصرف وجود دارد اما این میزان در تابستان به 380 مگاوات رسیده بود.

شیرخانی با بیان اینکه برای هر مگاوات برق 700 تومان هزینه می‌شود اما با نرخ 70 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد، افزود: سال گذشته 600 میلیون جریمه مصرف خارج از سهم تعیین‌ شده، پرداخت‌ شده است و امسال نه‌تنها در تابستان خاموشی  برق وجود نداشت بلکه به کشورهای همسایه نیز صادرات شد و آن هم اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم برای سال آینده در راستای مدیریت خاموشی‌ها آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه هیچ خدمتی در شرایط کنونی کشور بدون برق امکان‌پذیر نیست به‌گونه‌ای که امنیت و سلامت مردم در شرایط کنونی کشور در گرو وجود برق است و صنعت برق بسیار پرهزینه و 24 ساعته باید تجهیز و تعمیر دستگاه‌ها انجام شود اظهار داشت: دست یاری ما به‌سوی رسانه‌ها دراز است و جهت اطلاع‌رسانی در مورد حذف قبوض کاغذی و نحوه پرداخت الکترونیکی قبوض نیازمند همکاری و همراهی اصحاب رسانه هستیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام با بیان اینکه چهار مدل با 9 رویکرد برای این شرکت تعریف‌ شده است و بر این مبنا به تمام مناطق روستایی و شهری ارائه خدمت می‌شود و دو چالش جدی تحریم و نبود بارش مناسب در طول سال برای تولید برق نگرانی‌های را در بردارد تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه دشمنان، امکان ایجاد هیچ نیروگاه تولید و افزودن حتی یک مگاوات برق در این شرایط وجود ندارد.

شیرخانی خاطرنشان کرد: از محل صرفه‌جویی  حذف قبوض کاغذی تاکنون تعداد 10 هزار جلد دفترچه چاپ و بین دانش‌آموزان مناطق محروم در سطح استان توزیع‌ شده است و چاپ و توزیع تعداد 5000 جلد دفترچه دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

تعداد کل مشترکان برق استان 585 هزار نفری ایلام 230 هزار مشترک است که بیشتر آن‌ها خانگی است و حدود 30 درصد مشترکان برق در محدوده شهرستان ایلام قرار دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان