پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 01 اردیبهشت 1400 | 2021 Wednesday 21 April  
امنیت را پاس بدرایم؛

پلیس و رسانه؛ دو بال اجتماعی جامعه!

۱۴۰۰/۰۱/۰۳ چاپ

آفتاب ایلام- سیدداود سجادی/فعال رسانه ای: هر وقت اسم پلیس و نیروی انتظامی به گوش می رسد، امنیت در ذهنمان تداعی می شود از اینرو به این نکته به خوبی واقف شده ایم که نیروی انتظامی اصلی ترین رکن در برقراری نظم و ایجاد امنیت پایدار در جامعه است.

همان طوری که شاهد هستیم، ارتباط هدفمند و تاثیر گذار خبرگزاری پلیس با رسانه ها، حاکی از قدرت رسانه ای نیروی انتظامی دارد، زیرا نیروی انتظامی به این باور رسیده که رسانه ها بعنوان پل ارتباطی بین مردم و پلیس، نقش موثری نیز در آرامش روانی، اغناء سازی و کنترل آسیب ها دارند.

از این رو رسانه ها، در تعامل و اعتمادی دو سویه با پلیس می توانند جامعه را از خطرات اجتماعی دور و نقش کلیدی در حذف رفتارهای ضد اجتماعی ایفا کنند.

قطعاً، اصحاب رسانه با انتشار اخبار موثق و نشاط آفرین، در آرامش روانی جامعه نقش مهمی را بر عهده دارند و همین امر سبب شده تا معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ایلام و خبرگزاری پلیس با یک مدیریت صحیح و منطقی، تعامل دوسویه ای را با رسانه ها برقرار کند، و از این راه در فضای مکتوب و مجازی رسانه به آگاهی بخشی جامعه بپردازند.

همان طور که مشهود است، تولید امنیت یک فرایند اجتماعی است و علاوه بر خود مردم، دیگر نهادهای مسئول، علاوه بر توسعه بسترهای فرهنگی و ارتقاء بهداشت روانی جامعه، هنجارها را نیز به مردم آموزش دهند.

با این اوصاف باید گفت عملکرد نیروی انتظامی استان در طول یک سال گذشته قابل تحسین بوده است.

براساس اخبار منتشره پلیس در طول یک سال گذشته، موفق به شناسائی و انهدام 8 باند قاچاق سلاح و مهمات، با کشف737 سلاح جنگی و شکاری و دستگیری 218 نفر از اراذل و اوباش شده است.

البته این روزها در کنار پرسنل خدوم نیروی انتظامی استان ایلام، شاهد حضور میدانی فرمانده ای جوان، متفکر و انقلابی هستیم و یقین داریم که تفکرات هوشمندانه سردار "القاصی مهر" می تواند شعار "پلیس نوین" را تحقق بخشد.

در ادامه ارزیابی عملکرد مثبت پلیس، باید گفت که کارآگاهان پلیس آگاهی استان با تلاش شبانه روزی مضاعف و به کارگیری تمام امکانات و استفاده از توان تخصصی کارآگاهان، موفق به افزایش 23 درصدی کشفیات سرقت، 24 درصدی دستگیری سارقان و کاهش 19 درصدی وقوع قتل و دستگیری 96 درصدی قاتلان شده اند.

کاهش 80 درصدی تصادفات فوتی و کاهش 21 درصدی تصادفات جرحی در معابر درون شهری، یکی دیگر از عملکردهای مثبت انتظامی استان است.

یکی دیگر از عملکردهای موفق پلیس استان در سال ۹۹ می توان به دستگیری 6 باند سرقت منزل و مغازه و افزایش 59 درصدی کشفیات سرقت مغازه نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد.

اما در پایان باید به این نکته اشاره کرد که برای ارتقاء امنیت اجتماعی، همه بایستی با پلیس همکاری و مشارکت داشته باشند و بخش عمده ای از آن بر عهده رسانه ها است.

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان