چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

آفتاب ایلام، استان ایلام استانی است سنتی و مبتنی بر رویکردهای طایفه‌ایی و عشیره‌ای است که ازنظر تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در دوره گذار قرار دارد، دورانی میان سنت و مدرنیته که ضمن حفظ برخی از ویژگی‌های سنتی هنوز وجه مدرن را نپذیرفته است. و در کشاکش تعارضات درونی دست و پنجه نرم می‌کند.

بررسی انتخابات‌های گذشته در این استان نشان می‌دهد که با وجود تأثیرات دوران گذار هنوز هم عوامل ایلی و عشیره‌ای ملاک تعیین‌کننده برای پیروزی‌ها و کامیابی‌ها به‌حساب می‌آید.

 

حمایت رهبران فکری سنتی برگ برنده هر دواطلب انتخاباتی در ایلام

واقعیت این است هنوز هم رهبران فکری سنتی چون کدخدا و تشمال‌هادر اولویت برنامه‌های داوطلبان تکنو‌کرات و تحصیل‌کرده است و این مهم نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری برای این عامل تعیین‌کننده می‌تواند برگ برنده هر دواطلب باشد.

تحلیل‌گران سیاسی و اجتماعی انتخاباتی در استان ایلام بر این عقیده هستند که "استفاده مداوم و همیشگی از از کانال‌های ارتباطی سنتی و چهره به چهره به‌جای ارتباطات جوامع توده‌ای در انتخابات استان ایلام کارایی و کاربرد بیشتری دارد". "زیرا ارتباطات واسطه‌ای در جوامعی پاسخگو است که آن جامعه ناهمگون باشد و نتوان با ارتباط چهره به چهره ارتباط برقرار کرد و این است که ارتباطات واسطه‌ای در استان ایلام پاسخگوی مباحث انتخاباتی نیست".

به گفته کارشناسان و تحلیل‌گران انتخاباتی و مسائل سیاسی، اجتماعی استان ایلام عوامل موردبحث در استان ایلام موجب آن می‌شود که همواره زنگ انتخابات در این استان زودتر از موعد به صدا درآید.

80 درصد  انتخابات مجلس در ایلام به دور دوم کشیده شده‌است

محمد نوذری نیز با عنوان اینکه ۱۲۰ نفر نامزد احتمالی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایلام حضور خواهند داشت آغاز دومینوی انتخابات ایلام را اعلام و اظهار داشت: بررسی انتخابات مجلس شورای‌اسلامی استان ایلام در ۱۰ دوره قبل نشان می‌دهد تنها ۲ بار سرنوشت انتخابات در دور اول مشخص‌شده و ۸ بار معادل 80 درصد به دور دوم کشیده شده‌است.

۱۲۰ نفر نامزد احتمالی حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

به گفته معاون سیاسی‌، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام تاکنون بر اساس اعلام فرمانداران ۱۲۰ نفر نامزد احتمالی حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این استان هستند که از این تعداد ۸۰ نفر در حوزه شمال و ۴۰ نفر در حوزه جنوب است.

وی تعداد شعب اخذ رأی در انتخابات مجلس در این استان را ۵۵۰ شعبه عنوان کرد و افزود: از این تعداد  ۳۶۸ شعبه ثابت و ۱۸۲ شعبه سیار است که این تعداد در انتخابات دور قبل مجلس شورای اسلامی در استان ۵۳۱ شعبه بود.

نقش غیرقابل‌انکار فضای مجازی در انتخابات مجلس

نقش غیرقابل‌انکار فضای مجازی در انتخابات مجلس نیز موجب آن شده است تا داوطلبان و حامیان آنان با ایجاد کانال و گروه به تسخیر افکار برای جلب نظر به‌سوی کاندید موردنظر بپردازند و استان ایلام نیز از نقش غیر قابل‌انکار فضای مجازی بی‌بهره نبوده است و استفاده بی‌حد و حصر از این فضا را قبل از موعد قانونی تبلیغات آغاز کنند.

ممنوعیت تبلیغات کاندیدای انتخابات مجلس 98 در فضای مجازی

  یوسف امیدی  در واکنش به استفاده کاندیدای انتخابات مجلس 98 در ایلام با بیان ممنوعیت تبلیغات کاندیدای انتخابات مجلس 98 اظهار داشت: تبلیغ داوطلبان انتخابات مجلس استان ایلام در فضای مجازی ممنوع است.

به گفته  رئیس هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان ایلام داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی حق تبلیغ در کانال، گروه، وبگاه‌های مجازی و همچنین مجامع عمومی چون مراسم‌های ختم یا جشن را ندارند.
" تاکنون به ۲ نفر از داوطلبانی که خود یا حامیانشان در فضاهای مجازی اقدام به تبلیغات کرده بودند تذکر داده شد که از تکرار این تخلف اجتناب کنند".

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان