پنجشنبه، 28 تیر 1403| 18 July 2024

 

آفتاب ایلام - حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان، لایحه بودجه سال ۹۹ را به مجلس تقدیم کرد. مجموع بودجه سال آینده ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان است که از دو بخش بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها تشکیل می‌شود. 

لایحه بودجه نکات جالبی دارد که در این گزارش به برخی از آنها اشاره شده است:

شورای نظارت بر صدا و سیما

شورای نظارت بر صدا و سیما یکی از نهاد‌هایی است که بودجه قابل توجهی دارد و البته نحوه نظارت آن اساسا مشخص نیست. به عنوان مثال این شورا حتی نتوانست در برابر تصمیم حذف پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون اقدامی کند، در حالی که یکی از ردیف‌های بودجه‌گیر در شورای نظارت بر صدا و سیما، نظارت بر امور اجرایی سازمان است که همین نهاد ۷۵۰ میلیون تومان بودجه دریافت می‌کند.

بودجه شورای نظارت بر صداوسیما ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است که اتفاقا بخش عمده آن برای پایش، نظارت و ارزیابی برنامه‌های صدا و سیما و حتی عملکرد آن در شبکه‌های اجتماعی است.
 
روحانیون بیکار نگران نباشند!
 
روحانیون که شغلی ندارند، توسط دولت بیمه می‌شوند. در بودجه دولت برای سال ۹۹ دولت حدود ۳۹۵ میلیارد تومان در نظر گرفته تا روحانیون بیکار بیمه شوند. این رقم برای هنرمندان بیکار، روزنامه‌نگاران بیکار و سایر اصناف جامعه صفر است. نکته جالب‌تر اینکه حتی مداحان هم از سهم بودجه‌ای برخورداند و بیمه شده‌اند و دولت رقمی معادل ۱۱.۴ میلیارد تومان برای بیمه آنها در نظر گرفته است.
 
به جز بیمه‌ها، طلابی هم که در حال درس خواندن هستند، از کمک هزینه معیشتی ۴۴۹ میلیارد تومان دولت استفاده می‌کنند. دانشجویان البته از چنین مزایایی بی‌بهره هستند و چیزی به عنوان کمک هزینه معیشتی دانشجویان در لایحه بودجه وجود ندارد.
 
البته طلاب به جز بیمه و کمک هزینه معیشتی، بودجه‌ای با عنوان تامین مسکن نیز دریافت می‌کنند. این رقم در بودجه سال آینده ۲۴.۷ میلیارد تومان است.
 
البته روحانیونی که با عنوان مبلغ به کشورهای خارجی فرستاده می‌شوند، می‌توانند از بودجه ۳۹ میلیارد تومانی دولت استفاده کنند.
 
وقتی خاتمی و احمدی نژاد هم بودجه دارند!
 
یکی از ردیف‌های بودجه‌ای در بخش سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، ردیف بودجه‌ای با نام «یادمان روسای جمهور سابق» است. همین موضوع رقمی معادل ۲۷۳۰۰ میلیون ریال را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که از میان روسای جمهور، محمود احمدی نژاد و سید محمد خاتمی مغضوب نهادهای حاکمیتی هستند. بودجه بیت رهبری و زیر مجموعه آن نیز جداست. از سوی دیگر بعید است کسی برای ابوالحسن بنی صدر یادمان بگیرد بنابراین باید گفت این بودجه تماما برای یادمان شهید رجایی مصرف می‌شود که کمی دور انتظار است.
 
بودجه میلیاردی شورای نگهبان در سال بدون انتخابات!
 
در سال ۱۳۹۹ هیچ انتخاباتی در ایران برگزار نمی‌شود. انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان و انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه برگزار می‌شود و انتخابات بعدی در سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود، با این حال بودجه شورای نگهبان در سال بدون انتخابات، ۱۲۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
 
نکته عجیب‌تر اینکه بودجه شورای نگهبان در سال ۱۳۹۸ (سال جاری که دو انتخابات هم برگزار می‌شود) ۹۶ میلیون ریال بوده است.
 
عمده وظایف در سال‌هایی که انتخابات برگزار نمی‌شود شورای نگهبان بررسی قوانین مجلس برای مطابقت با شرع و قانون اساسی است. از این جهت نحوه بودجه‌بندی دولت برای این نهادها کمی سوال‌برانگیز است.
 
 
جزییات جالب بودجه‌ای
 
جال است بدانید که در سال آینده مبلغی معادل ۳,۸۳۸,۰۰۰ میلیون ریال هزینه محافظت از شخصیت‌های نظام مصرف می‌شود. این در حالی است که دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته اصلا به این کار نیازی نیست.
 
در لایحه بودجه سال آینده برای بخش درآمدهای حاصل از جرائم رانندگی، دولت ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است. این رقم از بودجه سالانه چندت استان بیشتر است! بنابراین دولت از تخلفات راهنمایی رانندگی توسط مردم در سال آینده بسیار رضایتمند خواهد شد!
 
طلاق هم از جمله مواردی است که دولت برای آن برنامه‌ریزی کرده و اگر طلاق در لایحه بودجه به سقف مورد نظر برسد، چیزی حدود ۷ میلیارد تومان برای دولت درآمد دارد.
 
همچنین واردات میوه و گوشت قرمز هم چندان برای دولت بد نخواهد شد، چه آنکه بر اساس لایحه بودجه سال آینده، درآمد دولت از عوارض واردات گوشت قرمز و میوه و سبزیجات،۱۵۰میلیارد تومان عایدی دارد.
 
در لایحه بودجه، نام‌هایی به چشم می‌خورد که عمدتا ناشناخته هستند اما سهمی از ثروت ملی دارند. ردیف بودجه‌ای به نام «راهبری و مدیریت خلع سلاح» وجود دارد که کارویژه آن نامشخص است. جستجو در اینترنت هم به نتیجه‌ای نرسید.
 
وام ازدواج در سال گذشته ۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. افزایش قیمت بنزین هم بر این رقم تاثیر نگذاشت تا سال آینده نیز همان رقم ۳۰ میلیون تومانی برای وام ازدواج تکرار شود.

 

 
انتهای پیام/
 

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان