پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 31 شهریور 1400 | 2021 Wednesday 22 September  
انواع گریدهای کبد چرب کدام است؟

گرید کبد چرب: کبد چرب چند گرید دارد؟

۱۳۹۹/۰۸/۲۸ چاپ

همان‌طور که پیشتر در مبحث آشنایی با بیماری کبد چرب گفته شد این بیماری انواع مختلفی دارد که در چند مرحله پیشرفت می‌کند. ما در این نوشتار شما را با انواع گرید کبد چرب آشنا می‌کنیم.

آفتاب ایلام| بیماری کبد چرب غیر الکلی اصطلاحی است برای طیف گسترده‌ای از مشکلات که به واسطه انباشت چربی در سلول‌های کبد ایجاد می‌شوند. اصطلاحات دیگری نیز با بیماری کبد چرب در ارتباط هستند مانند گرید کبد چرب. ما در این نوشتار به انواع گرید کبد چرب می‌پردازیم. این بیماری معمولا در افرادی رخ می‌دهد که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند.

کبد سالم حاوی چربی کمی است یا اصلا چربی ندارد. اکثر افرادی که به کبد چرب غیرالکلی مبتلا هستند مقدار کمی چربی دارند، که معمولا هیچ نشانه‌ای ندارد و برای کبد مضر نیست. این شکل اولیه بیماری به عنوان کبد چرب ساده یا استئوتاسیس شناخته می‌شود.

با این حال، تنها به این دلیل که کبد چرب ساده بی‌ضرر است، به این معنی نیست که شرایط جدی نیست:

  • در برخی افراد، اگر چربی انباشته شود و تشدید شود، در نهایت به اسکار کبد منجر می‌شود.
  • از آن‌جایی‌که این بیماری با اضافه وزن یا چاقی مرتبط است، افرادی که در هر گرید کبد چرب باشند بیشتر در معرض سکته یا حمله قلبی هستند.

بیماری کبد چرب غیرالکلی  (NAFLD) غالبا پس از غیرعادی ظاهر شدن نتیجه آزمایش عملکرد کبد تشخیص داده می‌شود.

۴ گرید کبد چرب

کبد چرب غیر الکلی بسیار به بیماری کبد الکلی شبیه است، ولی به واسطه فاکتورهایی غیر از نوشیدن بیش از حد الکل ایجاد می‌شود. ۴ گرید کبد چرب در ذیل توضیح داده می‌شوند.

گرید کبد چرب ۱: کبد چرب ساده (استئاتوسیس)

هپاتیک استئاتوسیس، گرید کبد چرب ۱ است. این همان نقطه‌ای است که چربی‌های مازاد در سلول‌های کبد جمع می‌شوند ولی بی‌ضرر است. معمولا هیچ نشانه‌ای در این زمینه وجود ندارد و ممکن است حتی تا زمانی‌که نتیجه آزمایش غیر عادی خون‌تان را دریافت نکنید متوجه این بیماری نشوید.

گرید کبد چرب ۲: استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)

تنها تعداد کمی از افرادی که به کبد چرب ساده مبتلا می‌شوند بیماری‌شان به گرید ۲، به نام استئاتو هپاتیت غیر الکلی (NASH)، پیشرفت می‌کند.

NASH یک شکل تهاجمی‌تر از این بیماری است که کبد در آن ملتهب می‌شود. التهاب واکنش درمانگر بدن برای ترمیم آسیب‌ها و زخم‌ها است و در این شرایط، نشانه این است که سلول‌های کبد آسیب دیده‌اند.

فرد مبتلا به NASH ممکن است در بالا سمت راست شکم‌شان احساس درد کنند.

گرید ۳ کبد چرب: فیبروز

برخی افرادی که به NASH مبتلا می‌شوند بیماری‌شان به فیبروز پیشرفت خواهد کرد. فیبروز یک التهاب مقاوم در کبد است که به اشاعه بافت اسکار فیبروز اطراف سلول‌های کبد و رگ‌های خونی منتج می‌شود. این بافت فیبروز جایگزین بخشی از بافت سالم کبد می‌شود، ولی هنوز بافت سالم کافی برای تداوم عملکرد معمول کبد وجود دارد.

گرید ۴ کبد چرب: سیروز

در این مرحله است که نوارهای بافت اسکار و توده‌های سلولی کبد گسترش می‌یابند. کبد کوچک و پر از توده می‌شود. این مرحله را سیروز می‌گویند.

سیروز پس از سن ۵۰-۶۰ سالگی رخ می‌دهد، پس از سال‌ها التهاب کبد که به مراحل اولیه بیماری مرتبط است.

افراد مبتلا به سیروز کبد که به خاطر NAFLD بوده است، غالبا به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند.

آسیب وارد شده به خاطر سیروز دائمی است و قابل برگشت نیست. سیروز به آرامی، طی سالیان طولانی، پیشرفت می‌کند و موجب از کار افتادن کبدتان می‌شود.

چه کسانی در معرض این خطر هستند؟

اگر شرایط ذیل را داشته باشید احتمالا به  NAFLD مبتلا خواهید شد:

  • چاق هستید یا اضافه وزن دارید.
  • دیابت نوع ۲ دارید (این مورد موجب مصرف فزاینده چربی در سلول‌های کبد می‌شود).
  • بیش از ۵۰ سال هستید.
  • فشار خون بالا دارید.
  • کلسترول بالا دارید.
  • کاهش وزن شدیدی را تجربه کرده‌اید، به عنوان مثال، پس از جراحی کاهش وزن یا پس از سوء تغذیه.

 

منبع: your.md

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان