پایگاه خبری و تحلیلی ایلام

چهارشنبه, 01 اردیبهشت 1400 | 2021 Wednesday 21 April  

به گزارش  آفتاب ایلام، طی روز‌های گذشته کلیپی در رسانه‌های استان ایلام منتشر شد که براساس آن آب شرب شهرستان چوار از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست که این مسئله مشکلات فراوانی را برای ساکنین منطقه به دنبال داشته ‌است.

طعم و کیفیت بد آب شرب شهر چوار سبب نارضایتی شهروندان شده به طوری که برخی از آنان برای تامین آب شرب از آب چشمه ها یا آب معدنی استفاده می‌کنند.

براساس گفته ساکنین منطقه بسیاری از شهروندان ترجیح می‌دهند به‌جای آشامیدن آب لوله‌کشی شهری، پس‌از جوشاندن از آن برای آشامیدن استفاده کنند.

هر چند تاکنون وعده‌هایی از سوی مسئولان مربوطه در خصوص بهبود وضعیت آب شرب شهرستان چوار داده شده‌ است، اما تا کنون شاهد اقدام مؤثری دراین‌باره نبوده‌ایم.

این در حالی است که نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی طی ماه‌های اخیر با اشاره به مشکل آب شرب در برخی از روستا‌های شهرستان چوار گفت: مسئولان آب و فاضلاب استان باید رفع این مشکل را در دستورکار خود قرار دهند.

محمدی یکی از شهروندان چواری گفت: بسیاری از ساکنین شهر و روستا‌های چوار به دلیل کیفیت نامطلوب آب شرب ناچار به نصب دستگاه تصفیه آب در منازل شده‌اند.

او با بیان این‌که بهره‌مندی از آب شرب سالم از حقوق اصلی ساکنین شهرستان چوار است افزود:عدم کیفیت مطلوب آب آشامیدنی، سلامتی خانواده‌ها را به خطر می‌اندازد و بی شک در آینده سبب بروز بیماری‌هایی برای ساکنین این شهرستان می‌شود.

لزوم پیگیری مسئولان

الیاسی یکی دیگر از ساکنین شهر چوار با بیان این‌که برخی از شهروندان اقدام به خرید آب‌های معدنی جهت مصرف روزانه می‌کنند اضافه کرد:متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها توان تهیه آب‌معدنی را ندارند و مجبورند از آب لوله‌کشی برای شرب استفاده کنند.

او اضافه کرد: آب شرب سالم یکی از خواسته‌های به‌حق ساکنین شهر چوار است و از مسئولان درخواست می‌شود جهت محقق شدن این خواسته اقدامات لازم را انجام دهند.

تمامی متولیان تامین آب شرب سالم از جمله شرکت آب و فاضلاب استان، شرکت آب منطقه ای، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان و دیگر ارگان‌های استان که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم در این امر دخیل هستند باید تمام تلاش خود را در این راستا بکار گیرند تا شهروندان چواری از آب شرب سالم به عنوان یکی از حقوق خود بهره‌مند شوند.

فرسودگی منبع آب چوار

یکی از اعضای شورای شهر چوار در این باره گفت: قدیمی بودن و فرسودگی منبع آب شهر چوار یکی از اساسی‌ترین دلایلی است که سبب تغییر مزه آن شده ‌است.

او با تأیید گفته شهروندان مبنی‌بر کیفیت پایین آب شرب این شهر اظهار کرد:در فصل تابستان نیز شاهد افت فشار و قطعی آب در این شهرستان هستیم که این امر مشکلاتی را برای ساکنین شهر و روستا‌ها به دنبال دارد.

تشکیل کارگروه جهت رسیدگی به مشکل

فهد کمالوندی فرماندار شهرستان چوار در این ‌باره گفت: با توجه به وجود برخی مشکلات آب شرب روستا‌های شهرستان چوار، کارگروهی در این زمینه به‌زودی تشکیل و جهت رفع مشکلات کمی و کیفی آب این شهرستان، اقدامات لازم انجام می‌شود.

فهد کمالوندی اضافه کرد: قرار بر این است که کارشناسان شرکت آب و فاضلاب و همچنین مسئولان شبکه بهداشت آب شهر را مورد بررسی قرار دهند که مبنای تعیین کیفیت آب این شهر مد نظر آنهاست.

آزمایش آب جهت تعیین وضعیت کیفی آن

جوهر احمدی بخشدار چوار نیز در این ‌باره گفت: طی روز‌های گذشته آب شهرستان چوار توسط کارشناسان آب و فاضلاب و شبکه بهداشت مورد آزمایش قرار گرفته و در روز‌های آتی نتیجه این آزمایش اعلام می‌شود.

او با بیان اینکه ظاهر آب شهر چوار مشکلی ندارد اضافه کرد: تا اعلام نتایج آزمایش ها اعلام نظر قطعی ممکن نیست.

کیفیت بالای آب چوار

مدیر آب و فاضلاب شهرستان چوار نیز دراین‌باره گفت: آب شهرستان چوار یکی از سالم‌ترین آب‌هاست و از کیفیت مطلوب برخوردار است.

یوسفی با بیان این‌که کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که با بررسی‌های به ‌عمل‌آمده مشخص شده مشکل آب منزل این شهروند داخلی بوده و مربوط به کیفیت آب شهرستان نیست افزود: شهروندان مشکلات آب شرب را اعلام کنند تا اسرع وقت نسبت به پیگیری مشکل اقدام شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/بنویسنده: newsBot

نظر شما:

security code
 
 
 

تمامی حقوق برای «آفتاب ایلام» محفوظ است

استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان