یکشنبه، 06 خرداد 1403| 26 May 2024

آفتاب ایلام -  یکی از عوامل مهم دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار رونق صادرات است که مهم‌ترین هدف سیاست‌گذاری در بخش تجارت خارجی را تشکیل می‌دهد. در اقتصاد ایران با توجه به اهمیت کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای ارزی حاصل از صدور نفت خام و نقش صادرات غیرنفتی در کاهش این وابستگی و نیز جایگاه آن در برنامه‌های توسعه اقتصادی کشور، بررسی عوامل تعیین‌کننده صادرات غیرنفتی و ارائه راهکارهای لازم برای توسعه آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

صادرات موتور رشد اقتصادی

اقتصاددانان اهمیت ویژه‌ای برای تجارت خارجی یا همان صادرات در روند توسعه اقتصادی قائل‌اند و از آن به‌عنوان موتور رشد اقتصادی نام می‌برند. صادرات زیربنای اصلی تقسیم‌کار اجتماعی بوده و می‌تواند نیاز به صنعتی شدن، دانش و تجربه لازم برای توسعه اقتصادی را فراهم کند. مبادله در جامعه‌ای گسترش پیدا می‌کند که زمینه برای توسعه اقتصادی فراهم بوده و در آن تقسیم‌کار اجتماعی از توسعه بالایی برخوردار باشد. تجارت زمینه را برای تقسیم‌کار اجتماعی فراهم می‌کند و تقسیم‌کار اجتماعی زمینه را برای توسعه اقتصادی ایجاد می‌کند.

همه کشورها برای رسیدن به توسعه اقتصادی نیاز به مبادله دارند که این مبادله بر اساس تقسیم‌کار اجتماعی صورت خواهد گرفت. برای این‌ که جامعه بتواند از تقسیم‌کار گسترده‌تر و بالاتری برخوردار باشد نیاز به مبادله بیشتر دارد زیرا تقسیم‌کار تخصصی باعث بهره‌وری بیشتر خواهد شد. رشد بهره‌وری تولید، در مقایسه با افزایش انباشت سرمایه، اثر بیشتری بر تولید یکی از منابع افزایش بهر‌ه‌وری تجارت دارد. تجارت باعث می‌شود تا بنگاه‌های داخلی در سطح گسترده‌ای به عوامل تولید با هزینه کمتر دست یابند.

مهران ظرفیت‌های مناسب برای صادرات

ایلام به‌عنوان یکی از مهم‌ترین استان‌های است که مرز 435 کیلومتری آن با کشور عراق، می‌تواند ظرفیت‌های مناسب برای صادرات در زمینه‌های مختلف باشد و نقش بسیار مؤثری در توسعه صادرات غیرنفتی در کشور ایفا کند. امنیت مرز مهران می‌تواند با به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود در این مرز، زمینه را برای صادرات تولیدکنندگان، صنعتگران، بخش کشاورزی، ساختمانی فراهم کرده است تا بازرگانان، تولیدکنندگان، تجار بتوانند محصولات خود را به کشور عراق صادر کنند.

مرز مهران در شرایط فعلی کشور و تحریم‌های اقتصادی توانسته است در صادرات نقش موثر خود را نشان دهد و علی‌رغم تحریم‌ها از رشد صادرات برخوردار شود.

رشد 25 درصدی صادرات در مرز مهران

روح‌الله غلامی از صادرات 800 میلیون دلار در مرز مهران خبر و اظهار داشت: صادرات از مرز مهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 25 درصدی دارد.

به گفته مدیرکل گمرک استان ایلام در هشت ماه گذشته امسال 18 هزار و 700 کامیون در این مرز تردد داشته‌اند.

امنیت مرز مهران مورد اشاره غلامی بود که افزود: امنیت تام مرز مهران موجب استقبال تجار از صادرات کالا از این مرز شده است.

صادرات کالا به ارزش بیش از 800 میلیون دلار از مرز مهران

حیدر نعمتی معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار ایلام اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون یک‌ میلیون و 323 هزار تن کالا از مرز بین‌المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار ایلام گفت: این میزان کالا به ارزش بیش از 800 میلیون دلار از استان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 25 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: مهم‌ترین اقلام صادراتی استان ایلام شامل مصالح ساختمانی، میوه و تره‌بار، محصولات پلاستیکی، محصولات صنعتی، شیشه و جام، لوازم‌خانگی و محصولات فلزی بوده است.

تسنیم به نظر می‌رسد رفع موانع پیش‌رو صادرکنندگان، اصلاح برخی سیاست‌ها و توجه به زیرساخت‌های موجود در مرز مهران این مرز را به پیشخوان صادرات کشور تبدیل کند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان