پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

شنبه, 15 آذر 1399 | 2020 Saturday 05 December  

آفتاب ایلام|  تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها، افزایش تعداد فوتی‌های ناشی از این ویروس در بین بیماران بدون زمینه بیماری و کاهش سن و بی اثری اعمال محدودیت‌ها زمینه را برای شکل‌گیری فاجعه انسانی در این استان فراهم کرده است. فاجعه‌ای که به اعتقاد افشار خسرو زاده‌ تنها راه آن تعطیلی بدون قید و شرط استان ایلام برای قطع زنجیره شیوع این ویروس منحوس است.

دادستان مرکز استان ایلام با نقد آنان که معتقدند نیازمند فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی برای پیشگیری از روند رو به رشد کرونا ویروس در استان ایلام هستیم گفت: اطلاع رسانی در این 9 ماهه انجام شده است و اگر روند افزایش مبتلایان و مرگ‌ ناشی از این ویروس در استان ایلام را مبنای تحلیل خود قرار دهیم تا هفته آینده که قرار است محدودیت‌های جدید اعمال شود با فاجعه انسانی روبه رو خواهیم شد.

این مقام ارشد قضائی استان ایلام خاطر‌نشان کرد: تعلل در تعطیلی استان ایلام جایز نیست و در انتظار تصمیم ستاد ملی کرونا نشستن به انتظار مرگ شهروندان ایلام نشستن است.

به رقم وضعیت حاد کرونا در استان ایلام، قرمز بودن دوازده شهرستان استان و اعلام وضعیت سیاه در 4 شهرستان استان نگاه کارشناسان بهداشتی و درمانی بر تعطیلی استان ایلام است اما این نگاه چرا اجرایی نمی‌شود را قاسم سلیمانی دشتکی این چنین پاسخ داد "تعطیلی استان در اختیار ستاد ملی مبارزه با کرونا است و ستادهای استانی در این ارتباط اختیاری ندارند ".

استاندار ایلام نوید آن را داد که" در اول آذرماه محدودیت‌های جدید اعمال خواهد شد".

شهریاری از شهروندان ایلامی در گفت گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: وقتی که کارشناسان، کادر بهداشتی و درمانی راه کار قطع زنجیره کرونا ویروس را در استان ایلام تعطیلی استان می‌دانند چرا استاندار ایلام به عنوان رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا بر تعطیل نشدن استان اصرار دارد، ابهامی است که ذهن مردم ایلام را به خود مشغول کرده است.

این شهروند ایلامی افزود: حال که بیمارستان‌ها تکمیل، تخت برای بیماران نیست و کادر درمان خسته، پس استاندار می‌تواند موضوع را به صورت ویژه برای اتخاذ تصمیم به ستاد مرکزی کرونا منعکس کند تا وضعیت حاد و غیر قابل وصف ایلام را چاره‌ای کنند.

دیگر شهروند ایلامی که خود را یعقوبی معرفی کرد گفت: استاندار بفرماید که چند نفر دیگر در استان ایلام باید بمیرند تا ایشان قانع شوند اقدامات پیشگیرانه قطع زنجیره کرونا در استان ایلام که به اعتقاد کارشناسان چیزی جز "تعطیلی" استان ایلام نیست به انجام برسد.

مجموع گفته‌ها و خواسته‌های شهروندان ایلامی و برآورد نتیجه افکار عمومی در استان ایلام بر تعطیلی بازار و ناتوانی ستاد استانی کرونا استانی و بی توجهی ستاد کرونا کشوری در ارتباط با وضعیت حاد استان ایلام است.

به هر حال ناهماهنگی در مدیریت مبارزه با کرونا ویروس و شدت گرفتن بحران آن در استان ایلام نشانه‌هایی است برای حادث شدن فاجعه انسانی در استانی که به رقم کمی جمعیت در ردیف 4 استان گرفتار در بحران کرونا قرار دارد و تخت برای بستری بیماران در آن وجود ندارد و صدها نفس در سینه مانده در انتظار فرج برای آن که شاید تخت خالی شود و آنان دمی به راحتی نفس بکشند.

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام نیز تنها راه ممکن برای کاهش وضعیت موجود در استان ایلام را تعطیلی کامل دو هفته استان ایلام می‌داند و در این ارتباط معتقد بر آن است که "بخشی از بیمارستان‌های استان با کمبود دستگاه اکسیژن‌ساز مواجه هستند" و به رقم این کمبود تخت نیز برای بستری‌های جدید وجود ندارد.

افکار عمومی در استان ایلام از استاندار ایلام این سوال را دارند که استاندار چند نفر در ایلام باید بمیرند تا کاری کنید و برای تعطیلی رضایت دهید‌.

منبع: آفتاب ایلامنویسنده: رضا میرزاد

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان