دوشنبه، 04 تیر 1403| 24 June 2024

رأی دهنده مسؤول، کیست؟

۱۳۹۸/۰۹/۱۲ ۱۲:۵۴ چاپ کدخبر: 385

آفتاب ایلام - با آغاز ثبت‌نام کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی و آغاز رسمی ماراتن مبارزات انتخاباتی، بار دیگر عناوین مردم‌سالاری دینی، ملاک‌های انتخاب نماینده خوب، کاندیدای اصلح، نظارت شورای نگهبان قانون اساسی و موارد دیگر در حال تبدیل‌شدن به عبارات پرکاربرد روزنامه‌ها، سایت‌های خبری و تحلیلی هستند.

این عبارات در همه دوره‌های انتخابات گذشته آن‌قدر گسترده و با بسامد بالا مورد استفاده قرارگرفته که در مخاطب به‌گونه‌ای خستگی را به وجود آورده‌؛ البته در همین آغاز، نگارنده اعلام می‌کند به‌هیچ‌وجه ملاک‌های نماینده اصلح یا خیرالموجودین را نمی‌خواهد بیان کند و اصولاً معتقد است این نوع نگاه به مقوله انتخابات، یعنی نشناختن بازارهای انتخاباتی و عدم آگاهی از سازوکار انتخاباتی ذهن رأی‌دهندگان!

همچنین قصد ندارد بازی موش و گربه تخصص بهتر است یا تعهد را راه بیندازد و از دل آن به‌صورت پیروزمندانه در رقابت با رقیب خیالی و با لبخندی بر لب بیان کند که «اصولاً هیچ متعهدی بدون تخصص مسؤولیتی را نمی‌پذیرد» چراکه سایر رسانه‌ها این امر خطیر و البته لازم را انجام می‌دهند.

درواقع به‌اندازه کافی «در برهه حساس کنونی» بوده‌ایم و از زمانی که نگارنده در ذهن دارد، این برهه حساس کنونی وجود داشته و مردم خود به آن آگاه هستند، به‌خصوص در وضعیت واقعاً حساس کنونی!

آنچه نگارنده را به نوشتن این سطور ترغیب کرد مسؤولیت‌پذیری انتخاب‌کنندگان است؛ به عبارت دیگر بهتر است بگوییم به دنبال این هستیم که بگوییم ملاک‌ انتخاب‌کنندگان مسؤولیت‌پذیر چیست؟

انتخاب‌کنندگان مسؤولیت درواقع کیفیت مجلس، دولت و یا هر نهاد انتخاباتی هستند که تشکیل‌شده و در تک‌تک نتایج حاصل از آن‌ها شریک هستند و اگر قصور و تقصیری از طرف آن نهادها اتفاق بیفتد باید به‌حساب رأی‌دهندگان نیز نوشته شود.

فراموش نکنیم شرایط امروزِ ایران که نگرانی‌هایی را برای دلسوزان ایجاد کرده، نه نتیجه انقلاب که ماحصل انتخاب‌ها بوده؛ آری اگر بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی گریبان‌گیر کشور شده نتیجه آرای با کیفیت پایین و بر اساس انگیزه‌های غیر خیرخواهانه‌ای بوده که اکنون به‏صورت انواع مشکلات متجلی شده‌است.

البته نمی‌خواهیم بگوییم که بی‌شک اگر رقیب در انتخابات پیروز می‌شد شرایط بهتری داشتیم چراکه نگارنده در این مورد مطمئن نیست، اما هر فردی انتخاب می‌شد تا زمانی که رأی‌دهندگان، این‌گونه رأی‌دهندگانی هستند، همین آش هر دوره برای ملت طبخ و در همان کاسه‌های قبلی ریخته می‌شود.

     ملاک رأی‌دهندگان فعال چیست؟

رأی‌دهندگان فعال به اعتقاد نگارنده به‌عنوان رأی‌های کیفی می‌توانند نقش بسیار پراهمیتی در فضای سیاسی کشور به‌خصوص در برهه حساس کنونی! ایفا کنند.

- رأی، دادن وکالت تام و تمام به وکیل نیست بلکه این وکالت مشروط به داشتن شرایط طی دوره وکالت است. سازوکار قانونی آن به کنار، اما در زمان انتخاب باید به توان، خیرخواهی، نگاه ملی داشتن، شجاع و منصف بودن فرد توجه شود.

- امربه‌معروف فقط در مورد حجاب و رفتار افراد نیست. اتفاقاً صاحبان موقعیت در مجلس عقلا، مستحق امربه‌معروف و این اواخر نهی از منکر بیشتری نسبت به دختران و فرزندان این آب‌وخاک که قدری متفاوت در پوشش‌اند، هستند؛ چراکه منکر، صاحبان قدرت تصمیم‌گیری ملک و ملت را بر باد می‌دهد.

- شأن انسانی رأی‌دهندگان کیفی یعنی حق خود که همان رأیشان است، نه به بها و نه به بهانه نمی‌فروشند. آن‌ها می‌دانند که رأی نه حق بلکه مسؤولیتی بوده که به‌طور قراردادی باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

- رأی‌دهنده، مسؤول مطالبه‌گرانه حقوق خود و سایر افراد جامعه‌ را به انحای مختلف از رأی گیرندگان مطالبه می‌کند و آن‌ها را در مقام پاسخ‌گویی قرار می‌دهد. قطعاً این عمل با نق زدن در جمع‌های خصوصی و تاکسی‌ها محقق نشده و راهکار آن را متناسب با قانون و امکانات پیدا خواهد کرد.

- رأی‌دهنده مسؤول، سیاست را مسابقه‌ ورزشی و خود را در مقام طرفدار تیم ورزشی که تعصبات، کور و کر و بی‌منطقشان کرده، ندانسته و در مقام استفاده از بهترین افراد است از هر تفکری که باشند. بارها 30- هیچ، برندگانی زمین ورزش سیاست را بردند و بعد از اندک زمانی انگشت‌های ندامتی بود که به دندان حسرت فشارها گزیده شد اما همچنان بر همان روش هستند.

- رأی‌دهنده کیفی، احساسات خود را مدیریت کرده و در زمان انتخابات از وعده‌های سر خرمن و شعارهای توخالی به شعف نمی‌آید، خود را دارای شعور انتخابات تلقی کرده و درصدد بهبود نحوه مدیریت احساسات خود است.

- سواد رسانه‌ای رأی‌دهندگان باید آن‌قدر بالا باشد تا برایشان جانی را مظلوم و مظلوم را جانی معرفی نکنند و هیچ دیوار خیالی بین زنان و مردان، آن‌ها را به سمت عسلی خیالی نکشاند.

- برنامه‌های کاندیداها را بخواند و آن را باور نکند. هر چه فرد برنامه نوشته باشد تا سازوکار و روش اجرایی شدن آن مشخص نباشد به لعنت الهی هم نمی‌ارزد.

- رأی‌دهنده فعال، خود را در قبال همه جامعه و نه صنف و طیف مرتبط با خود، مسؤول دانسته و خود، فرد برتر را پیداکرده و بدون هیچ چشم‌داشتی او را معرفی و تبلیغ می‌کند.

- و درنهایت اینکه رأی‌دهنده مسؤول، خود، سایر مردم و مسؤولان را در کشتی ایران می‌بیند و هر سوراخی را ببیند مسؤولانه نسبت به جلوگیری از رسوخ آب و غرق کشتی اقدام می‌کند، حتی اگر آن سوراخ را خود ایجاد کرده باشد.همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان