دوشنبه، 04 تیر 1403| 24 June 2024

آفتاب ایلام - اخیراً سازمان برنامه‌وبودجه کشور با انتشار آماری ، ایلام را  در رده نخست بیکاری کشور با 35.5 درصد نرخ بیکاری واقعی قرار داده است.

مبنای آمار، آمار اعلامی مرکز آمار کشور است

انتشار این آمار با واکنش قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام مواجه و در پاسخ به انتشاردهندگان آمار سازمان برنامه‌وبودجه کشور در رسانه‌های استان اظهار داشت: مبنای آمار، آمار منتشر شده  مرکز آمار کشور است.

عدم پذیرش آمار اعلامی سازمان برنامه‌وبودجه کشور توسط استاندار ایلام موجب آن شد تا روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری ایلام نیز رسماً  پذیرش آمار سازمان برنامه‌وبودجه کشور را بی مبنا عنوان کنند.

ایلام جزو 6 استان برتر کشور در وضعیت کاهش بیکاری است

روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری ایلام در دلایل عدم پذیرش آمار سازمان برنامه‌وبودجه کشور بیان داشته است که تنها مرجع رسمی اعلام نرخ بیکاری در کشور مرکز آمار ایران است. و به گواه داده‌های مرکز آمار ایران در بحث ایجاد اشتغال و کاهش آمار بیکاری، استان ایلام در دولت تدبیر و امید وضعیت مطلوب‌تری پیداکرده است.

روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری ایلام یادآرشده است؛ استانی که زمانی رتبه یک بیکاری کشور را در قبل از دولت تدبیر و امید به یدک می‌کشید امروز با نرخ بیکاری تک‌رقمی 8.7 درصد به رتبه 25 کشور نقل‌مکان پیداکرده و جزو 6 استان برتر کشور در وضعیت کاهش بیکاری قرار می‌گیرد.

 این مرجع اداری خاطرنشان کرده است: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان ایلام ظرف یکی دو سال گذشته تک‌رقمی شده و درروند کاهش بیکاری وضعیت مثبتی به خود گرفته است. به‌طوری‌که نرخ بیکاری استان در بهار 97 از عدد 11.9 به عدد 11.8؛ در تابستان 97 به عدد 10.6؛ در پائیز 97 و بعد به عدد 10.3؛ در زمستان 97 و سپس به عدد 9.4؛ در بهار 98 و درنهایت در تابستان 98 به عدد 8.7 درصد رسیده است.

نرخ بیکاری ایلام در تابستان امسال8.7

احمدخان محمدیان نیز در واکنش به آمار اعلامی سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: بر اساس آمار منتشره توسط مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در تابستان امسال 8.7 درصد بوده است که نسبت به سال گذشته در همان فصل که 11.8 درصد بود، 3.1 درصد کاهش‌یافته است.

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام گفت: درزمینه‌ایجاد اشتغال در استان ایلام اقدامات بسیاری انجام‌شده است اما به دلایلی این تغییرات برای مردم قابل‌لمس نیست که مهم‌ترین را می‌توان افزایش تعداد شاغلان غیررسمی، افزایش جمعیت غیرفعال که عمدتاً جوانان هستند، ایرادات تعریف رسمی اشتغال، بالا بودن سهم اشتغال در بنگاه‌های خُرد، پایین بودن سطح دستمزد شاغلان، پایین بودن سهم اشتغال در بخش عمومی، حساسیت بیشتر به جمعیت بیکار جوان و عدم همسویی تحولات جمعیتی با افزایش اشتغال  را نام برد.

آفتاب ایلام، از آنجا که همواره تحلیل‌گران اقتصادی رابطه مستقیمی میان نرخ اشتغال و رشد اقتصادی تعریف کرده‌اند، به نظر می‌رسد گزارش‌های رسمی به طرز عجیبی در به تصویر کشیدن کاهش روند بیکاری در استان ایلام غلو می‌کنند.

استانی که از تورم 100 درصدی برخوردار است کاهش فعالیت‌های اقتصادی در آن زبانزده خاص و عام است، رکودی که در بسیاری از واحدهای تولیدی آن وجود دارد، نمی‌تواند از رشد اشتغال برخوردار باشد و نادیده گرفتن آمار رسمی سازمان برنامه و بودجه کشور که ساختار برنامه‌ریزی را عهده دار است و تاکید بر آمار مرکز آمار ایران که هر دو نهاد اداری از یک تشکیلات هستند نوبری است که استان ایلام خالق آن است.

مردم ایلام انتظار دارند مسئولان از بازی با آمار پرهیز کنند و اجازه دهند تا مسئولان کشوری از واقعیات و آنچه به این مردم می‌گذرد مطلع شوند تا برای آن چاره‌ای بیندیشند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان