دوشنبه، 25 تیر 1403| 15 July 2024

آفتاب ایلام - شهید مطهری در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام داستانی را نقل می‌کند که بسیار شنیدنی است. ایشان بیان می‌کند: انسانی فرنگی وارد یکی از دهات‌ ایران شده بود. آن شخص با مردی روستایی روبه‌رو شد. روستانشین در پاسخ به سئوالات مرد فرنگی جواب‌های بسیار نافذی می‌داد. از او سئوال کرد این توانایی را از کجا داری؟ آن شخص دهاتی گفت: ما چون سواد نداریم، فکر می‌کنیم.

این حرف معنای بسیار عجیبی دارد. هر کسی که سواد دارد، معلوماتش را نشان می‌د‌هد ولی فکر کردن خیلی از سواد بهتر است.

 امیرمومنان علی(ع) نیز می‌فرماید: یک ساعت تفکر از 70سال عبادت برتر است. تفکر از راه عقل حادث می‌شود؟ اما برخی از سیاسیون والامقام در این ایران فاقد فکر و بیان و تعقل سیاسی‌اند و بیانات آنان موجب تعجب شنوندگان سخنان آنان می‌شود که نمونه آن بیان تعجب برانگیز در شورای اداری تبریز مبنی بر اینکه رئیس جمهور یک کشور ادعای آن را داشته باشد که در اجرای بزرگترین رویداد اقتصادی که کشور80 میلیونی را در برمی‌گیرد اطلاع نداشته است و از زمان آن بی اطلاع و روز جمعه متوجه اجرای آن شده است.

چنین سخنی فاقد تعقل سیاسی است  چرا که عقل سیاسی آن عقلی است که در موضع سیاسی، در یک جامعه سیاسی، شرایط را می‌شناسد، خطرها را درک می‌کند و می‌داند که خوب یا بد عمل کردن  او چه تاثیری خواهد داشت و در بیان چنین سخنی «فکر» و «تعقل سیاسی» جایی نداشته است و همین سخن بوده است که انتقاد اصلاح طلبان را نیز عیان کرده است به عنوان نمونه:

غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در توییتر نوشت: به عنوان یکی از حامیان این دولت غرق در عرق شرم هستم. دریغ از کمی انصاف و احساس و تدبیر

عصبانیت کرباسچی، رمضان‌زاده و ابطحی از روحانی

عبدالله رمضان زاده، سخنگوی دولت اصلاحات نوشت: آقای رئیس جمهور. من سخن شما را در مورد بی اطلاعی از تاریخ اجرای سیاست جدید بنزین باور نکردم و گمانم بر این است که بسیاری دیگر از مردم ایران نیز چنین باوری ندارند. وای بر ما اگر راست گفته باشید و از چنین موضوعی بی اطلاع بوده اید.

عصبانیت کرباسچی، رمضان‌زاده و ابطحی از روحانی

محمد علی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز به صحبت های رئیس جمهور به زبان مشهدی واکنش نشان داد

عصبانیت کرباسچی، رمضان‌زاده و ابطحی از روحانیرئیس جمهور محترم به این نکته واقفند که مدیری که از عِده و عٌده خود بی خبر باشد نباید در راس مدیریت باشند .

انتهای پیام/

 

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان