پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 01 بهمن 1399 | 2021 Wednesday 20 January  
تأثیر محدودیت ها بر کاهش شیوع کرونا در استان ایلام

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰درصد رسید

۱۳۹۹/۰۹/۲۰ چاپ

آفتاب ایلام| اجرای طرح محدودیت‌ها در استان ایلام بر کاهش شیوع کرونا تأثیر ویژه‌ای داشته و گزارش‌ها حاکی از پایبندی مردم ایلام به توصیه‌ها و رعایت ۹۰درصدی پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان است.

محدودیت‌های کرونایی در ایلام تأثیر خود را بر کاهش آمار مبتلایان، بستری‌ها و مرگ‌ومیرها گذاشت و بیمارستان‌های معین کرونایی ایلام که ظرفیت آنان تکمیل و راهروهایشان محلی برای بستری‌ بیماران کرونایی شده بود، باردیگر خلوت شد و کادر بهداشت و درمان نیز مقداری استراحت کرد.

اجرای طرح محدودیت‌ها در استان ایلام بر کاهش شیوع کرونا تأثیر ویژه‌ای داشته و گزارش‌ها حاکی از پایبندی مردم ایلام به توصیه‌ها و رعایت 90درصدی پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان است.

اما تأثیرگذاری و کاهش مرگ‌ومیر و افزایش پایبندی مردم ایلام به پروتکل‌ها اگر مورد غفلت واقع شود و این آمار و ارقام به خوش‌بینی مردم و مسئولان درباره اتمام ویروس کرونا بینجامد، شاهد اوج‌گیری دوباره اپیدمی در استان ایلام خواهیم بود.

شهروندان ایلامی بر این اعتقادند که محدودیت‌ها و نظارت بر اعمال آن هرچند برای معیشت مردم ناگوار بود اما سلامت مردم را تضمین کرده است.

آنان کاهش ابتلا به کرونا و مرگ‌ومیرها در استان را امیدی برای سلامت می‌دانند و به مسئولان استانی و سیاست‌گذاران ملی مبارزه با کرونا این پیام را دارند که این اقدامات پیشگیرانه و کاهش آمارها گرچه خوب است اما کافی نیست و شرط عبور به‌سلامت در کارزار مبارزه با کرونا و قطع زنجیره آن پایبندی به پروتکل‌ها و نظارت مستمر بر اجرا است.

پایان محدودیت‌ها، رفت‌وآمد شهروندان در معابر و خیابان‌های شهر افزایش داده است؛ کارگران فصلی را دوباره به میدان‌ها کشانده است و بازارچه‌ها و فروشگاه‌ها را باز و شلوغی در چهره شهرهای استان را نمایان کرده است و این پایان با رعایت مردم نیز در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی همراه است.

جمیل صادقی‌فر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام، همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را همراهی در راستای رسالت اجتماعی و تعهد جمعی عنوان کرد و اظهار داشت: 90 درصد مردم رعایت می‌کنند و 10 درصد باقیمانده نیز در صورت همراهی نکردن و تقید به مصوبات ستاد کرونای استانی و ملی، مورد برخورد قرار خواهند گرفت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: کاهش ابتلا و مرگ‌های ناشی از کرونا به‌منزله تمام شدن این ویروس منحوس نیست و مردم بدانند که کرونا همواره در کمین شهروندان برای مرگ‌آفرینی است.

وی به آمار بستری‌های استان اشاره و روند این بسترها را در شرایط نارنجی توصیف کرد و گفت: شرایط نارنجی مشابه شرایط قرمز است و این شرایط نیازمند همت مردم است که به آن روند کاهشی بدهند تا به شرایط زرد و سفید در استان برسیم.

این مقام ارشد بهداشتی، درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام خاطرنشان کرد: استمرار محدودیت‌ها هرچند معیشت مردم را با مشکل روبه‌رو کرده است و بیش از این تکرار محدودیت‌ها اقتصاد را با مشکل روبه‌رو می‌کند، اما با رعایت پروتکل‌ها می‌توان هم اقتصاد و هم سلامت را توأم باهم پیش برد.

وی گفت: مردم همچنان مواظب اماکن شلوغ باشند و از حضور و تجمع در این اماکن که به علت شلوغی امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در آنان ناممکن است باشند، چراکه در این اماکن فاصله اجتماعی ایمن کمتر رعایت می‌شود.

دبیر قرارگاه ستاد کرونا ایلام افزود: استمرار محدودیت‌های تردد شبانه، محدودیت و اعمال نظارت جدی بر حضور در تجمعات و مراسم عقد و عروسی و عزا و هر تجمعی که بیش از 10 نفر باشد و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در آن لحاظ نشود، کماکان در استان ممنوع است.

وی به پیش‌بینی اقدامات بازدارنده برای موج زمستانی کرونا اشاره کرد و گفت: رسیدن فصل زمستان ضرورت رعایت بیشتر پروتکل‌ها را بیشتر کرده است تا بتوانیم از پیک زمستانی به‌سلامت عبور کنیم و باید مدنظر داشت با عدم رعایت ممکن است جان خود و خانواده و اجتماع را به خطر بیندازیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام افزود: رعایت کنیم تا شاهد بازگشت شرایط قرمز در ایلام نباشیم و راهکار آن رعایت پروتکل‌ها است.

منبع: آفتاب ایلام

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان