پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ بدون تردید، یکی از معضلات بغرنج و عدیده فعلی کشور در عرصه اقتصادی و اجتماعی، به عارضه بیکاری و کمبود فرصت‌های شغلی معطوف می‌شود.

در طول سالیان گذشته طرح‌ها و برنامه‌های بسیاری هدف کاهش ضریب بیکاری در کشور عملیاتی شده که هر یک با صرف هزینه‌های سنگین به ایجاد فرصت‌های شغلی منتهی شده اما حال و روز فعلی اقتصادی جامعه و نمود بیکاری در آن ، مؤید این واقعیت تلخ است که دستاوردهای حاصل‌شده با اهداف از پیش تعیین‌شده و انتظاری که در ارتباط با خروجی و نتایج این طرح‌ها مدنظر قرار داشت، از همخوانی و سازگاری کافی برخوردار نیست.

در این میان، می‌طلبد به‌موازات اجرای طرح‌های اشتغال‌زا و پرهیز از صرف هزینه  کارکرد‌هایی که خروجی آن تناسب چندانی با نتایج حاصله ندارد، به ظرفیت‌های موجود در کشور که به‌صورت بالقوه مستعد اشتغال‌زایی و توسعه فرصت‌های شغلی هستند توجه افزون‌تری شود.

عرصه صنایع دستی از نمونه چنین بخش‌ها و ظرفیت‌هایی به شمار می‌رود که به واسطه تاریخ، فرهنگ و تمدن کهن ایران زمین، تعدد و تکثر قومیت ها و فرهنگ‌های گوناگون این مرز و بوم از پیشینه و سابقه تاریخی قابل توجهی برخوردار است و در واقِعِ امر ، در سایه برنامه‌ریزی مدون و اصولی و در چارچوب و قالب صنعت مذکور، می‌توان از مواهب آن در بسیاری حوزه‌ها از جمله اقتصادی بهره‌مند شد.

به واقع،امکان عملیاتی کردن این صنعت در بخش‌های گوناگون با حداقل سرمایه و هزینه از بارزترین ویژگی‌های فعالیت مذکور به شمار می رود،صنعتی که امتزاج آن با هنر اصیل ایرانی و اسلامی به خلق آثار متنوع و با شکوهی منتهی می‌شود که بعضاً با حمایت هوشمندانه می‌تواند با سود‌آوری و گردش مالی قابل توجهی نیز همراه شود.

بیشتر بخوانید

توجه به بازاریابی و صادرات صنایع دستی

به اعتقاد کارشناسان یکی از مهمترین راهکارهای ماندگاری در روستاها، پرهیز از مهاجرت بی رویه به شهرها، ایجاد اشتغال پایدار روستایی، افزایش رونق تولید و بهبود وضعیت معیشتی در استان ایلام توجه به بازاریابی و صادرات صنایع دستی است که بنابر یک قاعده نانوشته و به دلیل قرابت این صنعت با آداب، رسوم، فرهنگ سنتی و اصیل ایرانی، عمده این فعالیت‌ها در عرصه‌های روستاییِ کشور متجلی می‌شود و استان ایلام به دلیل شرایط روستایی و عشایری آن مستعد توجه در این حوزه از صنعت است.

معرفی آثار و دست ساخته‌های بومی و محلی

شهروندان ایلامی که دستی در تولید صنایع دستی در استان ایلام دارند براین عقیده هستند که برنامه ریزی مدون، تبلیغ، ترویج و بازاریابی داخلی و خارجی، معرفی آثار و دست ساخته‌های بومی و محلی و صنایع متنوع قومی و قبیله‌ای که شاهکارهای قدما است می‌تواند رمقی به نقش کم رنگ صنایع دستی در اقتصاد ایلام بدهد.

پشتیبانی از فعالان تولیدات صنایع دستی، بازاریابی هوشمندانه برای فروش

به گفته شهروندان ایلامی تولید کننده صنایع دستی در استان ایلام پشتیبانی از فعالان تولیدات صنایع دستی، بازاریابی هوشمندانه برای فروش و توجه به دستورالعمل‌های موجود اداری در استان ایلام مبنی بر خرید صنایع دستی در برنامه‌های تشویقی و هدایای اهدایی از طرف ادرات می‌تواندبه ترویج صنایع دستی و در نهایت رونق اقتصاد بومی منجر شود.

صادرات 6 میلیون دلار از صنایع دستی استان ایلام

عبدالملک شنبه زاده به تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام برای بازاریابیِ موثر در فروش،عرضه و صادرات محصولات صنایع دستی استان ایلام اشاره و اظهار داشت: بیش از 6میلیون دلار از صنایع دستی استان ایلام صادر شده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گلیم نقش برجسته  جاجیم و نمد از مهمترین صنایع دستی تولیدی ایلام بوده که با صادرات آن و استقبال در خارج از کشور روبرو شده است.

گلیم نقش برجسته را مهم‌ترین و شاخص‌ترین صنعت دستی و بومی ایلام

وی گلیم نقش برجسته را مهم‌ترین و شاخص‌ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام  نام برد و گفت: گلیم نقش برجسته که با توجه به شاخص‌هایی چون پیشینه و تعداد بالای افراد شاغل در این صنعت،  برند ملی گلیم نقش برجسته  کشور است که در ایلام تولید می‌شود.

تسنیم، وجود 120کارگاه  با 33 رشته صنایع دستی در ایلام، توجه به بازاریابی و صادرات صنایع دستی، معرفی آثار و دست ساخته‌های بومی و محلی، پشتیبانی از فعالان تولیدات صنایع دستی می‌تواند در فرآیندی، تامین معیشت فعالان عرصه صنایع دستی تسهیل، پروسه کار و تولید محصول را در پی داشته باشد و بخش قابل توجهی از معضل بیکاری استان ایلام را پاسخ دهد.

امید است تلاش‌های انجام شده در این راستا منجر به ارتقاء توسعه صادرات غیر نفتی  به میزان فزاینده‌ای در شرایط اقتصادی موجود شود و نقش کم رنگ صنایع دستی  استان ایلام در اقتصاد این دیار را پر رنگ و موثر کند.

 

 
انتهای پیام/م

انتهای پیام/م

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان