پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 22 اردیبهشت 1400 | 2021 Wednesday 12 May  
آفتاب ایلام| احتمالاً همه ما آن را تجربه کرده ایم: یک درد ناگهانی در ساق یا همسترینگ که باعث می‌شود نفس نفس بزنیم. این گرفتگی هنگامی اتفاق می‌افتد که یک عضله، معمولاً در پا به طور ناگهانی منقبض شده و سخت و محکم می‌شود. این اتفاق اغلب بعد از یک تمرین طولانی یا شدید به خصوص در هوای گرم رخ می‌دهد، اما گرفتگی عضلات نیز ممکن است بدون هیچ علایمی رخ دهد.
 
ممکن است در اثر کم آبی، خستگی، فشار بیش از حد یا تخلیه الکترولیت ایجاد شود که باعث سو عملکرد اعصاب می‌شود. آن‌ها معمولاً در عرض ۱۵ دقیقه ناپدید می‌شوند، با افزایش سن شیوع بیشتری می‌یابند و در زنان بیشتر از مردان است. اگر گرفتگی بیش از ۳۰ دقیقه طول بکشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر مانند تنگی عروق یا یک بیماری عصبی باشد.

 در شرایط گرفتگی عضلات برای کمک به آرام نگه داشتن عضلات و احساس درد، این مراحل را امتحان کنید.
 

تناسب اندام خود را تقویت کنید.

ما از همان ۳۰ سالگی توده و قدرت عضلانی خود را از دست می‌دهیم، که به خستگی و فشار بیش از حد کمک می‌کند و عامل اصلی گرفتگی عضلات است. عضلات منظم فعال به انقباض عادت می‌کنند و کمتر در معرض اسپاسم هستند.

برای جلوگیری از افراط در آن، با فعالیت متوسط شروع کنید و قبل و بعد از آن کشش دهید. این باعث افزایش جریان خون و افزایش فیبر‌های عضلانی می‌شود تا احتمال سفت شدن غیر ارادی آن‌ها کمتر شود.
 

از مواد معدنی استفاده کنید.

میوه‌ها و سبزیجات غنی از مواد معدنی الکترولیت مانند سدیم، منیزیم و پتاسیم هستند که به جرقه سیگنال‌های الکتریکی تنظیم کننده عملکرد عضلات کمک می‌کنند. اکثر افراد می‌توانند تمام الکترولیت‌های مورد نیاز خود را در یک رژیم غذایی سالم تأمین کنند، بنابراین نیازی به نوشیدن نوشیدنی‌های ورزشی شیرین نیست. برترین مواد غذایی: سبزیجات برگ دار و موز است.
 

مایعات بیشتری بنوشید

مایعات به ماهیچه‌ها کمک می‌کند تا شل شده و منقبض شوند، بنابراین مقدار زیادی آب در طول روز مصرف می‌کنند، به خصوص در هوای گرم که عرق مایعات و ذخایر الکترولیت‌های بدن را تخلیه می‌کند. حتماً یک ساعت قبل، حین و بعد از تمرین بدنی آب بنوشید.
 

چگونه می‌توان گرفتگی عضلات را تسکین داد

-آن عضله را ماساژ دهید.

عضله گرفته را به آرامی ماساژ داده و کشش دهید تا به شل شدن آن کمک کند.  

-از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.

یک حوله گرم یا یک پد گرم کننده می‌تواند با تقویت جریان خون به تسکین درد کمک کند. اگر درد پس از گرفتگی بماند، یخ می‌تواند ناراحتی را تسکین دهد.

-شرایط پزشکی خود را مدیریت کنید.

گرفتگی عضلات می‌تواند از عوارض جانبی برخی از دارو‌ها برای فشار خون بالا، کلسترول بالا و آسم باشد. از پزشک خود در مورد دوز کمتری یا دارویی متفاوت که اسپاسم عضله ایجاد نمی‌کند سوال کنید.
 
منبع:شفقنا 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان