یکشنبه، 06 خرداد 1403| 26 May 2024

آفتاب ایلام - چند روزی است که ویدیو‌ و تصاویری در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که در آن دانش آموزان دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان مدعی شده‌اند که در میان کیک‌های خوراکی خود انواع قرص‌های روان‌گردان و غیر روگردان یافته‌اند.

رد این ماجرا در آبدانان ایلام مشاهده شد و شبکه بهداشت آبدانان با اعلام اینکه با توجه به بازرسی‌های به‌عمل‌آمده توسط بازرسین بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان، کیک‌هایی  در سطح بازار وجود دارد که پس از بررسی وجود قرص در داخل بعضی از این محصولات مشاهده‌ شده است.

 

این مرجع نظارت بهداشتی در ادامه اعلام خود می‌گوید: محصولات فوق در سطح فروشگاه‌های توزیع‌کننده در حال جمع‌آوری بوده و جهت آزمایش‌های لازم به آزمایشگاه رفرانس ارسال‌ شده‌اند با توجه به اینکه موارد مشابه در سایر استان‌ها هم مشاهده‌ شده است.

لذا از همشهریان تقاضا می‌شود در خرید و مصرف این‌گونه محصولات دقت لازم را به عمل‌آورند و در صورت مشاهده وجود قرص در این محصولات واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان را با شماره تلفن 33622300 مطلع کنند.

در تعاقب اعلام شبکه بهداشت آبدانان   محمد کریمیان رئیس‌دانشگاه علوم پزشکی استان با انتشاراطلاعیه‌ای  توسط روابط عمومی این دانشگاه اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده وجود قرص و کپسول در کیک‌های خوراکی،‌ به خط تولید این محصولات مربوط نبوده و پس از تولید به‌صورت جاگذاری و یا تعویض کیک‌های داخل بسته‌بندی، انجام‌شده است.

موردی که ناشی از مصرف این موارد بوده و منجر به مشکل در سلامتی فردی شده باشد گزارش نشده است.

با توجه به اینکه مداخلاتی باانگیزه‌های خاص در سطح توزیع و عرضه اتفاق افتاده است در موارد مشاهده‌ شده کلیه پروسه توزیع و عرضه موردبررسی کامل قرارگرفته است و پیگیری‌ها ادامه دارد.

به‌منظور حفظ امنیت مواد خوراکی رعایت زنجیره توزیع و لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع مجاز مورد تأکید بوده و در صورت اثبات خرید عرضه‌کنندگان از مراکز توزیع غیررسمی تبعات قانونی آن متوجه افراد خاطی هست.

بررسی سایر عوامل نظیر قصد و نیت انجام این کار در حوزه صلاحیت و اختیارات دانشگاه علوم پزشکی نبوده و مراجع انتظامی و امنیتی موضوع را بررسی خواهند کرد.

با توجه به‌احتمال تکرار چنین اقداماتی، مردم عزیز استان ضمن هوشیاری و دقت نظر در تأمین مایحتاج خود، می‌توانند با گزارش موارد مشکوک یا عینی به سامانه تلفنی 190 و معرفی محل عرضه، در بررسی و مداخله سریع‌تر مساعدت کنند.

انتهای پیام/

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان