چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

آفتاب ایلام - آنچه عقلانیت سیاسی نامیده می‌شود، مفهومی است برخاسته از دنیای جدید که با مفاهیمی چون منافع ملی، امنیت ملی بسیاری از شعارهای دیگر به نحوی گره‌خورده است

عقلانیت یا خردمندی سیاسی ایجاب می‌کند که سیاست‌مداری، پای از چهارچوب عواطف و احساسات بیرون نهاده باشد و درراه کسب منافع ملی، پای احساسات و عواطف را در سیاست دخیل نداند

همیشه تلاش و تکاپوی آن در این جهت باشد که چگونه می‌تواند منافع کشور و مردم خویش را به دست آورد، عقلانیت در حکومت به ضرر و نفع توجه دارد، موانع و دشواری‌هایی که او را از منافع ملی بازدارد، با سرپنجه‌ی تدبر و خرد می‌گشاید و راه بیرون‌شد را می‌یابد، در این‌گونه عقلانیت، احساسات و عواطف یا به‌کلی رنگ می‌بازد و یا کم‌رنگ می‌شود.

اما آنچه مجریان افزایش قیمت بنزین در اجرای طرح انجام دادند نشان از حلقه مفقوده عقلانیت سیاسی در اجرای طرح دارد و نادیده گرفتن عقلانیت سیاسی در اجرای طرح افزایش قیمت بنزین است.

نداشتن شفافیت و صداقت

اجرای ناگهانی و بدون شفافیت و اقناع افکار عمومی و اعلام سخنان و وعده‌های دروغ مانند مصاحبه نظیر سخنگوی دولت و وزیر نفت که صراحتاً در سخنرانی‌ها و یا مصاحبه‌های خود، به مردم اطمینان داده بودند که هیچ تصمیمی دراین‌باره گرفته نشده است.

بی‌توجهی به زمینه و زمانه

بسیاری از کارشناسان و مسئولان بر این اعتقاد هستند که افزایش قیمت بنزین می‌بایست به‌صورت پلکانی به اجرا درمی‌آمد، ولی دولتمردان بازمان نشناسی و اقدام بی‌موقع موجب شدند تا این اقدام ناگزیر به بدترین شکل ممکن اجرا شود.

نبود عقلانیت سیاسی در اجرا و عدم اجرای پلکانی افزایش قیمت موجب فوران خشم و ناراحتی مردم شد و به نظر می‌رسد اگر عقلانیت سیاسی در اجرای طرح لحاظ می‌شد اتفاقات اخیر حادث نمی‌شد.

مردم عقلای واقعی سیاست

رفتار، گفتار و حضور مردم درصحنه، جدا کردن مرز خود از اشرار، توجه به منافع ملی، امنیت ملی و آمدن به خیابان برای دفاع از اصل نظام، رهبری، آرامش و امنیت کشور عقلانیت سیاسی مردم ایران را عیان کرد.

اما این مردم به‌رغم مشکلات عدیده خصوصاً در حوزه‌های معیشتی مسیر خود را از اشرار و آشوبگران جدا کرده و با همه اعتراض و گلایه‌ای که دارند به مسئولان این پیام را می‌دهند که مسئولان خوشحال نباشید ما به عشق رهبر آمده‌ایم.

 

همرسانی کنید:

نظرات شما:

مهدی موسوی 29 آبان 1400 ساعت 08:08

شریفی راد عالی

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان