پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

آفتاب ایلام - جولان متکدیان وارداتی در خیابان‌های ایلام آسایش روحی روانی شهروندان ایلامی را مورد هجمه قرار داده است. در هر خیابان ایلام زنان و کودکان ژولیده با نسخه‌های در دست، التماس و نمایش معلولیت‌های خود در صدد آن هستند تا حس ترحم شهروندان را به خود جلب و از آنان پولی بگیرند.

وضعیت نابهنجار متکدیان و جولان آنان در خیابان‌های ایلام، شهروندان ایلامی را با این سوال روبه‌رو کرده است که چرا مسئولان در برخورد با این پدیده زشت و آزار دهنده که موجب تکدر خاطر شهروندان است غفلت کرده و برخوردی ندارند؟ و یا اگر هم برخوردی داشته‌اند تاثیر آن قابل مشاهده نیست و روز به روز به متکدیان و حضورشان در خیابان‌های ایلام افزوده می‌شود.

فرشاد‌پور شهروند ایلامی و از بازاریان خیابان طالقانی ایلام در ارتباط با جولان متکدیان در بازار ایلام اظهار داشت: بافت قومی و قبیله‌ای استان اجازه تکدی‌گری به شهروندان بومی را نمی‌دهد و به علت مزموم بودن تکدی‌گری در فرهنگ بومی ایلام اکثر متکدیان غیربومی و به اصلاح وارداتی هستند.

وی گفت: متکدیان در ایلام کاملا به‌صورت حرفه‌ای و برای اخاذی از مردم دست به هر اقدامی از التماس، گریه و زاری تا سد‌معبر را انجام می‌دهند.

بهرامی دیگر شهروند ایلامی نیز با بیان اینکه مسئولان به‌رغم شعار در برخورد و جمع‌آوری متکدیان تاکنون اقدام مثبتی برای مقابله با این معضل عیان در ایلام انجام نداده‌اند.

وی در ادامه یادآور شد: مراجعه به درب منازل، ادارات، استقرار در چهارراه‌ها و درب مطب پزشکان و داروخانه‌ها پاتوق متکدیان وارداتی ایلام بوده که علاوه بر اخاذی انجام سرقت‌های خُرد، اذیت و آزار و نمایش معلولیت‌ها را انجام و با روح و روان شهروندان بازی می‌کنند که انتطار شهروندان ایلامی برآن است تا با این مشکل مبارزه و برخورد جدی داشته باشند.

زهرا همتی در ارتباط با پدیده تکدی‌گری در ایلام به اجرای طرح‌های «طرح شهری بدون تکدی» در سال 97 اشاره و بیان کرد: طرح‌های متنوع در برخورد با تکدی‌گری در ایلام انجام و به‌عنوان نمونه در سال 97 «طرح شهری بدون تکدی» در ایلام اجرا و برای مدتی وضعیت روبه بهبود بود.

مدیرکل بهزستی استان ایلام گفت: موفقیت هر طرحی نیازمند استمرار و هم‌افزایی است که در این راستا نیز در سال 98 برخوردهایی با متکدیان انجام شده است.

وی سازمان متبوعه خود را در راستای هم‌افزایی با طرح برخور با متکدیان را آماده عنوان کرد و افزود: تاکنون در ایلام متکدی که تحت پوشش سازمان بهزیستی باشد و اقدام به تکدی‌گری کند مشاهده نشده است.

عهدیه طهماسبی مدیرکل اجتماعی استانداری ایلام نیز از در دستور کار بودن طرح برخورد و جمع‌آوری متکدیان سطح شهر ایلام خبر و بیان کرد: این طرح به‌زودی به اجرا در می‌آید و اقدامات شناسایی آنان انجام شده است.

دستگیری 57 متکدی در ایلام

سرهنگ موسوی فرمانده انتظامی ایلام نیز از دستگیری 57 متکدی خبر داد و گفت: برخورد با متکدیان در دستور کار پلیس بوده و تاکنون 57 نفر از متکدیان سطح شهر ایلام دستگیر و به مراجع ذی‌صلاح تحویل شده‌اند.

تسنیم خروجی بیانات مسئولان در گفت‌و‌گو‌ها و مصاحبه‌ها بر آن است که اراده محکم و مستمری در برخورد با مقابله و مبارزه با جولان متکدیان خیابان‌های ایلام در سطح مدیران وجود ندارد و پراکندگی، عدم هم‌افزایی و نبود مدیریت واحد موجب آن شده است تا ایلام به شهر طلایی برای حضور متکدیان درآید که امید است مسئولان به این مهم توجه و برای آن چاره‌ای بیندیشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان