پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 01 بهمن 1399 | 2021 Wednesday 20 January  
استاندار ایلام در بازدید اخیر خود از دهلران وعده اختصاص دستگاه جدید دستگاه سی‌تی اسکن جدید به دهلران را داد؛ اکنون افکار عمومی در انتظار تحقق این قول جدید آقای استاندار هستند تا شاید شاهد تحقق یکی از وعده‌های بر زمین مانده باشند.

آفتاب ایلام| دهلران بزرگ‌ترین شهرستان استان ایلام و سرشار از منابع نفت و گاز و قطب تولیدات کشاورزی است؛ شهرستانی با 65630 نفر جمعیت ‌که بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را در استان دارا است. این شهرستان 205 کیلومتر (2 ساعت و 33 دقیقه) با مرکز استان فاصله دارد. با این وجود علاوه بر فقر و محرومیت‌، مردمان این دیار از کمبود شدید امکانات درمانی و بهداشتی نیز رنج می‌برند.

نبود امکانات زیرساختی در دهلران، وعده‌های گاه‌ و بی‌گاه مسئولان و البته فراموشی وعده‌ها، مردم این شهر را مستأصل کرده است و آنان از وعده‌ها ناامید شدند؛ چراکه سال‌هاست ساکنان شهرستان دهلران برای اختصاص و راه‌اندازی دستگاه سی‌تی‌اسکن وعده‌ها شنیده‌اند و قول‌ها گرفته‌اند ولی همچنان به وعده جدید به انتظار می‌نشینند تا مسئول دیگر و استاندار و نماینده و مسئول دیگر بیاید و همان وعده را تکرار کند و برود تا بازدید بعدی!

سند این گفته وعده اخیر قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در تاریخ  22 آذر 1399 است؛ قاسم سلیمانی دشتکی در بازدید از دهلران اظهار داشت: "دستگاه جدید سی‌تی‌اسکن به این شهرستان اختصاص داده می‌شود."

وعده استاندار ایلام نشان از آن دارد که آقای سلیمانی بر مشکلات موجود در این شهرستان آگاه نیست و یا اگر هم آگاه است می‌خواهد با وعده جدید مردم این شهرستان را تا پایان چند ماهه به عمر دولت و دوران مدیریتش در انتظار قرار دهد. چرا که حدود 5 سال قبل یعنی 27 آذر 1394 شهریار رسولی رئیس وقت شبکه بهداشت و درمان دهلران از راه‌اندازی دستگاه سی‌تی اسکن  در بیمارستان شهدای دهلران خبر داد.

اما خبر راه‌اندازی دستگاه سی‌تی‌اسکن در بیمارستان شهدای دهلران در حد همان خبر راه‌اندازی باقی ماند و بعد از مدت کوتاهی دستگاه با مشکل روبه‌رو شد و امکان سرویس‌دهی به نیازمندان به خدمات سی‌تی‌اسکن برای شهروندان مقدور نشد تا اینکه "علی دل‌پیشه" رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی ایلام در تاریخ 13 مرداد 1395 از تلاش برای راه‌اندازی سی‌تی‌اسکن بیمارستان دهلران خبر داد و راه‌اندازی این دستگاه را نیازمند یک سری اقدامات دیگر بیان کرد و به رفع نواقص تأکید داشت.

وعده‌ها برای راه‌اندازی مجدد دستگاه سی‌تی‌اسکن ادامه داشت تا اینکه کارشناسان و مهندسی پزشکی علت خرابی و غیرفعال‌بودن دستگاه سی‌تی‌اسکن را قرار گرفتن مکان این دستگاه در مجاورت «آبگرم دهلران» دانستند که وجود چشمه «آبگرم دهلران» به ایجاد رطوبت دامن می‌زند و این رطوبت کارکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار داده و موجب خرابی آن می‌شود؛ هرچند تاکنون برای برطرف کردن نقص دستگاه سیتی اسکن دهلران اقدامی انجام نشده است.

"رضایتی" شهروند دهلرانی در گفت‌وگو با آفتاب ایلام اظهار داشت: بهتر است استاندار ایلام جای وعده دستگاه جدید سی‌تی‌اسکن، فکری به حال راه‌اندازی دستگاه اختصاصی از سال 1394  کند که تاکنون بلاتکلیف است.

وی افزود: شاید مسئولان درصدد هستند با وعده وعید کاری برای این شهرستان نکنند.

محبی دیگر شهروند دهلرانی نیز بابیان اینکه "بهتر است نقد را بگیرند و به وعده‌های بی‌سرانجام دل‌خوش نکنند" گفت: متأسفانه در عمل اتفاق خاصی نیفتاده و تنها از راه برخی وعده‌ها داده شده است. از قدیم گفته‌اند "آواز دهل شنیدن از دور خوش است".

آفتاب ایلام؛  نبود دستگاه سی‌تی‌اسکن سبب شده مردم دهلران بالاجبار برای تشخیص اولیه بیماری راهی مرکز استان و شهرستان و استان‌های هم‌جوار شوند. برای راه‌اندازی دستگاه سی‌تی اسکن موجود تاکنون اقدامی توسط مسئولان استانی نشده است و وعده اختصاص دستگاه جدید نیز برای مسئولانی که از سال 1394 تاکنون نتوانسته‌اند دستگاه سی‌تی‌اسکن را از یک نقطه‌به‌نقطه دیگری در همان شهرستان جابه‌جا کنند، قطعاً دریافت دستگاه جدید نیز وعده‌ای نشدنی است.

حال مردم دهلران این سؤال را از استاندار ایلام دارند که برای جابه‌جایی مکان دستگاه فعلی که بلااستفاده و در حال خاک خوردن است آیا 5 سال زمان کافی نیست؟ اهالی دهلران همچنان در انتظار هستند تا وعده‌های مسئولان استان ایلام به‌ویژه جناب استاندار از حرف به عمل برسد.

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان