پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

شنبه, 15 آذر 1399 | 2020 Saturday 05 December  

 رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مؤثرترین موارد رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای قطع زنجیره شیوع کرونا ویروس است اما صف‌های طولانی نانوایی‌های ایلام این موضوع را نقض کرده است.

آفتاب ایلام| رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از مؤثرترین موارد رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای قطع زنجیره شیوع کرونا ویروس است اما صف‌های طولانی نانوایی‌های ایلام باعث شده این توصیه نقض شده و تهدید جدی برای سلامت شهروندان شود.

شلوغی صف نانوایی‌ها، نادیده گرفتن فاصله‌گذاری اجتماعی، بی‌توجهی برخی شهروندان در استفاده از ماسک عملاً رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را ناممکن کرده است و این نادیده گرفتن احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش داده است.

رضایی از شهروندان ایلامی حاضر در صف برای تهیه نان از علت نادیده گرفتن فاصله‌گذاری اجتماعی در صف نانواها اظهار داشت: تعداد جمعیت، نبود فضا برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تأخیر در تحویل نان توسط نانوا عامل اصلی این صف طویل و نادیده‌گرفتن فاصله اجتماعی است.

وی در ادامه افزود: مشخص نبودن زمان شروع به کار نانوایی‌ها و یا تعطیلی آن‌ها و همچنین تعطیلی خودسرانه برخی از نانواها نیز در افزایش صف‌ها و این تجمعات نقش دارند که می‌طلبد مسئولان نظارت بیشتری داشته باشند.

مقیمی دیگر شهروندان ایلامی با انتقاد از مسئولان نظارتی در خصوص عدم نظارت بر نانوایی‌ها در پخت، توزیع گفت: ورودی تمام نانوایی‌ها بنری نصب شده مبنی بر اینکه "لطفاً فاصله‌گذاری را رعایت کنید" و "بدون استفاده از ماسک نان داده نمی‌شود" اما این بنرها فقط جنبه تزئینی و نمایشی دارد و کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند.

وی از مسئولان نظارتی خاصه مسئولان بهداشتی درخواست توجه ویژه به صف‌ها، پخت و توزیع نان در نانوایی‌های کرد و گفت: در نانوایی‌های ایلام نان و کرونا توزیع می‌شود.

در همین راستا جمیل صادقی‌فر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفت‌وگو با آفتاب ایلام اظهار داشت: برای تمام نانوایی‌ها، پروتکل بهداشتی مختص این صنف تدوین شده است و بازرسان بهداشتی روزانه این پروتکل را مورد بازدید قرار می‌دهند.

وی گفت: به‌واقع هیچ پروتکلی بدون مشارکت فعال مردم و پذیرش آن توسط جامعه هدف به نتیجه نمی‌رسد و صنف نانوا نیز از این امر مستثنی نیستند.

صادقی فر افزود: برابر پروتکل بهداشتی در هر نانوایی باید یک نفر دریافت وجه کند و فرد دریافت‌کننده وجه هرگز نباید در پخت و توزیع نان دخالت کند.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان موارد نقض پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها را گزارش کنند.

منبع: آفتاب ایلام

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان