جمعه، 04 خرداد 1403| 24 May 2024

آفتاب ایلام، ابراهیم آبادی متولد ۲۴ مرداد ۱۳۱۳ در تبریز و بازیگر بود. فارغ التحصیل لیسانس رشته کارگردانی تئاتر و بازیگری از کشور چک است، با تئاتر قبل از انقلاب شروع کرد، سپس بعد از انقلاب با تلویزیون و سینما به شهرت رسید. او در کنار بازیگری شاعر نیز بود.

در محله کوچه باغ تبریز بعنوان فرزند سوم به دنیا آمد، یک خواهر و برادر بزرگتر از خود و یک خواهر کوچکتر داشت، پدرش بازاری و مادرش خانه دارد بودند. پدرشان تحصیل کرده بود و به زبان روسی و فرانسه تسلط داشت.

ایراهیم آبادی که بود؟

با شروع غائله آذربایجان در سال ۱۳۲۵ – ۲۶ و شلوغ شدن تبریز به تهران مهاجرت کردند و در کلاس شش مدرسه روزبه مشغول تحصیل شد و تئاتر را از همانجا شروع کرد.

همزمان با دوره دبیرستان در کلاس‌های تئاتر هنر‌های زیبا شرکت کرد و پس از قبولی زیر نظر مدرس آمریکایی پروفسور داویدسون و کوتکیم بی، مدرک بازیگری گرفت.

ایراهیم آبادی که بود؟

سپس به هنرستان هنرپیشگی رفت و آنجا هم زیر نظر اساتیدی، چون هوشنگ سارنگ و علی اصغر گرمسیری مشغول بازی و یادگیری تئاتر شد.

کنار بازیگری سال ۱۳۳۶ در ۲۳ سالگی نوشتن نمایشنامه را هم شروع کرد

مدتی بعد در یک آزمون بورسیه شرکت کرد و توانست بعنوان ۳ دانشجوی ایرانی قبول شده در جریان تبادلات فرهنگی و دانشجویی بورسیه دانشگاه چکسلواکی شد.

ایراهیم آبادی که بود؟

به این ترتیب درس خواند و تئاتر کار کرد و مدتی هم بعوان رابط فرهنگی در استخدام وزارت خارجه بود به همین دلیل بعد از ۷ سال حضور در این کشور به ایران بازگشت.

پس از بازگشت در سال ۱۳۴۱ وقتی ۲۸ ساله بود گروه هنری تروپ تئاتر توسکا را تشکیل داد که از اعضای آن جوانانی، چون خسرو شکیبایی و ایرج ناظریان بودند.

سپس به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و بعنوان کارشناس به شهر‌های مختلف کشور اعزام شد که ۷ سال در ارومیه، ۱ سال در گرگان و ۸ سال در تبریز کار کرد.

بعد از انقلاب در سال ۱۳۶۳ وقتی ۵۰ ساله بود اولین بار با فیلم بنام زائر خلف به عرصه بازیگری بازگشت سپس سال ۱۳۶۹ با سریال شاهدان کوچک وارد قاب تلویزیون شد.

ایراهیم آبادی که بود؟

سریال همسران، فیلم دزد عروسک ها، سریال دبیرستان خضراء، زیر آسمان شهر، شب دهم، پاورچین، مختارنامه از جمله مشهورترین آثار این هنرمند بود.

ایراهیم آبادی که بود؟

استاد ابراهیم آبادی که مدت‌ها با بیماری ریوی دست و پنجه نرم می‌کند روز ۲۹ مهر ۹۸ مورد عمل قرار گرفت که پس از آن متاسفانه به کما رفت و امروز در بیمارستان درگذشت..برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

انتهای پیام/ م

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان