جمعه، 04 خرداد 1403| 24 May 2024

آفتاب ایلام - هرچه به‌روزهای انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم حال و هوای استان بیش‌ازپیش سیاسی شده و روابط اجتماعی هم بیشتر تحت تأثیر این رویداد سرنوشت‌ساز قرار می‌گیرد.

اصطلاح «تبلیغات زودهنگام» در مورد انتخابات، از آن مسائلی است که این روزها پیرامون آن سخن رانده می‌شود؛ بااین‌حال به نظر می‌رسد حکم روشنی در قانون انتخابات برای آن مدنظر قرار نگرفته است.

در عصری که تداوم و تکثیر و نشر اخبار همپای توسعه دنیای مجازی سریع‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین ابزار برای انتقال اخبار به شمار می‌رود در این حوزه، شبکه‌های اجتماعی به دلیل کاربرد متنوع درگوشی‌های تلفن همراه، تبلت، رایانه‌ها و لب تاب دارای کاربران بسیاری است و همین موجب شده برخی نامزدهای انتخابات از آن به‌عنوان ابزار اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی استفاده کنند.

اگرچه  این بستر سهل‌الوصول، سریع و ارزان به‌حساب می‌آید و به‌بیان‌دیگر شبکه‌های اجتماعی به دلیل استفاده آسان و آنلاین یک ارتباط مجازی زنده بین افراد برقرار می‌کند و با کمترین هزینه استفاده فراوانی می‌توان از آن برد و سرعت و اثرگذاری بالای این ابزار رسانه‌ای دریچه‌ای نو به روی نامزدها گشوده است، اما نکته مهم اینجاست که در مورداستفاده از این پدیده نوظهور چه قانونی برای مواقع انتخابات وجود دارد و اگر محدوده‌ای در این زمینه مشخص‌شده تا چه حد داوطلبان به آن پایبند هستند؟

اگرچه این روزها به‌تدریج به ایام انتخابات نزدیک می‌شویم اما زمان زیادی تا تبلیغات انتخابات باقی‌مانده اما در برخی محافل به‌خصوص در شبکه‌های اجتماعی برخی افراد که قصد شرکت در انتخابات مجلس رادارند اقدام به راه‌اندازی گروه‌هایی تحت عناوین مختلف کرده‌اند.

براساس قانون با متخلفان برخورد می‌کنیم

یوسف امیدی رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان ایلام در گفت وگو با خبرنگار  تسنیم در ایلام، در خصوص فعالیت پیش از موعد کاندیدهای احتمالی انتخابات و حضور آنان در محافل اظهار داشت: اگر فردی شائبه حضور وی در انتخابات باشد و کاندید شدن وی برای انتخابات محرز شود نمی‌توانند در نشست‌ها و محافل عمومی مردم حضور یافته و به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود بپردازند زیرا این از موارد تبلیغات زودهنگام بوده و خلاف قانون است.

وی افزود: ازآنجاکه پروسه تبلیغات، زمان‌بر است فعالیت‌های چهره به چهره با افراد و جلسات خانگی که عموماً توسط کاندیداها انجام می‌شود گرچه خلاف است اما به دلیل نارسایی که در این زمینه در قانون وجود دارد، قابل‌اغماض است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان ایلام، اضافه کرد: اگر فردی اقدام به چاپ کارت تبلیغاتی، درج مقاله در روزنامه و یا برگزاری جلسات عمومی با مردم نماید در پرونده آنان ثبت‌شده و هنگام بررسی صلاحیت، موردتوجه قرار می‌گیرد.

امیدی به نظارت شورای نگهبان بر گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و فعالیت کاندیدهای احتمالی در این حوزه اشاره کرد و گفت: هر نوع تشکیل گروه تبلیغاتی در راستای معرفی کاندیدا، برنامه‌ها و اهداف آنان در این گروه‌ها چه توسط خود کاندیدا و چه از سوی دوستان منتسب به آنان باشد برخورد قانونی شده و در پرونده آنان درج می‌شود.

وی گفت: بحث انتخابات و معرفی کاندیداهای مدنظر در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی توسط مردم که هر فردی بخواهد کاندید موردنظر خود را معرفی کند بدون اینکه خود کاندید در گروه حضورداشته باشد بلامانع است.

امیدی تصریح کرد: حضور هرکدام از کاندیداهای انتخاباتی در جمع‌های عمومی و نشست‌های سیاسی، تبلیغات زودهنگام تلقی شده وازدید شورای نگهبان پنهان نخواهد بود و قطع یقین با ثبت در پرونده انتخاباتی فرد موقع تعیین صلاحیت اعمال خواهد شد.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان