سه شنبه، 08 خرداد 1403| 28 May 2024

آفتاب ایلام - قاسم سلیمانی دشتکی عصر امروز در جمع تیم اقتصادی استان ایلام اظهار داشت: طی یکی دو سال گذشته علی‌رغم شرایط موجود کشور، شاهد تحرک خوب و مثبتی در مسائل اقتصادی و تجاری استان بوده ایم.

استاندار ایلام ضمن تشکر از زحمات مدیران قبلی در این حوزه، گفت: با حضور مدیران جدید شاهد وضعیت بهتری نسبت به گذشته هستیم با این حال کماکان در برخی از شاخص ها رشد منفی داریم که بایست ضمن بررسی روند به مطلوب اصلاح شود.

وی در ادامه با اشاره به نگاه ضعیف به بخش خصوصی، گفت: امروز مشکلی که داریم بر می گردد به این موضوع که که غالب مدیران ما اعتقاد و اعتمادی به بخش خصوصی ندارند.

سلیمانی دشتکی با تاکید بر این مهم که بایست به بخش خصوصی میدان داد، افزود: دولت راهی جز اعتماد و واگذاری تصدی‌گری به بخش خصوصی ندارد.

وی در ادامه از مدیران استان خواست تا مطالبه‌گر منافع استان در مرکز باشند و اضافه کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی در خصوص افزایش اعتبارات دستگاه مربوطه با توجیه مناسب رایزنی کنند.

نماینده عالی دولت در ادامه یکی از ملاک‌های بودجه‌بندی استان‌ها را درآمدهای استانی عنوان کرد و گفت: برخلاف آنچه دیده می‌شود درآمدهای استان بسیار بالاتر از این است که محاسبه می‌شود به‌طور مثال در بحث نفت و گاز و پتروشیمی درآمدهای بسیار بالایی در استان وجود دارد که مالیات آن در خارج از استان واریز می‌شود.

وی افزود: ماسال گذشته در یک‌قلم 1 میلیارد دلار قرارداد اکتشاف نفت با یک شرکت خارجی داشته‌ایم و علاوه بر این 1800 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه لرزه‌نگاری و اکتشاف نفت و گاز در مناطق شمالی و جنوبی استان سرمایه‌گذاری شده است و ازآنجاکه این شرکت‌ها حمل‌ونقل و درآمد و مالیات دارند اما متأسفانه درآمدهای این شرکت‌ها در خارج از استان واریز می‌شود که بایست این رویه اصلاح شود.

نماینده عالی دولت در ادامه کل مالیات اخذشده در استان را 254 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این میزان 9 درصد آن از درآمدهای گمرکی بوده که حدود 20 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: اما متأسفانه نه‌تنها این درآمدها در استان هزینه نمی‌شود و در چرخه‌ی اقتصادی استان نقش ندارد بلکه به خارج از استان واریز می‌شود البته در این زمینه پیگیری‌های بسیاری صورت گرفته است و در این زمینه یکی از اولویت‌های مهم دستگاه‌های مرتبط وصول درآمدها در استان است.

سلیمانی دشتکی در پایان گذری به عملکرد موفق برخی از دستگاه‌های استان در بودجه‌ریزی اشاره کرد و گفت: در این میان بودجه راه‌سازی نسبت به سال گذشته بین 60 تا 70 درصد افزایش‌یافته است.

وی ادامه داد: علی‌رغم شرایط سخت اقتصادی در کشور در بودجه 99 برخی پروژه‌های مهم استان ازجمله آزادراه پل زال چیلات نجف اشرف وارد بودجه شده است و قبل از آن‌هم آزادراه حمیل ایلام مهران کربلا وارد فاز اجرایی شده و امسال نیز راه‌آهن استان با حضور رئیس‌جمهور کلنگ زنی می‌شود.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان