پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 01 اردیبهشت 1400 | 2021 Wednesday 21 April  

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: برنامه‌های تدوینی در افق 1400 برای احیای مراتع بیابانی در ایلام به فرجام رسیده است.

رضا احمدی در گفت‌وگو با آفتاب ایلام اظهار داشت: استان ایلام با 2 میلیون مساحت، غنی‌ترین استان برخوردار از نعمت جنگل است.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: 642 هزار هکتار جنگل در ایلام از مساحت 2 میلیون هکتاری وسعت آن این استان را را به یکی از قطب‌های دارا در حوزه جنگل و مرتع تبدیل کرده است.

وی با اشاره به سهم 55 درصدی مراتع از مجموع مساحت ایلام خاطرنشان کرد: برای حفظ و احیای این حجم از مراتع که سهم 33 درصدی مساحت استان را دارا است نیازمند فرهنگ‌سازی و مشارکت مردمی است.

احمدی به سمت و سوی مراتع استان به سوی بیابانی شدن نیز گریزی زد و گفت:428 هکتار از مراتع استان به مراتع فقیر تعلق دارد که این مراتع به سمت و سوی بیابانی شدن می‌روند.

وی افزود: سهم مراتع فقیر و یا بیابانی  21 درصد مراتع استان را شامل می‌شوند که جهت احیای این مراتع فقیر و بیاباتی اقداماتی در جهت احیا و بازپروری با کاشت درختان و انواع گونه‌های گیاهی انجام شده است.

اقدامات احیای مراتع فقیر و بیابانی به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام سپری شده است و فراتر از آن نیز برنامه‌های تدوینی در افق 1400 برای احیای مراتع بیابانی در ایلام به فرجام رسیده است.

احمدی به سرانه جنگل و مراتع در ایران، جهان و استان اشاره کرد و گفت: سرانه جنگل در کشور 2هزار متر مربع در جهان 6 هزار متر مربع و در استان ایلام 11 هزار متر مربع است که سرانه سرانه جنگل در ایلام دوبرابر نُرم جهانی است.

گزارش: سمیه محمدینویسنده: سمیه محمدی

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان