پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 01 بهمن 1399 | 2021 Wednesday 20 January  
انتظار ۱۰ساله مردم ایلام برای تکمیل "تونل کبیرکوه"

پروژه ای که در سایه نبود بودجه به بن بست رسید

۱۳۹۹/۱۰/۲۳ چاپ
 "تونل کبیرکوه" در استان ایلام، سال‌ها در انتظار تکمیل است اما گویا این پروژه به علت نبود بودجه به بن‌بست رسیده است و مردم شهرستان‌های "دره‌شهر" و "بدره" استان را بیش از ۱۰سال چشم‌انتظار نگه داشته است.

آفتاب ایلام| یک‌شنبه 2خرداد 1389 کلنگ تونل کبیرکوه ایلام با حضور حمید‌رضا بهبهانی وزیر راه و ترابری وقت به زمین زده شد و در این مراسم وزیر وقت راه و ترابری دولت دهم اظهار داشت؛ "پروژه تونل کبیرکوه به مسافت 4 کیلومتر ظرف 4 سال به بهره برداری خواهد رسید."

این پروژه که هدف از آن برقراری ارتباط به دو شهرستان آبدانان و دره‌شهر، حذف نقاط حادثه‌خیز در این محور ارتباطی و اتصال استان ایلام از مسیر شهرستان‌های دره‌شهر، آبدانان به استان خوزستان و کاهش 70 کیلومتری این مسیر بود بعد از 10 سال همچنان بلاتکلیف و در زمره پروژه‌های ناتمام استان ایلام قرار داد.

اعتبارات مالی این پروژه به گفته وزیر وقت راه و ترابری وقت "با اختصاص ردیف‌های بودجه‌ای از محل اعتبارات ملی و استانی تامین و تزریق خواهد شد."

تغییر دولت موجب شد تا این پروژه ملی که اعتبارات مالی آن نیز در ردیف بودجه ملی قرار دارد همچنان به صورت نیمه‌تمام باقی بماند.

تونل کبیرکوه از جمله پروژه‌هایی است که وعده‌های بسیاری از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی‌‌، استانداران و وزرایی که به ایلام سفر کرده‌اند را به خود دیده است اما هیچکدام از این وعده‌ها محقق نشده است.

" تسریع در انجام پروژه تونل کبیرکوه"، "نقش تونل کبیرکوه در توسعه شهرستان آبدانان"، "پیش‌بینی پایان حفاری تونل کبیرکوه تا سال 1397" و "تونل کبیرکوه تا اوایل سال آینده به بهره برداری می‌رسد" از وعده‌هایی هستند که در حد حرف باقی‌مانده‌اند و به مرحله عمل نرسیده‌اند.

این پروژه با قدمت 10 ساله امروز با نزدیک شدن به اتمام کار دولت دوازدهم تاکنون 3 دولت و 4 استاندار را به خود دیده است و هر کدام از دولت‌ها و استانداران منصوب آنان از "تسریع" در افتتاح تونل کبیرکوه سخن گفته‌اند و 3 دوره نمایندگی مجلس نیز نمایندگان در دوران تبلیغات انتخاباتی وعده اتمام این پروژه را به عنوان هدف بیان کرده‌اند، اما کوه سرکش و بلند ارتفاع کبیرکوه همچنان مانع بزرگی است برای تردد شهروندان آبدانانی تا تردد ایمنی در مسیر آبدانان به دره‌شهر را داشته باشند.

احمد کرمی معاون عمرانی استانداری ایلام در تاریخ 27 شهریور 1399 شرط بهره برداری از تونل کبیرکوه را تزریق اعتبار مالی عنوان کرد و گفت: در صورت تحقق اعتبار مالی این پروژه در پایان سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد.

به هرحال پروژه تونل کبیرکوه در غفلت مدیران استانی و نبود برنامه مدون توسعه‌ای استان ایلام توأم با اقدامات پراکنده و عدم تمرکز بر اولویت‌ها همچنان به طول عمر آن افزوده می‌شود و به زودی در آستانه 11 سالگی قرار می‌گیرد و مدیران دولت سیزدهم را نیز خواهد دید با وعده‌هایشان؛ آن چه نصیب مردم آبدانان و دره‌شهر شده است انتظار است و صبر که امید است روزی این انتظار به فرجام برسد و شرط فرجام نیز اختصاص اعتبارات ملی به این پروژه است، در فرصت بودجه ریزی و تصویب آن بر نمایندگان مردم ایلام توانمندی و قدرت رایزنی خود را برای تحقق پروژه تونل کبیرکوه به کار گیرند.نویسنده: رضا میرزاد

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان