چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

آفتاب ایلام| کاهش فعالیت‌های اقتصادی، نبود پوشش‌ بیمه‌ای، عدم وجود تشکل صنفی حامی، بی‌نتیجه‌بودن ساماندهی‌ کارگران فصلی و شیوع کرونا ویروس و تبعات آن بر تمام صنوف و مشاغل سایه گسترانیده اما بیش از پیش کارگران روزمزد را قربانی خود کرده است؛ کارگرانی که در فهرست طرح‌های حمایتی نیز نامی از آنان به میان نیامده است و می‌توان از کارگران روزمزد در کنار دستفروشان با عنوان فراموش‌شدگان نام برد.

"فریدی" از کارگران روزمزد ایلامی با بیان روزهای سخت زندگی خود به خبرنگار آفتاب ایلام گفت: ما کارگران روزمزد فراموش شدگان امروز جامعه در گذشته و حال هستیم. از قبل از شیوع کرونا و حتی در این ایام نیز هیچ مسئولی تاکنون نامی از کارگران روزمزد نبرده است.

دیگر کارگر روزمزد که پاتوق همیشگی‌اش چهارراه سعدی ایلام است، از بی‌توجهی دولت به کارگران روزمزد در این ایام کرونایی سخن گفت و عنوان کرد: به علت شیوع کرونا، فعالیت اقتصادی و ساخت وسازها کاهش یافته است و ما از صبح تا نزدیکی ظهر در دور این میدان چشم انتظار آن هستیم که رهگذر و صاحب‌کاری ما را برای کار ببرد.

وی گفت: بیشتر روزها بدون یک ریال در آمد راهی خانه می‌شویم و شرمنده زن و بچه خود هستیم.

این کارگر روزمزد از نبود هرگونه حمایت دولت گله‌مند است و عنوان کرد: نداشتن بیمه، درد گرانی برای کارگران روزمزد است که آینده آنان را مبهم جلوه داده است و چون بیشتر فعالیت کارگران روزمزد یدی است، زودتر فرسوده و خانه‌نشین می‌شویم.

وی افزود: برخی مواقع مسئولان از ساماندهی کارگران روزمزد، آموزش و دادن امتیاز و بیمه سخن می‌گویند، اما در عمل نشانه‌ای از نتایج گفته‌های آنان نیست.

توجه ویژه به کارگران روزمزد امری ضروری است

گفت وگو با کارگران روزمزد در نقاط مختلف استان ایلام، حاکی از تاکید آنان بر بیمه، ساماندهی و توجه مسئولان در ایام کرونایی و لزوم پیش بینی حمایت‌های معیشتی در ایام شیوع کرونا است.

هدایت چراغی دبیر خانه کارگر ایلام با بیان اینکه در این شرایط توجه ویژه به کارگران روزمزد امری ضروری است گفت: واقعیت این است که کارگران روزمزد از فراموش شدگان امروز جامعه هستند و برای آنان در بسته‌های حمایتی نامی از کارگران روزمزد نیامده است.

وی بر تلاش خانه کارگر برای استفاده از کارگران روزمزد اشاره و خاطرنشان کرد: می‌طلبد مسئولان استانی با در اختیار قرار دادن تسهیلات ارزان قیمت قدمی در راستای رفع مشکلات این قشر بردارند.

شرط استفاده از بیمه برای کارگران روزمزد

سهیلا ملکشاهی مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام، شرط استفاده از بیمه برای کارگران روزمزد را عضویت در یک تشکل صنفی کارگری عنوان می‌کند و می‌گوید: به شرط عضویت در تشکل کارگری و یا کارگاه‌ها اینگونه کارگران می‌توانند از بیمه و مزایای آن برخوردار شوند.

به هر حال امید است کارگران روزمزد که از تأمین معاش خود بازمانده و همان کارگری ساده روزانه خود را نیز به دلیل شیوع کرونا از دست داده و هرشب با دستان خالی و ناامید به خانه مراجعه می‌کنند و عرق شرم از زن و فرزند بر پیشانی دارند مورد توجه دولتمردان قرار گیرند و چاره‌ای برای وضعیت معیشت، اختصاص بسته‌های حمایتی و بیمه و سفره کوچک و بی‌نان آنان اندیشیده شود.

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان