پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

پنجشنبه, 06 آذر 1399 | 2020 Thursday 26 November  

آفتاب ایلام | 8 ماه است که‌ فضای عمومی ایلام مملو از اخبار مرگ‌ومیر شیوع کرونا شده است، و فضای رسانه‌ای استان ایلام لحظه‌به‌لحظه خبر از مرگ همشهریان می‌دهد و سیل پیام‌های تسلیت و ابراز همدردی مخابره می‌شود.

8 ماه است که مسئولان با برپایی ستادهای رنگارنگ و با عناوین مختلف "ستاد"، "قرارگاه"، "نشست" و "کارگروه" تشکیل می‌دهند که یکی از این نشست‌ها با عنوان "ستاد کرونا استانی" خبر از چهل و هشتمین جلسه خود داد.

اما این "نشست‌ها" و "جلسات" تاکنون نه‌تنها مؤثر نبوده‌اند بلکه وضعیت استان ایلام را به "وضعیت سیاه" تبدیل کرده است و 3 شهرستان آن در وضعیت فوق بحران و 8 شهرستان آن در وضعیت قرمز قرار دارد.

ظرفیت تخت‌های بیمارستانی تکمیل و پذیرش مبتلایان به کرونا ویروس منوط به درگیر شدن 40 درصد ریه است! تأمین داروهای تجویزی توسط پزشکان به‌سختی ممکن بوده و کمتر خانواده‌ای در ایلام وجود دارد که 2 تا 3 بیماری کرونایی در حال بستری در خانه نداشته باشد. کمبود اکسیژن مشهود بوده و به گفته محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام، آمار فوت‌شدگان ناشی از کرونا 3 برابر شده است.

با این اوصاف مردم بر این باورند که مسئله امروز استان ایلام نه محدودیت‌های شبانه تردد، نه تجمعات و نشست‌های اداری و نه تعطیلی بانک‌ها است بلکه مسئله اصلی نبود تخت برای بستری بیماران کرونایی است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیز بر آن صحه گذاشته است و اظهار کرده است که "اکنون بیمارستان‌ها به حداکثر ظرفیت رسیده است و اگر کمکی در این زمینه نشود برای بستری بیماران جدید با چالش روبه‌رو خواهیم شد."

امیری شهروند ایلامی که به ادعای خود 3 نفر از اعضای خانواده‌اش به دلیل ابتلا به کرونا ویروس در منزل بستری هستند، به آفتاب ایلامگفت: در مراجعه به بیمارستان شهید مصطفی خمینی ایلام با این پاسخ پزشکان روبه‌رو شدیم که بیماران شما تاکنون ریه آنان به 40 درصد درگیر نرسیده است و امکان بستری مقدور نیست.

وی می‌گوید؛ تهیه دارو نیز رنج‌آور است و برای تهیه دارو تجویزی برای بیماران کرونایی نیازمند وجود آشنا و پارتی در داروخانه‌های استان هستید.

این شهروند ایلامی با انتقاد از عملکرد ستاد استانی کرونا که اخبار مصوبات خود را در بوق و کرنا می‌دمد، بیان داشت: این ستاد به‌جای اینکه محدودیت رفت‌وآمد ایجاد کند بیاید به این مسائل توجه کند و درصدد رفع آن‌ها برآید.

فرهی دیگر شهروند ایلامی نیز با تأکید به گفته‌های امیری این سؤال را از استاندار ایلام داشت و آن این بود که آقای استاندار به‌عنوان رئیس ستاد کرونای استانی به مردم پاسخ دهد که چرا در این 8 ماه و 48 نشست ستادی نتوانسته است نقاهتگاهی برای ایلام آماده کند تا امروز استان با نبود تخت در بیمارستان‌ها روبه‌رو نشود و رئیس دانشگاه علوم پزشکی نگوید؛ "نقاهتگاه باید هرچه سریع‌تر راه‌اندازی و خدمات آن به حالت بیمارستان تبدیل شود."

بهرامی دیگر شهروند ایلامی با انتقاد از عملکرد ستاد کرونای استانی گفت: پیشنهادم به مسئولان ستاد کرونای استانی آن است که اقدامات پیشگیرانه در شیوع کرونا را در عمل اجرا کنند، نه روی کاغذ.

این شهروند ایلامی در ادامه یادآور شد: افکار عمومی اگر توسط رسانه‌های منتسب به استانداری ایلام وارونه گزارش نشود از عملکرد ستاد استانی کرونا ناراضی و مردم ایلام تاکنون خیری از این مصوبات ندیده‌اند.

در همین حال معروف بسطامی، معاون منابع انسانی استانداری ایلام و فرمانده قرارگاه پیگیری کرونا از تشکیل قرارگاه استانی برای پیگیری مصوبات ستاد استانی کرونا خبر داد و گفت: این قرارگاه 8 ماموریت و وظیفه بر عهده دارد که مهمترین و اصلی‌ترین آن پیگیری و به نتیجه رساندن مصوبات ستاد استانی، هماهنگی بین کمیته‌های ستادی و نظارت بر اجرای مصوبات در ادارات و صنوف است.

معاون منابع انسانی استانداری ایلام و فرمانده قرارگاه پیگیری کرونا افزود: تعامل بین دستگاه‌های امنیتی و انتظامی، استفاده از ظرفیت‌ مساجد و بسیج و معتمدین و بزرگان و کمک به اقشار آسیب پذیر نیز از دیگر اهداف این قرارگاه است.

آفتاب ایلام؛ حلقه مفقوده مبارزه و اقدامات پیشگیرانه از کرونا ویروس در استان ایلام آن است که مسئولان دل خوش به برگزاری نشست و جلسه نکنند و در عمل به فکر نبود تخت و دارو و درمان و کادر درمان خسته باشند.نویسنده: رضا میرزاد

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان