چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

 

آفتاب ایلام -  روز پنجشنبه صحنه هایی در فضای مجازی منتشر شد که کشتن یک جوان ۱۶ ساله و آویزان کردن جسد او از یک تیر برق در میدان الوثبه بغداد را نشان می دهد. این اعدام خشن توسط معترضان صورت گرفته است. این صحنه افکار عمومی عراق را امروز تکان داده است. نخست وزیر و بسیاری از گروه های و شخصیت های سیاسی به این حادثه واکنش نشان داده اند.

 ویدیوها نشان می دهد گروهی از افراد معترض در میدان الوثبه بغداد، یک جوان ۱۶ ساله را شخصا محاکمه و اعدام کرده اند.‌

به گزارش شفقنا، این جوان به این دلیل کشته و از تیر برق آویخته شده که گروهی از معترضان مدعی هستند جمعه گذشته از منزل خود به سمت گروهی از تظاهرت کنندگان در میدان الوثبه تیراندازی کرده است.

اگر چه معترضان عراقی مستقر در میدان التحریر برائت خود را از چنین اقداماتی اعلام کرده اند اما با این حال این نگرانی وجود دارد که اگر این شیوه از اقدامات خودسرانه، به سرعت پیشگیری و به جدیت محکوم و با عوامل آن برخورد قاطعانه نشود، آغاز فصلی جدید و وحشتناک از ناامنی در عراق خواهد بود.

هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن است

 

سخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده اند.

به گزارش غدادالیوم، «عبدالکریم خلف» طی سخنانی گفت: فردی که در میدان الوثبه کشته شد، یک جوان ۱۶ ساله به نام «هیثم اسماعیل» بود.

خلف افزود: «این فرد از گروهی که خود را تظاهرات کننده معرفی کرده و در نزدیکی منزلش تجمع کرده بودند، خواسته بود که محل را ترک کنند اما آنها مخالفت کرده و با او وارد درگیری شدند».

خلف افزود: «درگیری های لفظی میان طرفین به زد و خورد کشیده شد و در پی آن، جوان مذکور اقدام به تیراندازی هوایی کرد اما گروهها در پاسخ رفتارش، خانه اش را با کوکتل مولوتوف آتش زدند».

سخنگوی نیروهای مسلح عراق در ادامه گفت: «در این هنگام بر شمار آن گروهها افزوده شد که با حمله به خانه اش، اقدام به قتل و آویختن جسدش از تیر برق کردند.

خلف خاطرنشان کرد: نیروهای امنیتی از ترس درگیری با عناصر نامعلوم و کنترل نشده در بین گروههای مذکور تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده اند و در انتظار تصمیم جناح های ذیربط هستند.

خلف با تاکید بر اینکه باید به دلیل تلفاتی که کشور به دلیل نبود قدرت دولت متحمل می شود، تصمیمی در خصوص ورود نیروهای مسلح به اطراف میدان التحریر جهت پایان دادن به اوضاع فاجعه باری که به بهانه تظاهرات صورت می گیرد، اتخاذ شود، یادآور شد: می توان پیشنهاد ورود نیروهای امنیتی به اطراف آن میادین را به افکار عمومی جهت حمایت یا عدم حمایت آنها از این اقدام، مطرح کرد.

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

واکنش نخست وزیر عراق

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد.

به گزارش سومریه نیوز، در این بیانیه عبدالمهدی آمده است: این جنایت بر نقطه‌نظر ما صحه می‌گذارد که گروه‌های سازمان‌دهی شده‌ای برای قتل و ارعاب و به تعطیلی کشاندن کشور در پوشش تظاهرات وجود دارند که بارها درباره آن سخن گفتیم.

وی افزود: ما هر بار که برای برای حمایت از امنیت عمومی اقدام کردیم در کانون تهمت‌ها قرار گرفتیم، اکنون لازم است که نیروهای امنیتی سلاح خود را به دست گرفته و از میدان‌های تظاهرات حفاظت کنند و اقتدار دولت را برگردانند.

عبدالمهدی تاکید کرد: هیچ چاره‌ای جز این نیست که به اقدام گروه‌های سیاسی در تحمیل حضور خود در میدان‌های تظاهرات با هدف سلطه‌جویی بر آن و تصفیه حساب با دیگر گروه‌های سیاسی پایان داده شود.

نخست وزیر مستعفی عراق اظهار داشت: حفاظت از تظاهرکنندگان تنها بر عهده دستگاه‌های امنیتی رسمی کشور است و رخدادهای اخیر نشان داد که برخی گروه‌ها می‌خواهند با دور ساختن دستگاه‌های امنیتی از میدان‌های تظاهرات ابتکار عمل را، خود به دست گیرند و نقشه‌ای را که بر همه روشن شده به پیش ببرند.

واکنش تظاهرات کنندگان میدان التحریر به حادثه میدان الوثبه

از سوی دیگر تظاهرات کنندگان عراقی در میدان التحریر بغداد که محل اصلی تظاهرات عراقی ها در پایتخت عراق به شمار می رود، به این حادثه واکنش نشان داده و بیانیه ای درباره ان صادر کردند.

به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است.

تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

در این بیانیه همچنین آمده است: براساس گفته شاهدان عینی، یکی از افراد ساکنان منطقه میدان الوثبه تحت تاثیر مواد مخدر به تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز تیراندازی کرد و شماری از آنها را کشت بدون اینکه نیروهای امنیتی دخالت کنند و همین موضوع برخی را وادار کرد تا در برابر تظاهرات گنندگان مسالمت آمیزی که همه آن کارها را به طور کامل رد می کنند، به آن منزل حمله کنند و آن اتفاقات رخ دهد.

تظاهرات کنندگان افزودند: ما مجازات نمی کنیم بلکه از نهادهای ذیربط اعم از نیروهای امنیتی و قوه قضائیه می خواهیم سارقان و مجرمان را مجازات کنند. ممکن نیست اجازه لکه دار شدن قیام شفاف خود را بدهیم.

در پایان این بیانیه آمده است: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز از آنچه صبح امروز در میدان الوثبه رخ داد و همچنین از هر گونه رفتار خارج از چارچوب اقدامات صلح آمیزی که آغاز گر آن بوده ایم، اعلام برائت می کنیم و تا زمان تحقق آخرین خواسته های برحق خود، همین روند را حفظ خواهیم کرد.

جریان صدر تهدید کرد

خبرگزاری الفرات نیوز نوشت: صفحه «صالح محمد العراقی» از نزدیکان مقتدی صدر رهبر جریان صدر این کشور در فیسبوک تهدید کرده است که در پی حوادث امروز میدان الوثبه، «کلاه آبی ها» را که مأمور محافظت از تظاهرات کنندگان عراقی در میادین تظاهرات هستند، از آن میدان ها خارج خواهد کرد.

این صفحه آورده است: اگر ظرف ۴۸ ساعت آینده تروریست های عامل جنایت میدان الوثبه معرفی نشوند، کلاه آبی ها باید از میادین تظاهرات در بغداد خارج شوند.

حکم دستگیری برای عاملان حادثه صادر می شود

مرکز اطلاع رسانی شورای عالی قضایی این کشور شامگاه امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که قاضی تحقیقات ویژه پرونده های مربوط به امنیت ملی شروع به انجام تحقیقات در رابطه با جنایت قتل یک جوان در میدان «الوثبه» شهر بغداد کرده است.

مرکز اطلاع رسانی شورای عالی قضایی عراق در بیانیه خود در این باره خاطر نشان ساخت که در حق همه افرادی که در ارتکاب این جنایت شنیع شرکت داشتند، احکام دستگیری صادر خواهد شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان