سه شنبه، 08 خرداد 1403| 28 May 2024

آفتاب ایلام - در واکنش به اعتراض‌های اخیر مردمی به اقدامات آشوبگران و اشرار  در تخریب اموال مردم و بیت‌المال در برخی از استان‌های کشور تعدادی از دانشجویان ایلامی،اقدامات مخرب و هنجارشکنی اشرار و آشوبگران  راکه  موجب خدشه به امنیت کشور شده است، را مورد انتقاد و نقطه نظراتی را در گفت و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام مطرح و خواهان برخورد دستگاه قضا  با برهم زنندگان امنیت کشور شدند که ماحصل نظرات آنان ذیلاً تقدیم می‌گردد.

محمد نیازی دانشجوی دانشگاه ایلام با اشاره به این جریانات گفت: در ایران مصرف سوخت بسیار مسرفانه است و باید کنترل شود خواه با افزایش قیمت سوخت، خواه با افزایش کیفیت خودرو و تصمیمات دیگر و دولت قانونا موظف به افزایش قیمت سوخت بوده اما شیوه‌‌ این کار و به شکلی که اتفاق افتاد به‌نوعی تعجب‌برانگیز و ناراحت‌کننده بود.

وی افزود: طرح افزایش قیمت بنزین و اعلام ناگهانی آن بستر مناسبی برای فرصت‌طلبان و دشمنان ایران اسلامی بود تا در صدد به آشوب کشاندن کشور شوند اما با درایت مقام معظم رهبری خیلی فوری خنثی شد، اما از مسئولان توقع می‌رود گام‌های مهم بعدی در این خصوص مانند واریز یارانه بنزین به‌حساب خانوارها، دقیق‌تر شدن سهمیه‌بندی سوخت بر اساس دهک بندی  خصوصاً کنترل تورم ثانویه براثر گرانی بنزین مجدانه بر اساس تدبیر و اولویت، سرعت و دقت بردارندکه موجب آن نشود به اعتماد مردم خدشه وارد شود.

نیازی ادامه داد: کنترل امنیت کشور در شرایط این‌چنینی که فوراً اعتراضات مردمی توسط فرصت‌طلبان به ناامنی و آشوب کشیده شد بسیار دردناک بود از سویی شهادت و جانبازی نیروهای مدافع امنیت که باوجود دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات معیشتی از حریم امنیت کشور و حریم ولایت دفاع می‌کنند، از طرفی صدمه زدن و آسیب رساندن به اموال عمومی و شخصی و ایجاد رعب و وحشت از سویی خوشحالی بیگانگان و دشمنان و از سمتی به حاشیه رفتن صدای نارضایتی به‌حق مردم از فضای اقتصادی را موجب شد که عواملی در خارج و داخل بانی این تحرکات شدند که قوه قضائیه باید با مسببان آن قانونی برخورد نماید.

حسین سقائی دیگر دانشجوی ایلامی در این خصوص اظهار داشت: موضوع سهمیه‌بندی بنزین بدون شک موضوع بااهمیت و دارای اولویت، بخصوص برای کشوری با سرانه مصرفی بالا و با شرایط اجتماعی و اقتصادی چون ایران است؛ و بی‌شک اصلاح فرهنگ مصرف بنزین از بهترین برنامه‌ها خواهد بود.

وی در ادامه گفت: بررسی ایجاد سازوکارهایی برای چند نرخی و سهمیه‌بندی کردن بنزین چند وقتی بود که در دستور کار دولت قرارگرفته بود بطوریکه چندی پیش نیز طرح این مسئله با واکنش‌های شدید جامعه مواجه شد؛ اما با اتخاذ تصمیم‌های نابجا و نابِ هنگام توسط مسئولان اجرایی کشور این نیاز مهم و دارای اولویت، تبدیل به آشوب و ایجاد هزینه‌های اضافی شد.

سقائی بابیان اینکه مسئولان اجرایی باید بدانند که وظیفه پاسخگویی و کنترل و جبران خسارات واردشده را به‌طور کامل به عهده‌دارند، تصریح کرد: تصویب این دستور به‌صورت ناگهانی با توجه به شرایط خاص ایران، ازلحاظ اقتصاد سیاسی کاملاً نابخردانه و حتی به‌گونه‌ای بود که شک‌ها و تردیدهای عمیقی در ذهن‌ها برانگیخت.

این دانشجوی ایلامی بیان داشت: اگر نبود موضع حکیمانه و همه‌جانبه مقام معظم رهبری، امروز این آشوب و نارضایتی بسیار شدیدتر می‌شد. باید بدانید که وظیفه شما خدمت و افزایش رفاه جامعه و همچنین سپر بلای ولایت شدن است نه اینکه از همه وظایف خود با اتخاذ تصمیم‌های نابجا سرباز بزنید.

فاطمه آئینی دانشجوی ایلامی نیز  در این ارتباط بیان کرد: عاملین اصلی اغتشاشات جز مدیران نالایقی که بابی تدبیری خود برای مردم و کشور هزینه سازی کردند چه کسانی می‌توانند باشند.

وی گفت: مدیرانی که از هفته‌ها پیش از اجرا مصاحبه کردند که قرار نیست اتفاقی بیفتد اما چه شد در شب میلاد پیامبر (ص) این‌گونه به مردم تبریک گفتند دیگر وقتش رسیده مدیران نالایقی که بیت‌المال و امنیت کشور را این‌گونه بازی می‌گیرند محاکمه شوند.

وی در ادامه بیان داشت: در این مدت اغتشاشات، ضعف زیرساخت‌های شبکه ارتباطات ملی به‌روشنی نمود پیدا کرد که نشان از ناکارآمدی وزیر ارتباطات و ضعف او در حوزه مدیریتی‌اش است اما چرا از او بازخواست نمی‌شود که چه کرده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان