جمعه، 04 خرداد 1403| 24 May 2024

آفتاب ایلام - نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که تاریک‌ترین و درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته می‌شود و آیین‌ها و رسومات مختلفی در این شب به‌یادماندنی در کنار هم سپری می‌کنند ، شب زیبایی که در شهرهای مختلف ایران آداب‌ورسومی دارد.

دورهمی رسم‌کهن شب یلدا در ایلام

ایلام نیز از این آداب‌ورسوم ایرانیان در شب یلدا بی‌بهره نیستدر ایلام مرسوم است که در شب یلدا تعدادی از جوانان و نوجوانان پسر در ابتدای شب یلدا جمع شده و هرکدام یک چوب‌دستی برداشته و همگی به در منازل آبادی مراجعه و افراد جلوتر چند چوب‌دستی بر در منزل یا روی سیاه‌چادر نواخته و سپس یک‌صدا می‌گفتند : «شِلی ملِی» (به معنی طلب غذا و خوراکی) و عده‌ای دیگر و یا همگی ادامه می‌دادند: خال دقولی و این‌گونه طلب مواد غذایی از صاحب‌خانه می‌کنند.

صاحب‌منزل نیز مقداری آرد یا خرما و گاهی پول نقد به آن‌ها می‌داد و آن‌ها در آخر همه مواد غذایی را میان خود تقسیم و آردها را در بقالی محل فروخته و در عوض مواد غذایی خریده و بین خود پخش می‌کردند و در این آیین هیچ‌گاه به در منزل کسانی که فقیر و بی‌بضاعت بودند نمی‌رفتند.

سنت کهن «شِلی ملِی» بدون شک ریشه در تاریخ منطقه دارد و بر این پایه انجام‌گرفته که به‌نوعی قهر طبیعت در زمستان که برف‌ها سنگین و یخبندان سخت و سیلاب‌های سهمگین و درنهایت گرسنگی و مشقت در پی داشت را به کنترل درآورده و به مهر ورافت تبدیل سازند و نوع‌دوستی به هم داشته باشند.

فال حافظ، قصه‌گویی و دورهم جمع شدن در خانه بزرگ‌تر قوم و تکریم تازه‌عروس و دامادها توسط اقوام از سنن این شب است.

شیرینی خانگی پخته و میوه‌هایی که نشانه برکت هستند

زنان ایلامی در این شب شیرینی خانگی پخته و میوه‌هایی که نشانه برکت هستند، مانند انار، هندوانه و انواع آجیل و خشکبارهای دیگر را برای دورهم جمع شدن آماده می‌کنند.

بژی بر ساق، گنمه شیره (گندم برشته همراه با شیر)، کله کنجی، حلوای بگل ازجمله شیرینی‌های خانگی ایلامیان است.

قصه‌گویی بزرگان نیز یکی دیگر از مراسم دوست داشتی شب چله در ایلام است و همچنین بازی‌های محلی نظیر پرقوچ (گل‌یاپوچ) و چیزان نیز ازجمله بازی‌های مرسوم در این شب در بین جوانان و نوجوان است.

همچنین اگر در بین جمع افراد تازه‌عروس و داماد نیز حضورداشته باشد از طرف جمع و بزرگان تکریم شده و به آن‌ها هدایای داده می‌شود.

کاستی شور شب چله با گرانی در ایلام

شب یلدا  در ایلام همواره بارونق بوده است اما امسال با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش نامتعارف قیمت‌ها به‌خصوص قیمت‌های آجیل و خشکبار در سطح استان  رونق این بازار در روزهای آخر پاییز نسبت به سال‌های گذشته کاسته شده است و به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت‌ها  قدرت خرید برخی اقلام را از ایلامی‌ها گرفته است.

دلتان خوش است

در نخستین حضور در بازار ایلام باخانمی که در سبد خریدش اندکی سیب‌زمینی و میوه دیده می‌شد، از او پرسیدیم از خرید شب یلدا چه خبر؟

پاسخ داد دلتان خوش است، اگر بتوانم نانی در سفره داشته باشیم و شب گرسنه سر بر بالین نگذاریم خدا را شکر می‌کنیم، با این گرانی فکر خرید شب یلدا را هم در سر نداریم.

 از فتاحی مغازه‌دار میوه نیز که در مرکز اصلی شهر (خیابان طالقانی) قرار دارد وضعیت خرید میوه برای شب یلدا سؤال که در پاسخ بیان کرد: «بازار هرسال از سال گذشته خراب‌تر است».

بررسی میدانی در بازار ایلام نشان می‌دهد که گرانی میوه و آجیل تقریباً  خریدهای یلدایی شهروندان ایلامی  را تحت تأثیر قرار داده و شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال که از آداب‌ورسوم قدیم ایرانیان است، متأثر از این نابسامانی در بازار کمرنگ‌تر از سال‌های گذشته خود را نمایان کرده است.

تلاش می‌کنیم که قیمت‌ها متعادل بمانند

یونس هواسیان رئیس اتاق اصناف ایلام نیز با اشاره به اینکه بازار متأثر از عرضه و تقاضا است و این تأثیرگذاری بازار در افزایش و کاهش قیمت مؤثر است به همین جهت است که در بحث هندوانه، انار و شیرین جات و آجیل که با تقاضا بیشتر در شب یلدا مواجه است افزایش قیمت هم در پی دارد.

وی در ادامه افزود: البته باید تلاش کنیم که قیمت‌ها متعادل بمانند و باید زنجیره تأمین بدون وقفه فعالیت کند تا جنس بدون کمبود در بازار توزیع شود و قیمت‌ها در سطح فعلی ثابت بمانند و عدم عرضه کالا باعث افزایش قیمت‌ها در روزهای نزدیک به شب یلدا نشود.

هواسیان بابیان اینکه باید بپذیریم که قدرت خرید مردم نسبت به سال قبل کاهش چشمگیری داشته است و توان خرید مردم به‌شدت کاهش‌یافته است افزود: قیمت شیرینی امسال نسبت به سال قبل افزایش زیادی نداشته اما توان خرید مردم 20 الی 30 درصد پایین آمده است.

رئیس اتاق اصناف ایلام گفت: هیچ کمبودی در این بخش نداریم و تمهیدات لازم را هم اندیشه‌ایم؛ هم اتحادیه هم واحدهای صنفی آمادگی کامل رادارند تا در خدمت مردم باشند.

تشدید نظارت‌ها بر بازار شب یلدا توسط بازرسین سازمان صمت

عزت اله عبد‌خانی به تشدید نظارت‌ها بر بازار شب یلدا توسط بازرسین سازمان صمت اشاره و اظهار داشت:  به‌منظور جلوگیری از افزایش قیمت اقلام مصرفی خصوصاً مواد خوراکی در ایام منتهی به شب یلدا بازرسی و نظارت بر صنوف مربوطه تشدید می‌شود.

معاون بازرسی و نظارت سازمان سمت اعلام داشت: علاوه بر رصد روزانه بازار توسط بازرسان و ناظرین، گشت‌های مشترک با حضور دستگاه‌های نظارتی و بازرسین اتاق اصناف استان و شهرستان‌ها استمرار می‌یابد.

وی افزود: در صورت مشاهده و دریافت گزارش تخلف، در اسرع وقت با متخلفین برابر قانون برخورد تعزیری خواهد شد.

عبد‌خانی، از عموم هم استانی‌ها خواست هرگونه تخلف را از طریق سامانه 124 ستاد خبری بازرسی سازمان، گزارش نمایند.

آفتاب ایلام - شب یلدا  در استان ایلام متاثر از گرانی سرسام آور قیمت اقلام مختلف و کاهش قدرت خرید مردم ظاهرا یلدای 98 مثل یلداهای گذشته شور و نشاطی برای خانواده‌ها نگذاشته و اگرچه مسئولان مربوطه خبر از مدیریت بازار می‌دهند اما بازهم قیمت‌ها خیال پایین آمدن نداشته و با کمرنگ شدن شب‌نشین‌های یلدایی دور از واقعیت نیست که بگوییم رفته رفته سنت‌های یلدا نیز از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری آفتاب ایلام است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان