چهارشنبه، 30 خرداد 1403| 19 June 2024

آفتاب ایلام ، میر مسعود حسینیان سرکنسول ایران در کربلا از بازگشت آرامش به مناطق اطراف کنسولگری خبر داد.

در همین حال، خبرنگار العالم گزارش داد، نیروهای ضداغتشاش پلیس عراق، گروه ناشناسی را که کنسولگری ایران در کربلای معلی را محاصره کرده بود، متفرق کردند.

خبرنگار العالم تأکید کرد که مهاجمان به کنسولگری ایران، نماینده معترضان عراقی نیستند و به‌زودی هویت واقعی آنان منتشر خواهد شد.

 شماری از افراد مجهول الهویه کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا را محاصره کرده بودند.

به گفته منابع خبری، طی روزهای گذشته برخی از اعضای گروه های منحرف و نفوذی به دنبال هدایت مردم به سمت کنسولگری ایران بودند که مردم از آن ها تبعیت نکردند. قابل ذکر است که نیروهای امنیتی کربلا در کنار کنسولگری مستقر شدند. فرمانده پلیس کربلا اعلام کرد که با معترضان صحبت شده و این اشخاص از اطراف کنسولگری متفرق شده اند.

از سوی دیگر العالم گزارش داد که برای چندمین شب متوالی دهها نفر تحت عنوان معترض و تظاهرکننده، پشت خط اول دیوار امنیتی پل سنک بغداد حدفاصل منطقه تجمع معترضان در غرب دجله با شرق آن که منطقه سبز و چند مرکز دولتی و سفارتخانه خارجی از جمله سفارت ایران در آن واقع است، جمع شده برای عبور از آن تلاش کردند.

 

تجمع کنندگان با وجود توصیه شخصیت‌ها و رهبران سیاسی و دینی عراق به‌ویژه مرجعیت عالی مبنی بر حفظ ابعاد مسالمت‌آمیز اعتراضات، شب گذشته به آتش زدن لاستیک زیر پایه‌های پل سنک و ابتدای ورودی آن مبادرت کردند.

این افراد همزمان نیز با پرتاب انواع ترقه و اشیاء محترقه به نیروهای امنیتی فشار می‌آورند از محل عقب‌نشینی کنند تا با انداختن دیوارهای بتنی بتوانند راه خود را برای رفتن به آن سمت پل باز کنند.

تظاهرات و بحران اعتراضات در حالی در عراق ادامه دارد که رسانه‌ها از دخالت نیروهای خارجی برای تشویق آشوب و کشتار در این کشور خبر می‌دهند در همین حال برخی منابع اطلاع‌رسانی عراق از بازداشت یک گروه اماراتی خبر دادند که درصدد تأثیرگذاری بر تظاهرکنندگان بودند که برخی از آنان نیز دارای تابعیت لبنانی هستند. رادیو آوای عراق خاطرنشان کرد افراد این گروه مستقیماً با طحنون بن زیاد مشاور امنیت ملی امارات ارتباط داشتند و اقداماتی را برای هدف قرار دادن دولت عراق در دست اجرا داشتند.

همچنین شیخ قیس خزعلی دبیرکل جنبش گردان‌های اهل الحق تأکید کرد که موساد اسرائیل ایستگاهی در استان سلیمانیه در شمال عراق برای هدایت و تشدید ناآرامی‌ها دارد.

در ادامه تلاش نیروهای امنیتی برای مهار ناآرامی‌های شب گذشته عراق، مأموران نیروی حفظ نظم ویژه کنترل تظاهرات هر از گاهی با شلیک گاز اشک‌آور یا گلوله‌های صوتی و دودزا، تجمع کنندگان را پراکنده کردند که کشمکش میان دو طرف ادامه داشت.

 

 به تلگرام آفتاب ایلام بپیوندی:  https://t.me/aftabilam

منبع: تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان