سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024

آفتاب ایلام - انتخابات قلبِ کانون دمکراسی است، وسیله‌ای برای رسیدن به مقامی عمومی از راه مبارزه، رقابت‌آمیز برای به دست آوردن رأی مردم و بدین معنا است که مردم فرصت قبولی یا رد مردان وزنانی رادارند که به آنان فرمانروایی کنند.

 انتخابات تغییر حال و هوای عموم، روشن‌ترین فرصت رسمی برای تأثیرگذاری مردم بر فرایند سیاسی و نتیجه آن مستقیم و غیرمستقیم برای تعیین کس یا کسانی است که قدرت سیاسی را در اختیار گیرند.

چشم‌انداز انتخابات به نتایج مربوط است به سخن دیگر اینکه چه کسی می‌برد و چه کسی می‌بازد و این باختن و بردن انتخابات را به مسابقه اسب‌دوانی بدل می‌کند بااین‌حال، سیاستمداران همچنان می‌گویند که انتخابات معنای گسترده‌تر و مهم‌تر دارد. در این معنا، انتخابات چیزی بیش از جلوه‌ی محسوس منافع عموم دانسته شده است.

در استان ایلام برای فرمانروایی، کسب قدرت سیاسی و تأمین منافع عموم 129 داوطلب با ثبت‌نام و اعلام آمادگی برای حضور در مسابقه اسب‌دوانی اسب‌های خود را زین کرده‌اند.

نگاهی به اسامی این افراد نشان می‌دهد که تعلق آنان 12 ایل و 32 طایفه مستقل محرز و داوطلبان بدون شک پایه رأی خود را بر حمایت و رأی قوم و قبیله خود قرار داده‌اند.

داوطلبان برای تهییج طایفه و قبیله خود نیز درصدد آن هستند تا با بٌلد کردن احساس نابرابری اجتماعی ادراکات افراد را در مقایسه با گذشته خویش با دیگران افراد قبیله و ایل را بسیج کنند که در صورت عدم احراز رأی برندگی کاندید قوم کسب ارزش‌ها، دسترسی به فرصت‌ها و امکانات اجتماعی برای آن قوم ناممکن می‌شود.

البته در ایجاد این نابرابری اجتماعی نمایندگان ادوار و فعلی بیشترین نقش را داشته و برنده بعدی انتخابات نیز بر این روند خواهد بود و این نابرابری اجتماعی اگر توسط برنده‌ای فهیم که بتواند نابرابری اجتماعی را حذف و خود را نماینده همه مردم ایلام بداند التیام نیابد وجود نماینده هرکه که باشد به فکر منافع عموم نخواهد بود بلکه اهمیت بیشتری به توسعۀ بخش‌های قبیله خود، حل مشکلات، اخذ امکانات و فرصت‌های بیشتری برای پیشرفت شهر و بخش قبیله خود خواهد داد و آن می‌شود که رأی دادن به‌جای رأی دادن برای اعتلای استان ایلام می‌شود رأی دادن هم قومی‌ام تا بهتر بتواند منافع قوم را تأمین کند و نتیجه این می‌شود که استان ایلام به‌جای پیشرفت پسرفت را تجربه می‌کند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان