پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

جمعه, 15 اسفند 1399 | 2021 Friday 05 March  
مدیر کل تامین اجتماعی استان ایلام:

گسترش نسخ الکترونیک هدف نهایی سازمان تامین اجتماعی است

۱۳۹۹/۱۱/۱۹ چاپ

به گزارش آفتاب ایلام، مدیر کل تامین اجتماعی ایلام شامگاه شنبه ۱۸ بهمن ماه در نشست خبری مجازی با خبرنگاران اظهار داشت: هدف نهایی سازمان تامین اجتماعی گسترش استفاده مراکز درمانی کشور از سامانه نسخه‌نویسی الکترونیک است.

سهیلا ملکشاهی گفت : همزمان با سراسر کشور دفترچه های کاغذی تامین اجتماعی از اول اسفند ماه حذف خواهد شد که این امر موجب کاهش قابل توجه مراجعات مردم به شعب و کارگزاری‌ها خواهد شد.

وی گفت: از آنجا که سازمان تامین اجتماعی بیمه بیکاری کرونا را بصورت متمرکز در تهران پرداخت کرده است، آمار خاصی از افرادی که در زمان کرونا ازبیمه بیکاری برخوردار شدند در سازمان تامین اجتماعی در دسترس نیست.

سهیلا ملکشاهی گفت: این آمار بصورت کشوری و متمرکز وجود دارد و افراد نیز از طریق وزارت تعاون  کار و رفاه اجتماعی معرفی می شوند همچنین آمار استان نیز از طریق اداره تعاون استان ایلام ارسال شده است.
وی افزود: بیمه بیکاری توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی احصا می شود و ثبت نام نیز از طریق سامانه این اداره صورت می گیرد.

ملکشاهی یادآور شد: بر اساس اعلام تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام، پنج هزار و ۴۷ کارگر ایلامی که همزمان با شیوع کرونا از اول اسفند ۹۸ تا پایان تیر ماه ۹۹ بیکار شده اند، مشمول دریافت بیمه بیکاری می شوند.
مدیر کل تامین اجتماعی ایلام ادامه داد: بر اساس اعلام تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام همچنین هفت هزار و ۸۹ نفر از کارگران استان ایلام با شیوع کرونا به دلیل مشکلات ناشی از تعطیلی کارگاه‌ها متقاضی دریافت مقرری بیمه بیکاری در سامانه مربوطه شدند.
وی افزود: همچنین ۵۰۳ نفر در استان مشمول دریافت مقرری بیمه‌ بیکاری از ابتدای مرداد تا پایان دی امسال شده اند.
ملکشاهی در خصوص نظارت سازمان تامین اجتماعی از کارگاه ها نیز گفت: نظارت و تعهداتی که کارفرما نسبت به کارگران دارند از ۲ طریق بررسی می شوند به این صورت که نظارت ابتدا از اصنافی صورت می گیرد که قانون به تامین اجتماعی اجازه داده با مراجعه بازرسان از محل کار، وجود یا عدم وجود کارگران و در خصوص ترک محل کارشان مورد تایید قرار می گیرند سپس شروع و آغاز به کار کارگران توسط کارفرمایان مورد بررسی و تحقیق بازرسان تامین اجتناعی قرار می گیرد.
وی افزود: علاوه بر این از طریق بازرسی دفاتر قانونی مطابق ماده ۴۷ قانون تامین اجتماعی کارفرماها مکلفند دفاتر قانونی خود را در اختیار بازرسان تامین اجتماعی قرار دهند وبا استفاده از نظارت و حسابرسی که از دفاتر قانونی این کارگاه ها انجام می شود کلیه حق و حقوق کارگران و تعهداتی که کارفرمایان نسبت به کارگران دارند مورد بررسی قرار می گیرند.
مدیر کل تامین اجتماعی ایلام در خصوص کارگاه های آسیب دیده از کرونا نیز اظهار داشت: در شرایط کرونا کارگاه هایی که لیست بیمه کارکنان خود را در فرصت تعیین شده ارسال نکردند، ۲۰ درصد بیمه سهم کارفرمای آنها امهال شد که از بین کارگاه ها ۱۵ کارگاه اعلام شد که از کرونا  آسیب دیدند.
ملکشاهی یادآور شد:کارگاه هایی مانند حوزه گردشگری، رستوران ها و  تالارهای پذیرایی و کارگاه های آسیب دیده با پرداخت ۱۰ درصد از حق بیمه خود و مابقی که ۲۰ درصد سهم کارفرما بود تا پایان اردیبهشت امهال شد.
وی در خصوص فعالان رسانه نیز گفت: استفاده از ۲۰ درصد سهم کارفرمایی یکی از امکاناتی است که فعالان رسانه  و افرادی که رابطه مزد بگیری دارند و از آن استفاده می کنند و موضوع سخت و زیان آور بودن این مشاغل بوضوح در بخشنامه اعلام شده  و کار خبرنگاران بعنوان کار سخت و زیان آور قلمداد می شود.

ملکشاهی ادامه داد:  این افراد ۲۰ درصد سهم کارفرمایی را پرداخت نمی کنند و تنها از ۱۰ درصد حق بیمه استفاده می کنند همچنین خبرنگارانی که در اثر کرونا شغل خود را از دست داده بودند  مانند سایر مشاغل از بیمه بیکاری که توسط اداره کار اعلام شد از این بیمه بهره مند شدند.
مدیر کل تامین اجتماعی ایلام در خصوص حذف دفترچه های کاغذی نیز اظهار داشت: همزمان با سراسر کشور از اول اسفند ماه دفترچه های کاغذی حذف می شوند.
ملکشاهی در ادامه در خصوص بازنشستگی قبل از موعد گفت: در سازمان تامین اجتماعی این طرح بازنشستگی قبل از موعد نه تنها در تامین اجتماعی یا ایران بلکه در تمام کشورها نیز بازنشستگی های پیش از موعد، صندوق های بازنشستگی را به مخاطره می اندازند زیرا با بازنشسگی قبل از موعد ۱۰ سال زودتر بازنشسته می شوند و با توجه به سن امید به زندگی و توان ادامه کار روانه بازارهای دیگر می شوند و مانع اشتغال جوانان می شوند.

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان