پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

آفتاب ایلام - معلولیت یک پدیده بشری است که زندگی انسان‌ها در طول تاریخ از آن فارغ نبوده است. در واقع معلولیت همزاد زندگی بشر بوده است. آن چه که موجب تفاوت یا کاهش و افزایش معلولیت در جوامع شده است علل یا زمینه‌های معلولیت است.

مسئله معلولیت در جامعه همانند بسیاری از پدیده‌های دیگر بشری می‌توان از زوایای گوناگون مورد ارزیابی قرار گیرد و همین طور جامعه به تناسب شرایط و وضعیت و سطح آگاهی و برخورداری به موضوع معلولیت نگاه‌های متفاوت دارد. براساس برآوردهای انجام شده «نزدیک به 10 درصد جمعیت جهان را معلولان تشکیل می‏‌دهند. از این میزان ارائه شده بیشترین رقم  به کشورهای جهان سوم تعلق دارد».

دو عامل در به‌وجود آمدن معلولیت نقش دارد: یکی عامل طبیعی و دیگری عامل غیرطبیعی مانند بیماری، جنگ و آسیب‌های‌گوناگون را می‌توان عنوان کرد.

استان ایلام نیز از این آمار بی‌بهره نیست به همین جهت‌ در هفته‌ایی که به نام معلولان نامگذاری شده است و به جهت بیان انتظارات بر‌حق و مشکلات معلولان با فرهی یکی از معلولان ایلامی هم کلام شدیم که فرهی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آفتاب ایلام اظهار داشت: ما به عنوان جامعه معلولان کشور از جامعه و شهروندان احترام می‌خواهیم نه ترحم.

وی گفت: معلولیت ما نباید موجب سلب حق حیات در جامعه شود، درست است که ما نقص عضو داریم اما نقص عضو نباید موجب نادیده گرفتن سایر توانمندی‌های ما شود و استعداد ما نادیده گرفته شود.

فرهی افزود: به صرف اقدامات تبلیغی و نام‌گذاری روز، هفته و انجام برنامه‌های نمایشی فکری برای استخدام، برداشتن موانع سد راه زندگی معلولان داشته باشند.

دولت خدمات خود را به گروه‌های ضعیف و کم‌درآمد را فراموش کرده است

محبی دیگر معلولی که با خبرنگارآفتاب ایلام به گفت و‌گو نشست خواهان  اجرای قانون جامع حمایت از معلولان شد و گفت: این قانون جامع و کامل نیازهای استخدامی، معیشتی و زیستی معلولان را در خود دارد اما اجرا نشده و انتظار ما معلولان آن است که مسئولان برای اجرای آن اهتمام ورزند.

وی در ادامه گفت: دولت خدمات خود را به گروه‌های ضعیف و کم‌درآمد را فراموش کرده و به پرداخت یارانه‌ای اکتفا کرده است که آن را هم نیمه و ناتمام پرداخت می‌‌کند که هزینه خرید آب معدنی معلولان را نیز تامین نمی‌کند.

مناسب‌سازی معابر شهری برای تردد نیز خواسته محبی بود که در این ارتباط گفت: مناسب‌سازی معابر نیز در استان ایلام فقط روی کاغذ باقی مانده است و انجام نمی‌شود و تردد برای ما معلولان در سطح شهر ایلام سخت و مشقت‌بار است.

خدمات به معلولان در هفته معلولیت رایگان ارائه می‌شود

فرخ لقا جمشیدزاده به بیان ارائه خدمات در حد توان و آنچه در قوانین خدماتی و رفاهی برای معلولان تدوین شده است و اظهار داشت: همزمان با گرامیداشت هفته معلولان (9 تا 15 آذرماه) خدمات توانبخشی کلینیک جامع توانبخشی شهر ایلام رایگان شد.

به گفته معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی ایلام به همین مناسبت کلیه خدمات توانبخشی کلینیک جامع توانبخشی شهر ایلام از امروز همزمان با آغاز هفته معلولان تا پایان هفته به عموم مردم رایگان ارائه می‌شود.

وی ادامه افزود: این خدمات شامل کار درمانی، فیزیوتراپی، گفتار درمانی، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان ایلام هدف از این اقدام را گرامیداشت هفته معلولان و رفاه حال شهروندان عنوان کرد.

جمشید زاده گفت: با هماهنگی انجام گرفته با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام عضویت تمامی کودکان و نوجوانان معلول این استان در هفته معلولان رایگان است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی ایلام بیان کرد: تمامی کودکان و نوجوانان معلول می‌توانند تا 15 آذرماه پایان یعنی هفته معلولان با مراجعه به مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر استان به‌صورت رایگان عضو این مراکز شوند.

حق پرستاری 387 معلول ضایعه نخاعی ایلام  2.5  برابر شد

زهرا همتی با اشاره به افزایش دو و نیم برابری حق پرستاری ویژه معلولان ضایعه نخاعی در این استان ایلام گفت: با تصویب این پرداخت از این پس تمامی این معلولان حق پرستاری به‌صورت مساوی دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزستی استان ایلام عنوان کرد: پیش از این حق پرستاری ماهانه این معلولان متغیر بود که به رقم پنج میلیون و 540 هزار ریال در ماه افزایش و نخستین مرحله از افزایش این حق پرستاری از آبان‌ماه اعمال و به حساب این افراد واریز شد.

آفتاب ایلام - مشکلات معلولان ایلامی در ابعاد مختلف قابل تعمق و تدبر است و تلاش مسئولان متناسب با بودجه و امکانات موجود نیز نمی‌تواند پاسخگوی نیاز معلولان باشد، نیک آن است که مسئولان کشوری و مجریان و ناظران کشور بر اجرای قانون جامع معلولان اصرار و مطالبه‌گری کنند و در هفته معلولان سنگی را از جلوی پای معلولان بردارند، برگزاری جشن و نشست و تعریف و تمجید برای معلولان نیازهای آنان را برآورده نمی‌‌کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان