سه شنبه، 02 مرداد 1403| 23 July 2024
آفتاب ایلام - پای پرونده کیک و کلوچه‌های آلوده به قرص و کپسول که چند روزی است خبری و حاشیه‌ساز شده، حالا به دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رسیده است.
 
به گزارش شرق، این خبر را روز گذشته وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت پیگیری پرونده کیک‌های آلوده اعلام کرد و گفت: این موضوع بحثی امنیتی است و وزارت بهداشت با همکاران امنیتی و اطلاعاتی در حال ردیابی شبکه‌های آن هستند.
 
سعید نمکی در ادامه اضافه کرد: خوشبختانه دراین‌باره تا این لحظه مورد نامطلوبی از مسمومیت یا عارضه نداشته‌ایم؛ البته باید گفت: این اتفاق بیرون از چرخه تولید و حتی توزیع رسمی انجام شده است.
 
این موضوع بحثی امنیتی است و گروهی به شکل سازمان‌یافته برای تخریب اذهان عمومی و فلج‌کردن صنعت موفق مواد غذایی کشور به‌ویژه صنعت کیک و شکلات مملکت اقدام کرده‌اند.
 
او افزود: همکاران وزارت بهداشت با همکاران امنیتی و اطلاعاتی در حال ردیابی این شبکه‌ها هستند؛ البته خوشبختانه تا این لحظه مورد نامطلوبی از مسمومیت یا عارضه نداشته‌ایم و امیدوارم با تلاش شبانه‌روزی تیم‌های مختلفی که در این حوزه کار می‌کنند، بتوانیم شبکه‌ای را که در این زمینه اقدام کرده‌اند، شناسایی کرده و خاطر مردم را از این بابت راحت کنیم.
 
به‌جز وزیر بهداشت، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، نیز درباره موضوع جاساز‌کردن قرص در کیک‌ها، در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: این نوع کیک‌های مشکوک از زنجیره‌های رسمی و هیچ کارخانه‌ای مشاهده نشده است؛ ضمن اینکه در پروسه پخت کیک با حرارت بالا، چنین موضوعی شدنی نیست و مردم نگران نباشند؛ بااین‌حال آگاهی کامل داشته باشند.
 
وزارت بهداشت ضمن بررسی این موضوع، از مردم می‌خواهد دقت لازم را داشته باشند و به‌زودی منشأ این نوع کیک‌های مشکوک شناسایی می‌شود و اطلاعات کامل در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
 
یش از این کیانوش جهانپور، مدیرکل نظارت بر فراورده‌های غذایی وزارت بهداشت، در روز پنجشنبه ۲۱ آذر در گفتگو با ایرنا گفته بود: «این موضوع در برخی مناطق جنوبی کشور دیده شده و بررسی‌های همکاران ما نشان می‌دهد موضوع به‌هیچ‌وجه با سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده و موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است که به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد».
 
به گفته او، نحوه جاگذاری اجسام خارجی در مواردی که گزارش شده است، آن‌هم در تعدادی از محصولات منسوب به بیش از ۱۲ شرکت مختلف، در نواحی خاصی از نوار ساحلی جنوب کشور، ارتباطی به خطوط تولید و کارخانه‌های صنایع غذایی نداشته و به احتمال قوی، افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته و اولین اقدام در این زمینه رهگیری مسیر پخش این موارد است که می‌تواند عامل یا عاملان را مشخص کند.
 
جاسازی قرص و کپسول در برخی کیک‌های برند ایرانی به صورت عمدی و پس از خروج از کارخانه انجام شده و احتمالا اقدامی برای تشویش اذهان عمومی بوده است.
 
از دیگر مقاماتی که روز گذشته در این رابطه اظهارنظر کرده‌اند، سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی کشور بود که اعلام کرد: «نتایج تحقیقات پلیس درباره کیک‌های آلوده به‌زودی اعلام می‌شود».
 
سردار حسین اشتری در حاشیه مراسم تجلیل از پژوهشگران عرصه نظم و امنیت، با حضور در جمع خبرنگاران درباره ورود نیروی انتظامی به موضوع کیک‌های آلوده اظهار کرد: نیروی انتظامی در این حوزه ورود پیدا کرده و به همراه وزارت بهداشت، تحقیقات خود را شروع کرده است.
 
او ادامه داد: به‌زودی نتایج تحقیقات اطلاع‌رسانی خواهد شد. آن‌گونه که در سایت‌های خبری آمده است، چند ماه پیش دقیقا مشابه همین اتفاق برای محصولات خوراکی ساخت ترکیه، مثل چند نمونه کیک، رخ داده بود که در رسانه‌ها بازتابی گسترده پیدا کرد.
 
بر اساس ویدئو‌هایی که همان زمان منتشر شد و هم‌اکنون در پلتفرم‌هایی مثل یوتیوب، آپارات و... نیز موجود است، شیوه کار مشابه همین اتفاقی بود که در ایران رخ داده و داخل لایه‌های کیک‌های خوراکی ساخت ترکیه، قرص و کپسول پیدا شده بود که انتشار آن باعث واکنش منفی مصرف‌کنندگان این محصولات به‌ویژه در کشور‌های منطقه شده بود.
 
اولین بار هفته گذشته خبر‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به همراه عکس و ویدئو از برخی محصولات کارخانه‌های معروف تولیدکننده کیک و بیسکویت در ایران منتشر شد که داخل آن‌ها قرص و کپسول جای‌گذاری شده است. این خبر‌ها به‌سرعت در رسانه‌ها دست‌به‌دست شد و مدتی بعد معلوم شد مشابه این اتفاق در دیگر استان‌های کشور نیز مشاهده شده است
 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان