سه شنبه، 08 خرداد 1403| 28 May 2024

آفتاب ایلام - به نقل از بغداد الیوم، منابع محلی در عراق اعلام کردند که پس از وجود اطلاعاتی مبنی بر نیت‌هایی برای حمله به بخش قدیمی در نجف اشرف، تدابیر امنیتی در اطراف بخش قدیمی نجف اشرف تشدید شده است.

«لؤی الیاسری»، استاندار نجف اشرف اعلام کرده است که همه ادارات دولتی در این استان فردا (پنجشنبه) تعطیل خواهد بود.

نجف سومین استان عراق است که به دلیل تظاهرات چند روز اخیر، بعد از استان‌های ذی‌قار و مثنی، ادارات را تعطیل می‌کند.

پیشتر استانداران «ذی‌قار» و «المثنی» سه‌شنبه شب اعلام کردند که ادارات در این دو استان جنوبی عراق برای روزهای فردا و پس فردا (چهارشنبه و پنجشنبه) تعطیل خواهد بود. آن‌ها گفته‌اند که هدف از اتخاذ این تصمیم حفاظت و حمایت از تظاهرات مسالمت‌آمیز در این دو استان است.

استاندار نجف عراق نیز ساعتی قبل در واکنش به تشدید درگیری‌ها و اعتراض‌ها در این استان، ضمن حمایت از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز درباره تلاش برخی از «آشوبگران» برای ایجاد فتنه در این استان شیعی هشدار داد. او بر تلاش نیروهای امنیتی در این استان برای «خاموش کردن فتنه» تأکید کرد.

«لؤی الیاسری» شامگاه چهارشنبه (۶ آذر) گفت که مقامات محلی در استان نجف اقدام به برقراری تماس با معترضان کرده تا از تشدید درگیری‌های اخیر اجتناب کنند.

استاندار نجف گفت که او نیز همانند معترضان عراقی به دنبال تحقق خواسته‌های مسالمت‌آمیز آن‌ها در ایجاد کشوری آزاد و دموکراتیک به دور از فساد است. او بار دیگر بر مسالمیت‌آمیز بودن اعتراض‌ها تأکید کرد و گفت که عراقی‌ها همه تمایلی به حرکت به سوی خشونت و «خشونت تقابلی» ندارند.

یاسری از اقدام برخی از جوانان معترض در استان نجف در قطع راه‌های ارتباطی و آتش زدن برخی از اماکن حیاتی و اصلی در این استان با هدف بیان اعتراض‌ها ابراز تأسف کرد و گفت که نیروهای امنیتی در استان نجف تلاش می‌کنند تظاهرات مسالمت آمیز باقی بماند.

به گزارش سومریه، استاندار نجف گفت: «کما اینکه به همه تأکید می‌کنیم که ما در مسیر خاموش کردن فتنه و عدم استفاده از خشونت گام برخواهیم داشت و نیروهای امنیتی برای حمایت از شما و استقرار امنیت در صحنه حضور دارند»

این مقام عراقی «آشوبگران» و «فرصت‌طلب‌ها» را خطاب قرار داد و گفت: «به فرصت‌طلب‌ها و آشوبگران و کسانی که برای رسیدن به مناصب از جمله منصب استانداری طمع دارند، می‌گویم که شما در بین فرزندان نجف شناخته شده و معروف هستید؛ پس سعی نکنید به موج اعتراض‌ها سوار شوید که در این صورت همه چیز را از دست خواهید داد».

در همین حال منابع محلی تصریح کردند که اوضاع در نجف اشرف به طرز خطرناکی از لحاظ امنیتی وخیم شده و گروههای خرابکار به صورت گسترده‌ای در شهر منتشر شده و اقدام به آتش زدن و تخریب می‌کنند.

حمله افراد نقابدار به کنسولگری ایران در نجف

در حالی‌ که نجف اشرف شاهد تحولات و ناآرامی‌های شدیدی است، منابع خبر می‌دهند که عده‌ای از معترضان در مقابل کنسولگری ایران در این شهر تجمع کرده‌اند. البته به گفته منابع هیئت دیپلماتیک ایرانی در نجف قبل از حمله، تحت حمایت شدید ساختمان کنسولگری را ترک کرد.

برخی از رسانه‌های عربی از جمله رسانه‌های سعودی مدعی شدند که معترضان قصد ورود به کنسولگری ایران در شهر نجف را داشته‌اند. شبکه العربیه نیز مدعی شد که هیأت دیپلماتیک ایرانی به کمک نیروهای امنیتی ساختمان کنسولگری را ترک کرده است.

تصاویر زیر از کنسولگری ایران در حالی که در آتش می‌سوزد منتشر شده است

وخامت اوضاع در شهر نجف؛ حمله به کنسولگری ایران/ هیات دیپلماتیک ایران کنسولگری را قبل از آتش‌سوزی ترک کرد

وخامت اوضاع در شهر نجف؛ حمله به کنسولگری ایران/ هیات دیپلماتیک ایران کنسولگری را قبل از آتش‌سوزی ترک کرد

به گزارش فرارو، ساعتی بعد اما منابع عراقی اعلام کردند مهاجمان در نجف اشرف به کنسولگری ایران حمله بردند. همزمان برخی رسانه‌های عراقی تصاویری از آتش زدن کنسولگری ایران در نجف منتشر کردند.

برخی منابع محلی بر این باورند که مهاجمین نقابدار، گروهی آشوبگر حرفه‌ای بوده‌اند که با برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده قصد آسیب‌رساندن به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف را داشتند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مهاجمین توانسته‌اند با ورود به بخش‌هایی از کنسولگری ایران در شهر نجف، بخش‌هایی از آن را دچار حریق کنند. هیات دیپلماتیک ایران اما قبل از ورود مهاجمین با کمک نیروهای امنیتی عراق از ساختمان کنسولگری خارج شد. منبع عراقی شبکه راشاتودی نیز مدعی است که بین معترضان و نیروهای ضد شورش در نزدیکی ساختمان کنسول‌گری ایران، درگیری رخ داده است و این نیروها به سمت کسانی که به دنبال نزدیک شدن کنسولگری ایران در نجف بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.

چندی قبل نیز گروهی از مهاجمین سعی در حمله به کنسولگری ایران در کربلا را داشتند که تلاششان ناکام مانده بود. آن زمان نیز تصاویری از آتش زدن برخی قسمت‌های کنسولگری ایران در کربلا منتشر شد.

رسانه های محلی همچنین تصاویری از مصدومیت نیروهای امنیتی در نجف منتشر کردند. میزان درگیری در اطراف کنسولگری ایران در نجف زیاد گزارش شده است.

وخامت اوضاع در شهر نجف؛ حمله به کنسولگری ایران/ هیات دیپلماتیک ایران کنسولگری را قبل از آتش‌سوزی ترک کرد

وخامت اوضاع در شهر نجف؛ حمله به کنسولگری ایران/ هیات دیپلماتیک ایران کنسولگری را قبل از آتش‌سوزی ترک کرد

وخامت اوضاع در شهر نجف؛ حمله به کنسولگری ایران/ هیات دیپلماتیک ایران کنسولگری را قبل از آتش‌سوزی ترک کرد

در همین حال شبکه العربیه به همراه شبکه الحدث با پخش تصاویری زنده از اطراف کنسولگری ایران در نجف، تصاویری از لحظه یورش معترضان به کنسولگری ایران منتشر کردند.

در ساعت های پایانی شب نیز شبکه فرات عراق نیز با اشاره به حوادث امشب در شهر نجف به نقل از منابع محلی گزارش داد که به دنبال دریافت اطلاعاتی مبنی بر قصد برخی از آشوبگران برای حمله به این شهر، اقدامات امنیتی در اطراف آن تشدید شده است.

به گزارش فرارو، اعتراض‌ها در عراق از ابتدای ماه اکتبر گذشته در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و فساد در این کشور آغاز شد و بجز وقفه‌ای کودتاه به دلیل مراسم اربعین حسینی (ع)، تظاهرات همچنان ادامه دارد.

دولت عراق اعلام کرده که طی این مدت، بر اثر درگیری و تیراندازی طرف سومی به نیروهای امنیتی و معترضان، ۱۱۱ نفر کشته و صدها تن دیگر زخمی شده‌اند.

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان